Reklama

– Jest śmieszna i pomysłowa, opowiada o tym, że nawet skarpetki chcą wolności i że tak naprawdę wszystko jest możliwe – takie walory laureatki konkursu „Przecinek i Kropka” 2015 docenili młodzi czytelnicy.

Reklama

Sekretne życie skarpetek

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Wydawnictwa Poradnia K to zabawna historia o skarpetkach, które – mając dość domowej nudy – wyrwały się na wolność, by spełniać swoje marzenia i przeżywać przygody. Jedna zostaje detektywem, by rozwiązać zagadkę kryminalną. Inna marynarzem, by przeżyć coś awanturniczego, kolejna gwiazdą filmową, by ogrzać się w świetle reflektorów, a jeszcze inna – mysią mamą.

Skąd pomysł na historię o skarpetkach, które ruszają w świat? – Od niepamiętnych czasów zachodzę w głowę, jak to jest, że po kolejnych praniach mam coraz więcej pojedynczych skarpetek – Justyna Bednarek pisze na stronie wydawnictwa. – W tej chwili zajmują one dwa wielkie worki plastikowe. Trzymam je, bo wciąż mam nadzieję, że odnajdzie się druga do pary – no bo przecież musi gdzieś być?? Tak więc tematu do bajki dostarczyło mi samo życie. A dla kogo ją napisałam? Jak zawsze dla moich dzieci. I dla ich przyjaciół. I dla przyjaciół ich przyjaciół – oby ich było jak najwięcej. Bo życie wśród przyjaciół jest fajne, niezależnie od tego, czy się jest człowiekiem, czy skarpetką".

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to gratka dla miłośników nie tylko dobrej literatury, ale także talentu Daniela de Latoura, który zilustrował przygody skarpetkowych bohaterów.

Od przecinka do kropki

„Przecinek i Kropka” to konkurs organizowany przez Empik, w którym – jak piszą organizatorzy – liczy się wszystko, co w książkach dla dzieci najważniejsze: jakość literacka, dbałość o ilustracje, innowacyjność i wartość edukacyjna. O zwycięzcy zadecydowali czytelnicy, którzy przez dwa tygodnie mogli oddawać głosy na nominowane tytuły.

Wśród nich znalazły się „Pszczoły” Piotra Sochy (Dwie Siostry), „Pod wodą/Pod ziemią” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Dwie Siostry), „Królewna” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i narysowane przez Mariannę Oklejak (Bajka) oraz „Królik i Chopin” portugalskiego pisarza Miguela Sousa Taveresa (Rea). Nagrodę wręczyła ambasadorka konkursu – Magdalena Różczka – podczas festiwalu książki dziecięcej Tere-Fere w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Książka Roku 2015 – nagrodzone i wyróżnione w konkursie IBBY

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama