Nowe przedmioty w szkole
Studio Romantic/Adobe Stock
Edukacja

Nowe przedmioty w szkole – zmiany od września 2022 i 2023

Nowe przedmioty w szkole pojawią się już w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Zmiany w programie nauczania dotkną ósmoklasistów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, ale nie wszystkich, gdyż będą wprowadzane sukcesywnie.

Reforma szkolnictwa trwa nadal. Teraz obejmie zmianę programów nauczania niektórych przedmiotów, co w praktyce oznacza nowe przedmioty w szkole – zarówno podstawowej, jak i w liceach, technikach i branżowych szkołach zawodowych.

Dwa z nowych przedmiotów (przysposobienie obronne oraz biznes i zarządzanie) wydają się być odpowiedzią na potrzeby świata, w jakim przychodzi żyć młodym pokoleniom. Natomiast historia i teraźniejszość, to przedmiot, którego program wskazuje na to, że jest odpowiedzią na potrzeby... rządzących, którzy chcą wśród młodzieży kształtować postawy zgodne ze swoją partyjną wizją Polski.

Sprawdź, jakie nowe przedmioty w szkole pojawią się w roku szkolnym 2022/2023.

Spis treści:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Nowy przedmiot w szkole: HiT

Historia i teraźniejszość (HiT) zastąpi w szkołach ponadpodstawowych wiedzę o społeczeństwie (WOS) w zakresie podstawowym. WOS w zakresie rozszerzonym pozostanie bez zmian. HiT-u będą się uczyć uczniowie od 1. klasy szkoły ponadpodstawowej aż do 1. semestru ostatniej klasy szkoły średniej.

HiT przejmie podstawę programową podstawowego zakresu WOS, ale doda do niej zagadnienia z historii świata z lat 1945-2015. „W zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych" – można przeczytać na stronach ministerstwa.

Problemy z podręcznikiem do HiT

Proponowany podręcznik do HiT autorstwa prof. Roszkowskiego budzi kontrowersje. Nie chodzi tylko o cytowane w nim fragmenty, nazwane przez specjalistów pedofilską werbalną pornografią, ale też o dziwne tezy autora. Na przykład „Dziś, w XXI w. uznaje się samo słowo »Murzyn« za obelżywe. Chce się je wykreślić z dzieł literackich, zabrania się go używać, nawet jeśli nie ma najmniejszego kontekstu rasowego. W konsekwencji używanie wielu innych słów, takich jak »czarny«, »biały«, a nawet »matka« czy »ojciec« staje się ryzykowne.”

Jakie jeszcze „kwiatki” znajdują się w podręczniku, a które chce minister Czarnek „zasadzić” w głowach młodzieży? Oto kilka z nich:

  • w podręczniku feminizm zestawiany jest z… nazizmem,
  • ideologia to coś z gruntu złego i niezgodnego z jedyną obowiązująca w kręgach władzy filozofią,
  • ideologie (socjalizm, liberalizm, feminizm i gender) „atakują sferę duchową człowieka". Co ciekawe – wśród ideologii nie znalazł się nazizm!
  • „Utopijność jest cechą wyróżniającą ideologii, ponieważ usiłuje ona przekształcać świat na podstawie nierealnych kryteriów",
  • feminizm to śmiertelne zagrożenie dla sfery duchowej człowieka, o którą dba Kościół katolicki,
  • Unia Europejska religię „usiłuje już niwelować poprzez lansowanie ateizmu i wcielanie go w życie nawet metodami urzędniczo-administracyjnymi".

Niestety minister Czarnek broni niemalże własną piersią podręcznika, twierdząc: „Nie dziwi mnie, że jesteśmy z „historią i teraźniejszością” na czołówkach portali internetowych. Łapią się za głowę, bo widzą prawdę po raz pierwszy. Podręcznik i sam pan profesor podlegają krytyce kompletnie nieuzasadnionej, wręcz głupiej. To znaczy tylko, że jest świetny. Gdyby się nim nikt nie interesował, to by znaczyło, że jest blady, jak każdy inny i niewiele wnosi do rzeczywistości” – powiedział minister na antenie programu 1. Polskiego Radia.

Liczba godzin HiT w szkołach

Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:

  • liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina.

Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie).

Wraca PO czyli przygotowanie obronne

„Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania" – napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o podstawie programowej dla szkół średnich.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ministerstwa, już od września 2022 uczniowie ósmych klas i klas pierwszych szkół ponadpodstawowych będą mieli w programie PO (prawdopodobnie w ramach Edukacji dla bezpieczeństwa) i ruszą w ramach tego przedmiotu na strzelnice. Gdyby szkoły nie zdążyły z przygotowaniem pomieszczeń przeznaczonych na strzelnice, podstaw strzelania uczniowie zaczną się uczyć od roku szkolnego 2024/2025.

W ramach PO uczniowie będą się uczyć także podstaw ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy.

Nowy przedmiot w szkole – biznes i zarządzanie

„Jesteśmy po konsultacjach z ponad setką organizacji pozarządowych. To konsultacje nowego przedmiotu, który będzie szedł w kierunku bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości – biznes i zarządzanie” – stwierdził minister Czarnek na gali finałowej 20. jubileuszowej edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej.

Przedmiot ten ma w założeniu dostosować edukację do potrzeb rynku pracy i uczelni, ale też nauczyć młodzież funkcjonowania w świecie finansów i zarządzania oraz podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych.

Biznes i zarządzanie ma zostać wprowadzone do szkół ponadpodstawowych od września 2023 roku. Będzie to przedmiot, który „wchłonie” podstawy przedsiębiorczości i uzupełni je o nowe, bardziej praktyczne zagadnienia. W planach jest realizacja tego przedmiotu na dwóch poziomach – podstawowym i rozszerzonym, a także wprowadzenie w 2027 roku przedmiotu na maturę w ramach przedmiotów do wyboru.

Źródło: www.gov.pl, spidersweb.pl

Przeczytaj też:

przedmioty w 8 klasie
Adobe Stock
Edukacja
Przedmioty w 8 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2022/2023
Przedmioty w 8 klasie niewiele różnią się od tych, które twoje dziecko miało w 7 klasie szkoły podstawowej. W planie lekcji pojawią się jednak pewne zmiany, na które uczeń lub uczennica musi się przygotować.

W 8 klasie szkoły podstawowej twoje dziecko będzie miało większość przedmiotów dobrze mu znanych z poprzedniego roku szkolnego. Z planu lekcji znikną jednak dwa przedmioty, a w ich miejsce pojawią się dwa nowe. Sprawdź, co czeka dziecko w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023 i jak powinna wyglądać jego wyprawka szkolna. Spis treści: Jakie przedmioty dochodzą w 8 klasie? Jaki przedmioty odchodzą w 8 klasie? Spis przedmiotów w 8 klasie Ile jest przedmiotów w 8 klasie szkoły podstawowej? Jakie zeszyty i książki kupić do 8 klasy? Jakie przedmioty dochodzą w 8 klasie?  W 8 klasie szkoły podstawowej uczniom dochodzą dwa przedmioty szkolne: wiedza o społeczeństwie , w skrócie WOS – w trakcie zajęć z wiedzy o społeczeństwie dzieci uczą się zagadnień z zakresu polityki, ekonomii i społeczeństwa, przedmiot zajmuje w planie lekcji dwie godziny tygodniowo; edukacja dla bezpieczeństwa  z elementami przysposobienia obronnego – w trakcie zajęć dzieci uczą się, jak powinny zachować się w sytuacjach kryzysowych, przedmiot zajmuje w planie lekcji jedną godzinę tygodniowo. Jaki przedmioty odchodzą w 8 klasie? Ósmoklasiści zyskali dwa nowe przedmioty, a dwa również wypadają z ich planu lekcji. W 8 klasie odchodzi: plastyka (jedna godzina tygodniowo), muzyka (jedna godzina tygodniowo). W związku z ministerialnymi zmianami w programie nauczania pojawi się kilka nowych przedmiotów w szkole . Jednak na szczęście, dla uczniów ósmej klasy nie będzie to oznaczać zwiększenia liczby zajęć lekcyjnych – przysposobienie obronne będzie wchodziło w skład obowiązującej już wcześniej edukacji dla bezpieczeństwa. Spis przedmiotów w 8 klasie Oto kompletna lista wszystkich przedmiotów w 8 klasie: język...

rekrutacja do liceum
Adobe Stock
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Rekrutacja do liceum jest dość stresującym momentem dla ucznia i jego rodziców. Ważne więc, by się do niej odpowiednio przygotować: nie przegapić terminów, znać zasady. Wyjaśniamy, jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023.

Rekrutacja do liceum to ostatni ważny krok przed rozpoczęciem nowego etapu edukacji, który składa się z kilku części. To właśnie podczas rekrutacji zostaje rozstrzygnięte, czy uczeń będzie mógł uczęszczać do wymarzonego liceum, czy może jednak będzie musiał wybrać inną szkołę. Wątpliwości często budzi to, do ilu szkół można składać dokumenty. W całej Polsce podczas rekrutacji do liceum można składać podanie o przyjęcie do trzech szkół. W ramach tych szkół kandydat do liceum może wybrać dowolną liczbę klas. Wyjaśniamy, kiedy rozpoczyna się rekrutacja do liceów, do kiedy można składać dokumenty i jak przebiega cały ten proces krok po kroku. Spis treści :  1. Rekrutacja do liceum – kiedy, ważne terminy 2. Zasady rekrutacji do liceum Jak obliczyć punkty za oceny? Jak obliczyć punkt z egzaminu? Laureaci olimpiad a rekrutacja do liceum 3. Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Rekrutacja do liceum – kiedy, ważne terminy Wielu młodych ludzi wraz rodzicami zastanawia się, kiedy zanieść świadectwo do liceum. Terminy, które będą obowiązywać w 2022 roku są podane na stronie internetowej kuratorium danego województwa. Są one zależne od konkretnego regionu, w którym znajduje się szkoła, do której aplikuje uczeń.  Poniżej przedstawiamy tegoroczne terminy, które obowiązują w jednym z województw, mogą się one jednak nieznacznie różnić w zależności od regionu. Wszystkich terminów trzeba bezwzględnie przestrzegać, ponieważ opóźnienie lub przeoczenie tych dat może przekreślić marzenia o dostaniu się do wybranej szkoły.  Do kiedy można składać dokumenty do szkoły średniej? od 16.05.2022 r. do 24.06.2022 r.  – wybór preferencji i złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru. od 16.05.2022 r. do 30.05.2022 r. ...

Moja córka może nie zdać matury
Adobe Stock
Aktualności
„Boję się tych matur – moja córka tyle była na zdalnym, że może nie zdać. Już nie myśli o studiach, tylko szuka pracy”  [LIST DO REDAKCJI]
Minister Czarnek kilkoma decyzjami przekreślił przyszłość mojej córki i tysięcy innych uczniów. Jestem pewna, że moje obawy podziela większość rodziców, których dzieci też mają dwa lata w plecy przez naukę zdalną.

Wszyscy z niecierpliwością wyczekują majówki. A mi ten długi weekend kojarzy się z horrorem i chciałabym, żeby nigdy nie nadszedł. Dlaczego? Dlatego, że tuż po nim moja córka będzie przystępować do matury, której... prawdopodobnie nie zda. Ciągłe zmiany Najpierw rząd zafundował dzieciakom likwidację gimnazjów, zmiany programowe, a później Czarnek wręcz posadził uczniów na rollercoasterze w postaci nauki zdalnej. Moja córka po dwóch latach nauki online ma napisać egzamin dojrzałości, który zdecyduje o jej przyszłość. A ona sama mówi, że nie zda tej matury. Że najlepiej byłoby, żeby powtórzyć te dwa lata. Rozumiecie, dziecko samo twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem byłoby cofnięcie się do niższej klasy. Zmienił się też kanon lektur – moja córka całkiem się w tym pogubiła i już nie wie nawet, jakie książki powinna przeczytać do matury. Mam wrażenie, że z nauczycielami jest podobnie, więc polonistka Karoliny „na wszelki wypadek” kazała im przeczytać wszystkie, które były wcześniej w wykazie lektur. Obłęd. Horror na zdalnym nauczaniu Jak wyglądało to przygotowanie do matury online? Pan matematyk, starszy dziaduszek, dobry nauczyciel nie potrafił sobie poradzić z technologią – przez pierwszy miesiąc w ogóle nie pojawiał się na zajęciach, wysyłał tylko prezentacje. Po miesiącu, jak jednak już był zmuszony zacząć coś robić – owszem, uczył, miał sporo dobrej woli, jednak ciągle zacinał mu się mikrofon, przerywał internet. Nauczyciel, który prowadził wartościowe zajęcia w tradycyjnym modelu nauczania, kompletnie nie nauczył dzieciaków niczego online. A przecież ta matematyka jest tak ważna. Moja Karolina bała się jej od zawsze, a teraz już otwarcie mówi, że sobie nie poradzi z zadaniami na maturze. Pani od polskiego, czyli drugiego obowiązkowego przedmiotu na maturze, całkowicie olała nauczanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj