Szef MEiN Przemysław Czarnek podpisał 2 sierpnia 2022 rozporządzenie, które wprowadza do przedmiotu edukacja do bezpieczeństwa kwestie związane z obronnością państwa. Należą do nich między innymi podstawy strzelectwa i zasady radzenia sobie z zagrożeniami wynikającymi z działań wojennych.

Reklama

W ramach nowych zajęć uczniowie mają mieć między innymi lekcje na strzelnicach, zapoznawać się z bronią, wiedzą obronną oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia takie były już prowadzone w szkołach w ramach przedmiotu przysposobienie obronne, ale wiele lat temu.

Nauka strzelania w szkołach – obronność w roku szkolnym 2022/2023

Celem zajęć ma być to, aby „Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie” – uzasadnił swoją decyzję minister Czarnek. Nowe rozporządzenie zmienia podstawę programową zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa (EDB) i powoduje, że nauka strzelania pojawi się w szkołach już w roku szkolnym 2022/2023.

W uzasadnieniu rozporządzenia można przeczytać: „Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa o kwestie związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi oraz podstawami ratownictwa taktycznego.”

Jak będzie wyglądała nauka strzelania w szkołach?

Nauka strzelania pojawi się w szkołach od września 2022, ale będzie obowiązywał dwuletni okres przejściowy. Oznacza to, że w najbliższym czasie tylko w niektórych szkołach będą realizowane praktyczne zajęcia ze strzelectwa (w tych powiatach, na terenie których jest dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Zobacz także

Wszystkie szkoły średnie będą uczyć dzieci strzelać od roku szkolnego 2024/2025.

Zajęcia ze strzelectwa w szkołach podstawowych będą polegały jedynie na nauce bezpiecznego obchodzenia się z bronią i będą czysto teoretyczne.

Powrót do przeszłości

Zajęcia z przysposobienia obronnego (nazywane w skrócie PO) usunięto z programu nauczania przed rozpoczęciem roku szkolnego 2012/2013. Przedmiot zastąpiono edukacją dla bezpieczeństwa (EDB). Przysposobienie obronne było przedmiotem obowiązkowym, wynikający z ustawy o powszechnym obowiązku obrony PRL, który stanowił element przygotowania ludności do obrony cywilnej. EDB natomiast służyć miało przygotowaniu uczniów do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach tworzących zagrożenie dla zdrowia i życia w trakcie pokoju.

Źródło: polskatimes.pl, polityka.se.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama