Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziewczynka utonęła w wannie, bo… jej tata scrollował fejsa
Adobe Stock
Aktualności

Zamiast zajmować się córką, palił papierosa i przeglądał Facebooka. W tym czasie dziewczynka utonęła

Mała dziewczynka utonęła w wannie podczas kąpieli. Była pod opieką taty, który zostawił ją samą w wannie, bo… musiał zapalić papierosa i sprawdzić co się dzieje na Facebooku.

Do tragedii doszło w Queensland w Australii. Mała dziewczynka przebywała pod opieką taty. Jednak on wolał w tym czasie zapalić papierosa i sprawdzić Facebooka. Jak ustali  śledczy, nie było go zaledwie 7 minut.

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Zabił własne dziecko

9-miesięcna  Leah została pozostawiona w wannie, do której wciąż wlewała się woda, a w tym czasie jej tata Daniel James Gallagher palił papierosa i przewijał Facebooka. Gdy wrócił do łazienki, zastał nieprzytomną córeczkę, która „pływała twarzą w dół”. Mężczyzna wezwał pogotowie  i próbował wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Mimo starań dziewczynka zmarła.

Lekkomyślność ojca

Jak donoszą media, ojciec dziecka nie po raz pierwszy zostawił ją samą bez opieki w wannie z wodą. Jednak prośby, aby tego nie robił, nie przyniosły oczekiwanego skutku. Po 15 miesiącach po śmierci córeczki 26-letni ojciec został prawomocnie skazany na pięć lat więzienia w zawieszeniu po odbyciu 15 miesięcy kary więzienia.

 

Apelujemy, aby nie zostawiać dzieci samych podczas kąpieli. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

Źródło: mirror.co.uk

Piszemy też o:

suche utonięcie, wtórne utonięcie
Adobe Stock
Czas wolny
Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.

Suche i wtórne utonięcie mogą przebiegać podobnie. Czasem wystarczy, że dziecko zachłyśnie się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Potem może wrócić do domu i skarżyć się jedynie na dojmujące zmęczenie. Dopiero kiedy zaśnie, topi się we własnym łóżku. Właśnie dlatego zarówno suche, jak i wtórne utonięcie określane jest też jako ciche utonięcie. Na szczęście można je rozpoznać i w porę im zapobiec! Spis treści: Co to jest suche utonięcie? Co to jest wtórne utonięcie? Objawy suchego i wtórnego utonięcia Suche i wtórne utonięcie: pierwsza pomoc Jak często występują suche i wtórne utonięcia? Co to jest suche utonięcie? Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą . O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie. Na suche utonięcie narażone są przede wszystkim dzieci, ale objawów nie można bagatelizować także u dorosłych. Co to jest wtórne utonięcie? Wtórne utonięcie może nastąpić w czasie od 15 do 72 godzin od momentu podtopienia lub zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Najczęstszą przyczyną wtórnego utonięcia jest topienie się w morzu lub jeziorze. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca. Objawy suchego i wtórnego utonięcia W obu przypadkach, zarówno suchego, jak i wtórnego utonięcia, objawy są podobne . Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą zauważysz u dziecka następujące objawy: silne zmęczenie i senność; trudności z oddychaniem; silny, ciągły kaszel; zawroty głowy; zaburzenia mowy; ból w klatce piersiowej;...

wtórne utonięcie
nitinai2518/Adobe Stock
Zdrowie
Wtórne utonięcie – przyczyny i objawy
Wtórne utonięcie może nastąpić w ciągu 72 godzin od incydentu tonięcia. Najczęściej przydarza się dzieciom po kąpieli w słonej wodzie, ale wywołać może je nawet zakrztuszenie się słodką wodą.

Wtórne utonięcie jest zjawiskiem podstępnym, gdyż dochodzi do niego dopiero po pewnym czasie od incydentu związanego z dostaniem się wody do dróg oddechowych. Głównie zagraża dzieciom, które początkowo mogą wydawać się zdrowe, a dopiero z czasem stają się zmęczone i senne, a po zaśnięciu ich serce potrafi się zatrzymać. Wtórne utonięcia stanowią 1-2 proc. wszystkich utonięć. Spis treści: Co to jest wtórne utonięcie? Objawy wtórnego utonięcia Przyczyny wtórnego utonięcia Wtórne utonięcie – pierwsza pomoc Co to jest wtórne utonięcie? Wtórnym utonięciem nazywa się powikłanie po podtopieniu . Dochodzi do niego, gdy w czasie tonięcia do płuc dostanie się woda (wystarczy jej niewielka ilość). W ciągu 72 godzin od zdarzenia może dojść do obrzęku płuc. Gdy do niego dojdzie, w płucach gromadzi się płyn. To utrudnia wymianę gazową i może prowadzić do niedotlenienia i śmierci. Nazwa „wtórne utonięcie” odzwierciedla fakt, że osoba nim dotknięta „tonie” w płynie gromadzącym się w płucach. Objawy wtórnego utonięcia Jak rozpoznać wtórne utonięcie? Objawy dzieli się na takie, które mogą wystąpić wkrótce po podtopieniu oraz na te, które pojawiają się później i wskazują na obrzęk płuc. W obu przypadkach kluczowe jest jak najszybsze uzyskanie pomocy lekarskiej. Pierwsze objawy wtórnego utonięcia Osobę, która tonęła lub uległa podtopieniu, trzeba bacznie obserwować. Pierwsze objawy wtórnego utonięcia mogą wystąpić już w czasie 15 minut (zwykle do 24 godzin) od incydentu podtopienia. Należą do nich: uporczywy kaszel, który najbardziej dokucza w pozycji leżącej, trudności z wzięciem pełnego wdechu, ogólne osłabienie, zmęczenie, senność, niewyraźna mowa, zawroty głowy, nudności i wymioty, trudności z...

Widział jak syn umiera przez wtórne utonięcie
Adobe Stock/valentsova
Aktualności
Chłopiec cudem przeżył. Jego tacie zależy, byśmy wszyscy umieli rozpoznać objawy wtórnego utonięcia
Tata, który widział na własne oczy, jak jego syn umiera wskutek wtórnego utonięcia, postanowił podzielić się z innymi rodzicami swoją historią. Wszystko po to, by przestrzec przed niewinnym zachłyśnięciem, które może prowadzić do tragedii.

To był zwykły, wakacyjny dzień. Cała rodzina od samego rana pluskała się w hotelowym basenie. Wszyscy bawili się świetnie. Zwłaszcza Jago, który jak na swój wiek naprawdę świetnie pływa. W pewnym momencie chłopiec dał nurka pod wodę. Nagle wynurzył się, kaszląc i próbując złapać powietrze. Wystarczył moment „Cały czas był pod naszą opieką” – pisze Charlie Simpson, tata chłopca. Przyznaje też, że nikt specjalnie nie zaniepokoił się tą sytuacją. W końcu chwilowe zachłyśnięcie wodą zdarza się dzieciom i na ogół nie kojarzy się z czymś szczególnie niebezpiecznym. Po wyjściu z wody Jago na nic się nie skarżył. Dalej był tak wesoły, jak wcześniej. Aż do wieczora. Niepokojące objawy przy kolacji Niestety, przy kolacji z chłopcem zaczęło dziać się coś dziwnego. Był bardzo senny. Do tego stopnia, że nagle zasnął w objęciach mamy. Gdy rodzina skończyła posiłek, Jago obudził się i zaczął gwałtownie wymiotować. Rodzice natychmiast zadzwonili do lekarza. Podczas wizyty lekarz stwierdził, że to zatrucie pokarmowe i zalecił chłopcu odpoczynek. Rodzicom zasugerował też, by obserwowali, co dzieje się z synem. Wtedy Charlie przypomniał sobie poranny incydent w basenie i to, co słyszał na temat wtórnych utonięć: „Przekazałem to lekarzowi. Wtedy ten natychmiast kazał jechać z synem do szpitala”. W drodze do szpitala z chłopcem było coraz gorzej Droga od hotelu do szpitala trwała godzinę. W tym czasie stan chłopca pogarszał się. Tracił przytomność. Wyniki badań w szpitalu wskazywały, że dziecko ma wodę w płucach. I że lada chwila należy spodziewać się zapalenia płuc. Diagnoza: wtórne utonięcie Lekarze postawili też diagnozę – przyczyną stanu chłopca było wtórne utonięcie. „Kolejne dni spędził w szpitalu. Jestem bardzo wdzięczny za opiekę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz