Obecnie funkcjonują już w Polsce oddziały przygotowawcze dla cudzoziemców, więc to nie będzie nowość. Jednak w związku z dużą liczbą ukraińskich dzieci napływających do Polski, samorządy mają je zmodyfikować tak, aby objęły pomocą jak największą liczbę dzieci. Na czym mają polegać zmiany przy tworzeniu oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy?

Reklama

Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – co się zmieni?

Oddziały przygotowawcze dla dzieci ukraińskich będą miały za zadanie przygotować dzieci uchodźców do udziału w lekcjach polskiego systemu edukacji wraz z polskimi dziećmi. Oznacza to intensywną naukę języka polskiego zgodnie z wytycznymi ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców i ewentualne zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów.

Obecnie oddział przygotowawczy może liczyć 15 dzieci. Liczba ta ma zostać zwiększona. W jednym oddziale przygotowawczym będzie mogło znaleźć się do 25 dzieci. Samorządy będą mogły tworzyć międzyszkolne, a nawet międzygminne oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Powstanie możliwość zatrudnienia pomocy dla nauczyciela do pracy w takim oddziale. Ma to być osoba znająca język ukraiński lub rosyjski, która ma ułatwić kontakt między uczniami a nauczycielem.

Nauka w oddziale przygotowawczym w szkole będzie obejmowała 20-26 godzin. Będą to lekcje języka polskiego oraz innych przedmiotów, które mają wyrównać wiedzę uczniów ukraińskich z programem polskiej edukacji.

Aby integrować dzieci ukraińskie z polskimi, w niektórych zajęciach będą uczestniczyły wspólnie, dotyczy to na przykład lekcji wychowania fizycznego. Mają zostać też zmienione zasady nostryfikacji dyplomów dla nauczycieli z Ukrainy, aby mogli jak najszybciej podejmować pracę w oddziałach przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy.

Zobacz także

Do organizacji oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, MEiN planuje zaangażować również studentów z Ukrainy, którzy studiują w Polsce i emerytowanych nauczycieli. Ma zostać także zniesione ograniczenie wymiaru pracy dla nauczyciela do 1,5 etatu oraz zakaz pracy dla nauczycieli pobierających świadczenia kompensacyjne.

Finansowanie oddziałów przygotowawczych ma pochodzić ze środków rządowych. Koszty maja być naliczane przez samorządy w cyklu miesięcznym, a nie rocznym, aby finansowanie na bieżąco było dopasowywane do aktualnych potrzeb bez obciążania budżetów samorządowych.

W sytuacji, gdy coraz więcej dzieci trafia do naszego kraju – wolontariuszom, nauczycielom z pewnością przydadzą się karty pracy dla dzieci z Ukrainy. Umożliwią one naukę ukraińskim dzieciom, jeszcze zanim trafią one do polskich szkół i dostaną odpowiednie podręczniki.

Zasady działania oddziałów przygotowawczych dla cudzoziemców

Obowiązujące dotąd przepisy prawa dotyczące oddziałów przygotowawczych dla cudzoziemców znajdują się w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 23 sierpnia 2017 r.

Do klas, w których uczą się polskie dzieci, mogą być przyjmowane dzieci z zagranicy, które opanowały język polski w stopniu wystarczającym do uczestnictwa w zajęciach. Dyrektor placówki może zorganizować test kompetencji językowych, aby sprawdzić, w jakim stopniu dziecko opanowało język polski. Dziecko cudzoziemców nieposługujące się językiem polskim w wystarczającym stopniu zostaje skierowane do oddziału przygotowawczego.

Oddziały przygotowawcze dla cudzoziemców mogą łączyć w jednej grupie dzieci z klas:

  • I-III
  • IV-VI
  • VII i VIII
  • I i II liceum ogólnokształcącego, I-III klas technikum i szkół branżowych I stopnia
  • III i IV liceum, III-V klas technikum.

Okres nauki w oddziale przygotowawczym co do zasady trwa jeden rok szkolny, ale w przypadku każdego dziecka może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Decyzja taka podejmowana jest przez radę pedagogiczną na wniosek pedagoga, psychologa lub nauczyciela uczącego w oddziale przygotowawczym.

Zasady przyjmowania do oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy

Wobec dzieci uchodźców z Ukrainy nie będą obowiązywały przepisy o konieczności przedstawienia dokumentów poświadczających dotychczasową edukację. Dzieci ukraińskie będą przyjmowane na podstawie oświadczenia rodzica o tym, ile klas dotychczas dziecko ukończyło.

Oddziały przygotowawczy dla dzieci ukraińskich będą organizowane na bieżąco, w trakcie trwania roku szkolnego, w miarę potrzeb, czyli liczby dzieci z Ukrainy zgłaszanych do nauki szkolnej.

Źródło: samorząd.pap.pl, prawo.vulcan.edu.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama