Zgodnie z najnowszymi zaleceniami WHO dzieci od 6 roku życia powinny w określonych sytuacjach nosić maseczki ochronne (w miejscach publicznych, gdy niemożliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości lub gdy dzieci znajdą się w bliskim kontakcie z osobą starszą lub chorą. Maseczki mogą być potrzebne również w szkołach. Co prawda MEN nie wprowadziło obowiązku noszenia maseczek we wszystkich szkołach, ale w konkretnej placówce mogą decydować o tym dyrektorzy szkół.

Reklama

W sklepach znajdziesz duży wybór różnego rodzaju maseczek ochronnych dla dzieci. Możesz również uszyć je samodzielnie. Masz do wyboru maseczki jednorazowe, wielorazowe, tzw. materiałowe (np. z bawełny), kolorowe, inne dla chłopców, inne dla dziewczynek, maseczki profilowane i z odpowiednio składanego prostokąta materiału. Jest w czym wybierać.

Maseczki ochronne dla dzieci:

Maseczki ochronne dla dzieci: od jakiego wieku

Według zaleceń WHO maseczki powinny nosić dzieci od 12 roku. Maseczki powinny zakładać wtedy, gdy znajdują się w miejscu publicznym i nie mogą zachować bezpiecznej odległości. Dzieci w tym wieku zdaniem ekspertów mogą zakażać koronawirusem podobnie jak dorośli. WHO zaleca również zakładanie w podobnych miejscach maseczek dzieciom w wieku 6-11 lat, jeśli w rejonie jest duże zagrożenie epidemiczne. Dzieci młodszym nie powinno się zakładać maseczek.

To, na jaką maseczkę ochronną zdecyduje się rodzic, zależy od stopnia ochrony, którą chce zapewnić dziecku i niewątpliwie od zasobności portfela, gdyż ceny maseczek, nie tylko tych solidniejszych, poszybowały w górę.

Zobacz także

Warto wiedzieć, że żadna maseczka nie zapewni stuprocentowej ochrony przed koronawirusem, ale każda mniej lub bardziej minimalizuje ryzyko, że do dróg oddechowych dziecka trafią cząsteczki aerozolu z jamy ustnej i dróg oddechowych potencjalnie zakażonych osób.

Maseczki ochronne dla dzieci wielorazowe

Spośród maseczek wielorazowych większą ochronę dają półmaski filtrujące oznaczone FFP3. Oznaczenie R to znak, że maska jest wielorazowego użytku (oznaczenie NR – jednorazowego). Maseczki tego typu skutecznie chronią przed aerozolami, ale wielkość przepuszczanych przez nie cząsteczek (0,3-0,5 mikrometra) nie gwarantuje ochrony przed koronawirusem, który ma rozmiary 60-140 nanometrów (ale zmniejsza ryzyko zakażenia).

Półmaski można kupić w internecie w wersjach maseczek dla dzieci. Są dopasowane rozmiarem do mniejszych twarzy, a często mają też dziecięcy wzór.

Bawełniane maseczki dla dzieci

Bawełniane maseczki dziecięce można kupić lub uszyć samemu. Jakie wymiary powinna mieć maseczka materiałowa dla dziecka? W ustaleniu rozmiaru pomoże zmierzenie buzi dziecka:

  1. odległość od małżowiny usznej do małżowiny usznej,
  2. odległość między środkami policzków,
  3. odległość od połowy długości nosa do połowy odległości między bródką a szyją.

Pierwszy wymiar maseczki materiałowej to długość, jaką powinna mieć maseczka razem z gumkami. Drugi – długość maseczki mierzona bez gumek czy troczków, a trzeci – szerokość maseczki. Wymiary są orientacyjne – centymetr w jedną czy drugą stronę nie zrobi różnicy. Zastosowanie troczków pozwala lepiej dopasować maseczkę do rozmiaru twarzy, ale sprawia, że młodsze dzieci same sobie jej nie założą. Za to gumki umożliwiają dzieciom samoobsługę, ale mogą podrażniać tylne strony małżowin usznych.

maseczki materiałowe dla dzieci
Adobe Stock

Maseczki ochronne składane w harmonijkę

W naszym tekście znajdziesz przepis, jak krok po kroku uszyć maseczkę materiałową. Wystarczy, że dopasujesz wymiary do twarzy swojego dziecka.

Maseczki DIY można też przygotować bez szycia. Warto mieć tę instrukcje pod ręką, aby w razie potrzeby móc przygotować maseczkę dla dziecka czy dla siebie.

Maseczki profilowane dla dzieci

To najlepszy rodzaj maseczek ochronnych materiałowych. Bardzo dobrze przylegają do twarzy i łatwo je uszyć (niżej prezentujemy wzór). Dziecko nie musi dopasowywać profilowanej maseczki do nosa i buzi. Dzięki temu zyskuje lepszą ochronę dróg oddechowych. Jeśli uszyjesz maseczkę z podwójnej warstwy materiału, w środku można zrobić kieszonkę na umieszczenie dodatkowej warstwy, np. z ręcznika papierowego.

maseczka profilowana dla dzieci
Adobe Stock

Maseczka profilowana dla dziecka

maseczka profilowana wzór
Adobe Stock

Maseczka profilowana – tak wygląda wykrój.

Kliknij i pobierz wzór maseczki profilowanej dla dzieci. Na wzór naniesione są wymiary maski dla dziecka.

Gotowe maseczki profilowane bez problemu znajdziesz również w sklepach internetowych.

Maseczki dla dzieci jednorazowe

Najtańsze, choć trudno dostępne, są maseczki chirurgiczne. Najlepsze są te klasy II i IIR (odporne na przesiąkanie). Nie chronią przed samym wirusem, ale przed aerozolem, w którym może być wirus. Można je zakładać dzieciom, pilnując, aby były jak najlepiej dopasowane do ich twarzy – górną część maseczki dopasujesz do kształtu nosa pociechy, doginając drucik znajdujący się w górnej krawędzi maseczki. Maseczek chirurgicznych nie dostaniesz w rozmiarze dla dzieci, ale i tak można się taką posłużyć, aby uniknąć kary.

Innym rozwiązaniem jest maseczka origami z ręcznika papierowego. Jest leciutka i dość delikatna. Zakładając ją dziecku, unikniesz mandatu, ale musisz pamiętać, że prędzej czy później nasiąknie wilgocią i trzeba ją będzie zmienić, więc lepiej mieć pod ręką kilka w zapasie (sprawdź, jak zrobić maseczkę origami dla dziecka).

Bandana jako maseczka dla dziecka

Bandana jako maseczka zasłaniająca usta i nos nie jest najlepszą ochroną przed koronawirusem, ale może być wystarczającą ochroną przed otrzymaniem mandatu za nieprzestrzeganie zaleceń. Można nią zasłonić twarz sobie lub dziecku, jeśli nie ma się pod ręką prawdziwej maseczki.

Maseczka dla dziecka – zasady użytkowania

Dzieci, podobnie jak dorośli, powinni nosić maseczki wszędzie tam, gdzie mają kontakt z ludźmi, a nie można zachować odpowiedniego dystansu.

  • Przed każdym założeniem dziecku maseczki trzeba dokładnie umyć ręce. Należy to zrobić także po jej zdjęciu. Jeśli dziecko samo posługuje się maseczką, także musi myć ręce przed założeniem ochrony i po jej zdjęciu.
  • Maseczkę należy jak najlepiej dopasować do twarzy dziecka, tak aby jak najmniej od niej odstawała. Jeśli pociecha nosi okulary, maseczka powinna znaleźć się pod nimi. Warto pilnować, aby dziecko starało się maseczki nie dotykać podczas jej noszenia.
  • Półmaski filtrujące wielorazowe wymagają wymiany filtra zgodnie z instrukcją.
  • Maseczki jednorazowe należy wyrzucać po użyciu, a materiałowe prać po każdym zdjęciu z twarzy i najlepiej po wyschnięciu prasować.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama