Chcesz mieć zdrowe dziecko? - może lepiej jej unikaj!
Naukowcy przebadali naprawdę wiele tysięcy kobiet, aby dojść do wniosków, które mogą zasmucić wiele kobiet. Na szczęście nie jest to coś, z czym nie dałoby się żyć (przez 9 miesięcy)!
Lekarze nie zabraniają przyszłym mamom delektowania się kawą, zalecają jedynie rozwagę w tej sprawie. Przyjmuje się, że taką dozwoloną ilością są 3 filiżanki kawy dziennie.
50 tysięcy kobiet, 8 lat obserwacji
O tym, że picie kawy w ciąży wymaga umiaru wiadomo już od dłuższego czasu. Badania potwierdziły, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkuje urodzeniem dziecka z niższą masą ciała.
Tymczasem najnowsze badania dowodzą, że spożywanie kawy i to nawet w niewielkich ilościach, może nieść jeszcze inne negatywne konsekwencje. Nawet umiarkowane spożywanie kofeiny przez kobietę w ciąży wiąże się z podwyższonym ryzykiem nadwagi lub otyłości u jej dziecka – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie "BMJ Open".
Naukowcy ze szwedzkich, norweskich i francuskich ośrodków naukowych przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tysięcy ciężarnych kobiet, a następnie przez 8 lat śledzili losy ich dzieci. Badania pokazały, że maluchy urodzone przez matki, pijące w ciąży kawę lub inne napoje zawierające kofeinę, w wieku szkolnym i przedszkolnym częściej cierpiały na nadwagę lub otyłość.
3 filiżanki to jednak za dużo?
U dzieci, których matki spożywały w ciąży najwięcej kofeiny, ryzyko podwyższonej masy ciała było o 5 proc. wyższe, niż u dzieci, których matki konsumowały w ciąży znikome ilości tej substancji. Większe prawdopodobieństwo nadwagi lub otyłości zaobserwowano nawet u dzieci, których matki ograniczały dzienne spożycie kawy do uznawanych za bezpieczne 3 filiżanek. Według rekomendacji szwedzkiej Narodowej Agencji Żywności, dopuszczalne jest wypijanie w ciąży do 3 filiżanek kawy lub 6 kubków czarnej herbaty dziennie.
"W krajach nordyckich spożywa się głównie kawę, tymczasem na przykład w Anglii głównym źródłem kofeiny jest czarna herbata. Jeśli chodzi o kobiety z młodszej grupy wiekowej, kofeina często pochodzi z napojów energetycznych. W naszym badaniu uwzględniliśmy wszystkie te źródła i w przypadku każdego z nich znaleźliśmy powiązanie pomiędzy konsumpcją kofeiny a rozwojem dziecka" – komentuje współautorka badania Verena Sengpiel.
Co dalej? Naukowcy są zdania, że być może trzeba będzie zmienić dotychczasowe rekomendacje lekarzy co do bezpiecznej dla dziecka ilości wypijanej kawy. "Być może dobrym pomysłem byłoby ograniczenie rekomendowanego maksimum 3 filiżanek kawy dziennie. Kofeina nie jest lekarstwem, które musi być przyjmowane" – mówi współautorka badań.
Jak oceniacie te doniesienia? Czy w czasie ciąży pilnujecie ilości wypijanych kaw, czy też się tym nie przejmujecie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!
Źródło: kobieta.onet.pl
Zobacz też:
- 10 rzeczy zakazanych w ciąży
- 8 produktów, które powinny znaleźć się w diecie mamy
- 9 sposobów na bezsenność w ciąży [WIDEO]