Reklama

Cyfrowe paszporty medyczne mają być dowodem na to, że turyści podróżujący za granicę są zdrowi i nie zarażają koronawirusem. Światowa Organizacja Turystyki chce, aby pierwsi posiadacze medycznych paszportów polecieli na Wyspy Kanaryjskie, i to już w lipcu.

Reklama

Co to jest paszport medyczny?

Podróże za granicę czeka prawdziwa rewolucja, dzięki której wyjazdy staną się bezpieczniejsze i korzystne dla wszystkich – zapowiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), Zurab Pololikaszwili. Zmiany mają polegać m.in. na wprowadzeniu medycznych paszportów, czyli cyfrowych profili medycznych na smartfonie. Aplikacja będzie zawierać zaszyfrowane dane o stanie zdrowia turysty potwierdzające, że jest on wolny od koronawirusa. Wszystkie informacje mają pochodzić od jednostek akredytowanych przez ministerstwo zdrowia z danego kraju, co wyeliminuje ryzyko tworzenia fałszywych profili i wprowadzania nieprawdziwych danych. Na razie na lipiec planowany jest pilotażowy lot pasażerów z paszportami medycznymi na Wyspy Kanaryjskie, prawdopodobnie na Teneryfę.

Jak będzie działać paszport medyczny?

Aby wyjechać w zagraniczną podróż z paszportem medycznym, turyści będą musieli udostępnić swoją dokumentację medyczną aplikacji mobilnej stworzonej przez firmę kanaryjską i zatwierdzoną przez UNWTO. Poza dostarczeniem podstawowej informacji na temat braku zakażenia koronawirusem aplikacja będzie też monitorować stan zdrowia turysty podczas jego pobytu za granicą.

Czy można jechać na wakacje w 2020?

Pandemia koronawirusa spowodowała zastój i olbrzymie straty dla branży turystycznej. Kolejne kraje, w tym Polska, luzują jednak powoli obostrzenia, także te dotyczące podróżowania. W Polsce otwarto hotele, wiele wskazuje na to, że odbędą się letnie obozy i kolonie dla dzieci, a tanie linie lotnicze Ryanair chcą przywrócić ok. 40% swoich lotów od 1 lipca. Z kolei wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, zapowiedział, że na wakacje w 2020 roku będzie można wyjechać z Polski do krajów bałtyckich oraz państw Grupy Wyszehradzkiej, z którymi zostaną podpisane porozumienia. Podczas tych zagranicznych wyjazdów nie będzie można jednak skorzystać z bonu turystycznego.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama