Nowy objaw kolejnych wariantów koronawirusa. Pojawia się na skórze
Na świecie ponownie rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Poza wcześniej nam znanymi objawami COVID-19 pojawiają się już nowe, charakterystyczne dla wariantów Omikron BA.4 oraz BA.5.
Nadal najczęściej występującymi objawami zakażenia koronawirusem są gorączka, ból gardła, katar i ogólne zmęczenie, czyli objawy takie, jakie pojawiają się w przypadku grypy czy przeziębienia. Jednak od niedawna część pacjentów zgłasza także występowanie wysypki, która może przybierać postać aż trzech wysypek skórnych.
Taka wysypka może świadczyć o COVID
U zakażonych nowymi wariantami Omikrona lekarze zaobserwowali trzy typy wysypki: potówka, pokrzywka i chilblain. Czym się różnią?
- Potówka jest wysypką rumieniowo-pęcherzykową albo rumieniowo-grudkową. W przebiegu zakażenia Omikronem BA.4 albo BA.5 pojawia się na grzbietach dłoni lub stóp, ale też na kolanach lub łokciach.
- Pokrzywka to nieregularne wypukłości na skórze, które mają nieregularne kształty i rozmiary. Występują na różnych obszarach ciała i tworzą na skórze czerwone plamy. Zwykle zmiany silnie swędzą, ale dość szybko ustępują, bo już po kilku godzinach.
- Chilblain jest odmianą wysypki, która najczęściej objawia się swędzącymi czerwonymi plamami po przebywaniu na mrozie. Dotyka przeważnie skórę palców dłoni i stóp oraz twarz i wywołuje długotrwałe pieczenie i świąd. Zmiany zanikają na przestrzeni 2-3 tygodni.
Ile trwa COVID spowodowany BA.4 i BA.5?
Na szczęście u większości chorych objawy ustępują po kilku dniach. Jednak u niewielkiej części zakażonych potrafią utrzymywać się całymi tygodniami, a nawet miesiącami – wtedy mówi się o tzw. long COVID. Charakteryzuje się on tym, że typowe objawy infekcji mijają, ale pojawiają się i utrzymują inne dolegliwości. Są to:
- silne zmęczenie
- duszności
- zaburzenia koncentracji i pamięci
- ucisk w klatce piersiowej
- kołatanie serca
- zaburzenia snu
- bóle stawów
- szumy uszne
- biegunka, wymioty i bóle brzucha
- bóle głowy
- zaburzenia węchu i smaku
- niepokój
- depresja
- wysypka.
Zawsze, gdy objawy te utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.
Źródło: medonet.pl
Piszemy też o: