Rząd zaprezentował Strategię Demograficzną 2040, która opiera się głównie na nadawaniu kolejnych przywilejów polskim rodzinom. Celem projektu jest zbliżenie się do takiej dzietności w Polsce, która dawałaby gwarancję zastępowalności pokoleń. Plan zachęcenia Polaków do posiadania dzieci został podzielony na 10 głównych obszarów, 12 kierunków interwencji i trzy cele szczegółowe. Następujące działania mają być realizowane w ramach programu Polskiego Ładu.

Reklama

Cele Strategii Demograficznej 2040

Pierwszym celem szczegółowym jest wzmocnienie rodziny. Ma to obejmować między innymi: zabezpieczenie finansowe rodzin (m.in. program Rodzina 500+) oraz wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodzin.

Drugi cel szczegółowy to znoszenie barier dla osób, które chcą mieć dzieci. Będą one mogły liczyć między innymi na rozwój rynku pracy, który będzie przyjazny rodzinie, rozwój form opieki nad dziećmi, a także rozwój opieki zdrowotnej. Poprawić ma się także jakość i organizacja nauki. Rządzący planują także postawić na rozwój infrastruktury i usług potrzebnych rodzinom.

Trzeci cel szczegółowy koncentruje się na podniesieniu jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu centralnym oraz samorządowym.

Strategia Demograficzna 2040 – bezpieczeństwo finansowe

Według badań na decyzję o posiadaniu dzieci wśród Polaków znacząco wpływa poczucie bezpieczeństwa finansowego. By zwiększyć dzietność w Polsce, rząd zamierza skoncentrować się między innymi na elastyczności i stabilności pracy wśród rodziców, wprowadzając następujące rozwiązania.

Zobacz także

Rozwiązania zwiększające elastyczność:

  • Elastyczna praca dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy).
  • Gwarancja pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4.

Różne elastyczne formy będą mogły być stosowane równocześnie (zależnie od charakteru wykonywanej pracy).

Rozwiązania zwiększające stabilność pracy:

  • Ograniczona zostanie możliwość zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.
  • Przed zwolnieniem chronieni będą oboje rodzice (aktualnie z takiego prawa korzystać może jedynie matka).
  • Rozszerzony zostanie przepis o objęciu matek specjalną ochroną przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego (niezależnie od wymiaru czasu pracy).
  • Zostanie wprowadzona ochrona dla ojców w ciągu 1. roku życia dziecka. Jeżeli mężczyzna będzie w związku małżeńskim – ta ochrona będzie obowiązywać od momentu zajścia żony w ciążę.

Pracodawcy podczas zawierania umowy będą mieć także obowiązek poinformowania pracownika o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Poprawa ochrony zdrowia

Rząd w swoich planach ma także pochylenie się nad poprawą ochrony zdrowia w Polsce. Nakłady idące na ochronę zdrowia mają się zwiększyć do 7 proc. Powszechny i bezpłatny ma być dostęp do badań prenatalnych. W planach jest także utworzenie modelowego centrum, zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Ma ono zapewnić opiekę nad:

  • niepłodnymi parami,
  • parami z doświadczeniem poronienia,
  • rodzicami oczekującymi na urodzenie dziecka,
  • rodzinami po urodzeniu dziecka.

Dodatkowo celem programu jest także edukacja personelu medycznego i pacjentów, oraz rozwój działalności naukowo-badawczej.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama