"Jestem jednym z dzieci zmarłych na SIDS po szczepieniu 6w1"
Kampania miała szokować tyle, że dziecko, którego wizerunku użyto w kontrowersyjnej kampanii ma dziś 7 lat i ... było szczepione.
Polskie Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP dołączyło do włoskiej organizacji "Corvelva", która ruszyła z kontrowersyjną kampanią reklamową #icanforget. W ramach kampanii udostępniono trzy plakaty. Na zdjęciach widać niemowlęta, do których śmierci miały doprowadzić szczepienia.
Czyje to dziecko?
Organizacja "Corvelva" udostępniła zdjęcia noworodków z mocnymi podpisami, powołując się na raport indyjskich naukowców. Dr Puliyel i dr Sathyamala mieli odkryć, że zatajono dane w okresowych raportach o bezpieczeństwie (PSUR) dla szczepionki Infanrix hexa. "Jestem jednym z dzieci zmarłych na SIDS (śmierć łóżeczkowa) po szczepieniu 6w1. Zatajono to w oficjalnych raportach", "Jestem martwy z powodu szczepionki. Do śmierci nigdy nie doszłoby z wiedzą, która została zdradzona i zapomniana" czy "Jestem martwy z powodu szczepionki, zostawiony sam i opuszczony przez instytucje." - czytamy na plakatach. Twarze dzieci są zamazane, ale dla odbiorcy jest jasne, że dzieci te nie żyją.
Tyle że te maluszki nie są prawdziwymi "ofiarami" szczepień, a same fotografie zostały pobrane z bazy zdjęć Shutterstock. Co więcej, rodzice jednego z maluszków w wywiadzie z dziennikarzem Davidem Puente wyznali, że ich synek ma się świetnie i ma już 7 lat, co więcej dziecko było szczepione.
W ramach dalszego wyjaśniania sprawy okazało się, że graficzka odpowiedzialna za wykonanie plakatów prawdopodobnie zdjęcia ukradła. Początkowo twierdziła, że zdjęcia wykonała sama, później, że kupiła. Jednak daty, kiedy je pobrano wskazują, że nie zapłacono za nie. Warto także zaznaczyć, że sam Shutterstock zabrania używania zdjęć w celach propagandowych lub politycznych.
Jeden z najpopularniejszych mitów
"Corvelva" na swoim profilu na Facebooku wymieniła kraje, które mają "wspólny cel" - uświadamianie rodziców. Są to: Argentyna, Australia, Bośnia i Hercegowina, Kanada, Kolumbia, Chorwacja, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Stany Zjednoczone, Urugwaju, Wielka Brytania i Szwecja. Niektórzy rodzice wpadli w panikę. WHO jednak uspokaja. Na stronie Światowej Organizacja Zdrowia czytamy: "Żadne z badań przeprowadzonych na szczepionych i nieszczepionych dzieciach nie wykazało ryzyka wystąpienia SIDS wśród zaszczepionych dzieci", a całość nazywana jest wielkim mitem.
Czy macie pewność, że wasze dzieci są w nocy bezpieczne? Jak dbacie o ich bezpieczeństwo podczas snu? Piszcie w komentarzach!
Zobacz także:
- 7 mitów na temat snu niemowląt. Wszystkie obalamy! [WIDEO]
- Jak chronić dziecko przed nagłą śmiercią łóżeczkową?
- Przegląd łóżeczek dla niemowląt