Międzynarodowy Dzień Kropki został ustanowiony w 2008 roku. Aktualnie jest obchodzony w 196 krajach. Jego przesłaniem jest, że każdy z nas, bez względu na wiek, ma jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcić do jego odkrywania oraz dodać odwagi, by pokazywać go światu.

Reklama

Spis treści:

Międzynarodowy Dzień Kropki – co to za święto?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki nauczyciele, bibliotekarze i pracownicy instytucji kulturalnych na całym świecie pomagają dzieciom odkrywać ich talenty i mocne strony, a następnie zaprezentować je przed rówieśnikami. Święto ma służyć także rozbudzeniu kreatywności wśród najmłodszych i wspólnej zabawie.

Inspiracją do stworzenia Międzynarodowego Dnia Kropki była książka dla dzieci autorstwa Petera H. Reynoldsa z 2003 r. pt. „The Dot” (Kropka). Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i „pani od plastyki” poznała i przede wszystkim uwierzyła w swój talent. Nauczycielka pewnego razu powiedziała do dziewczynki: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Dziewczynka zrobiła to od niechcenia, myśląc, że na tym skończy. Nauczycielka poprosiła ją jednak, by podpisała swoją pracę. Niedługo po tym oczom Vashati ukazała się piękna złota rama, okalająca jej pierwsze „dzieło” – czarną kropkę. Wkrótce Vashati stała się prawdziwą artystką.

Co można robić z okazji Dnia Kropki?

Tego dnia w przedszkolu (ale i w szkole, domu kultury czy w domu) można wykonać rozmaite prace plastyczne, ale nie tylko. Oto nasze pomysły na zadania z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki:

Zobacz także
  • Przeczytajcie wspólnie książkę „Kropka” i porozmawiajcie na temat głównej bohaterki oraz tego, co to znaczy, że ktoś w siebie nie wierzy (na YouTube jest również film na podstawie książki, który można obejrzeć razem z dzieckiem).
  • Przeprowadźcie dyskusję na temat tego, jak można dodawać sobie i innym wiary we własne możliwości.
  • Zaprezentujcie wspólnie śmieszne miny, które przegonią smutek.
  • Stwórzcie plakat, na którym wypiszecie komunikaty, dzięki którym można udzielić wsparcia koledze lub koleżance (np. nie poddawaj się, trening czyni mistrza, następnym razem ci się uda).
  • Spróbujcie odkryć swoje talenty – niech każde dziecko powie np. koledze, mamie lub misiowi, czego może ich nauczyć (pięknie rysować, śpiewać piosenkę, układać rymowankę).
  • Zróbcie burzę mózgów i wymyślajcie, jakie talenty może mieć każde dziecko.
  • Wykonajcie kreatywne prace plastyczne (wycinanie, malowanie, lepienie z plasteliny lub masy solnej). Niech ogranicza was jedynie wyobraźnia.
  • Świetnym pomysłem w Dzień Kropki w przedszkolu mogą okazać się prace plastyczne takie jak: obrazy z kropek, łączenie kropek (wystarczy wydrukować kropkowany wizerunek misia, żołędzia, kasztanowego ludzika, itp.), wypełnianie plasteliną małych kółeczek wewnątrz jesiennego liścia...
  • Namalujcie obrazek w inny sposób niż zawsze – zamiast pędzelka do farb użyjcie: ziemniaka, brokułów, patyczków kosmetycznych, lekko nadmuchanego balona.

Możecie też skorzystać z naszych pomysłów na kreatywne zabawy. Będzie to idealny sposób na świętowanie Dnia Kropki, ale także na każdy zwyczajny dzień.

Jak ubrać dziecko na Dzień Kropki?

Dzień Kropki staje coraz bardziej popularny w polskich szkołach i przedszkolach. Z okazji międzynarodowego Dnia Kropki fajnym pomysłem będzie przygotowanie dla dziecka ubrania w kropeczki. Może to być bluza lub koszulka w kropki, spodnie, spódniczka lub sukienka.

Kropki mogą też znaleźć się na dodatkach, które dziecko ma tego dnia na sobie (np. gumka lub spinka do włosów, opaska, szalik, czapka lub... skarpetki). Najważniejsze, żeby maluch miał na sobie coś z „kropkowym” akcentem.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama