Najczęstszymi przyczynami zatrzymania wody w organizmie są problemy hormonalne, zła dieta i odwodnienie. Początkowo zatrzymanie wody może objawiać się opuchniętymi powiekami z rana, a wieczorem obrzękiem kostek w okolicy stóp. Później pojawia się zwiększona masa ciała, bóle głowy i ciągłe zmęczenie. Dolegliwości stają się intensywniejsze, jeśli wody w organizmie zaczyna być coraz więcej.

Reklama

Jak radzić sobie z zatrzymaniem wody w organizmie?

Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie. Mogłoby się wydawać, że problem z odwodnieniem mają gównie dzieci, tymczasem zmagają się z nim także dorośli. Odwodniony organizm magazynuje wodę w tkankach, po to, aby mógł z niej potem skorzystać. Przede wszystkim:

  • pij dużo wody,
  • zrezygnuj z czarnej kawy i herbaty,
  • pij zieloną herbatę i napary ziołowe na bazie skrzypu i pokrzywy.

Jeśli jesteś matką karmiącą piersią, pamiętaj, aby wybierać takie, produkty, które nie wpłyną negatywnie na laktację. Nie decyduj się także na samodzielne przyjmowanie ziół. Wszelkie decyzje dotyczące diety po porodzie podejmuj z lekarzem.

Jeśli mimo zbilansowanej i racjonalnej diety, opuchlizna nadal się utrzymuje, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zatrzymanie wody w organizmie może być także sygnałem problemów z sercem, niewydolnością żylną, chorobami nerek albo nadczynnością tarczycy.

Zobacz także:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama