bon turystyczny do kiedy
Adobe Stock
Aktualności

Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie o wartości 500 zł przyznawane na każde dziecko oraz o wartości 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością.

Bon turystyczny ma formę cyfrowego kodu. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości. Sprawdź, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2022 roku i kiedy kończy się ważność bonu. Zobacz, jak pobrać bon turystyczny, kiedy go aktywować i gdzie oraz jak nim płacić.

Bon turystyczny 2022:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Bon turystyczny 2022: do kiedy jest ważny? 

Bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 roku. Nie obowiązuje żaden konkretny termin, w jakim trzeba pobrać bon turystyczny i go aktywować, wystarczy dokonać tego w okresie jego ważności.

Pierwotnie zakładano, że bon zachowa ważność tylko do końca marca 2022 roku. Ale ze względu na przedłużającą się pandemię i lockdown oraz trwające kilka miesięcy zamknięcie hoteli i pensjonatów wiele rodzin nie mogło wykorzystać voucherów w zaplanowanym czasie. Na początku listopada 2021 zdecydowano więc, że z bonu turystycznego można korzystać również przez część 2022 roku – termin jego ważności przesunięto o 6 miesięcy.

Ważne! Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej! Bonem można więc zapłacić do 30 września 2022 za usługę, która zostanie wykonana w późniejszym terminie. Oznacza to, że np. w październiku czy listopadzie 2022 także możesz pojechać z dzieckiem na urlop opłacony wcześniej bonem turystycznym.

W tej chwili nie mówi się o kolejnym przedłużeniu ważności bonu, jeśli więc zastanawiasz się, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny, 30 września 2022 roku to ostateczny termin. Osoby, które już wykorzystały bon, nie powinny też spodziewać się kolejnego – świadczenie w tej postaci było jednorazowe.

Bon turystyczny 2022: aktualne przepisy

Aktualnie bonem turystycznym można opłacać nie tylko noclegi, ale również jednodniowe wyjazdy, np. wycieczki szkolne, młodzieżowe, sportowe oraz półkolonie. Warunkiem jest skorzystanie z minimum dwóch usług.

Nowelizacja w programie bonu turystycznego zakładała, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. 

Zasady programu Polski Bon Turystyczny

Bon turystyczny jest wsparciem dla rodzin, które miało jednocześnie przynieść korzyść dla branży turystycznej dotkniętej pandemią (założenia programu opublikowano na stronie Ministerstwa Rozwoju).

Najważniejsze zasady programu:

 • Bon turystyczny ma formę elektroniczną.
 • Nie można wymienić go na gotówkę.
 • Prawo do bonu przysługuje każdemu dziecku uprawnionemu do 500 plus.
 • Bonem można płacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

Lista przedsiębiorców, u których można zrealizować bon, znajduje się w Katalogu Bazy Turystycznej na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Bon należy okazać podczas rezerwacji wycieczki, pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Bon turystyczny przyznaje się na każde dziecko do 18. roku życia, które korzysta ze świadczenia 500 plus, niezależnie od poziomu dochodów w rodzinie. Jeśli w rodzinie jest dwoje uprawnionych dzieci, świadczenie wynosi 1000 zł, jeśli troje – 1500 zł itd.

Bon turystyczny przysługuje również na dzieci, które urodziły się w 2021 roku (do końca grudnia). Można go wykorzystać nawet wtedy, gdy dziecko ma już skończone 18 lat. Warunkiem otrzymania bonu było bowiem nieukończenie 18. roku życia w chwili, gdy ustawa wprowadzająca bony wchodziła w życie w 2020 roku.

Dla kogo bon na wakacje na 1000 zł?

Dzieci z niepełnosprawnością otrzymują większe wsparcie (w kwocie 1000 złotych). Oprócz jednego bonu turystycznego w wysokości 500 zł przysługuje im jeszcze dodatkowy bon turystyczny również na kwotę 500 zł.

Jak można pobrać bon turystyczny?

Aby pobrać bon turystyczny, należy zarejestrować się w portalu PUE ZUS (opisujemy procedurę szczegółowo w tekście, jak pobrać bon turystyczny). Nie trzeba składać osobnego wniosku.

Bon na wakacje 500 plus ma formę elektroniczną. Jest generowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (po rejestracji należy poszukać specjalnej zakładki dla osób korzystających z bonu, tam weryfikowane jest prawo do otrzymania bonu). W trakcie rejestracji trzeba podać lub uaktualnić dane kontaktowe – e-mail, numer telefonu komórkowego. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością mają możliwość wypełnienia oświadczenia, na podstawie którego otrzymają drugi bon.

Jeśli przejdziemy procedurę pomyślnie, bon zostanie aktywowany i przesłany SMS-em na podany numer telefonu komórkowego.

Bon turystyczny – lista hoteli, firm i miejsc

Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej istnieje specjalna baza firm, w których można realizować bon na wakacje. Ma ona postać wyszukiwarki. Możemy w niej znaleźć np. hotel, w którym zechcemy zrealizować nowe świadczenie. Miejsc przyjmujących płatność bonami można szukać, wpisując nazwę podmiotu turystycznego lub miejscowość (wtedy otrzymujemy pełną listę firm zgłoszonych do programu i działających na danym obszarze). Warto o tym pamiętać, gdyż zdarzały się już oszustwa na bon wakacyjny.

Działa też infolinia, pod którą można uzyskać informacje o bonach turystycznych – nr tel. 22 11 22 111.

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Zastanawiasz się, gdzie płacić bonem? Bon turystyczny możemy wykorzystać do opłacenia m.in. pobytu:

 • w hotelu,
 • w pensjonacie,
 • w gospodarstwie agroturystycznym,
 • na koloniach,
 • na obozie harcerskim,
 • na obozie sportowym,
 • na obozie rekreacyjnym.

Bonem można również opłacać jednodniowe wycieczki i znajdujące się w ich planie atrakcje (przewidziane przez organizatorów). W praktyce oznacza to, że możemy opłacić bonem organizowane przez biura podróży lub organizacje publiczne usługi turystyczne. Mogą one obejmować m.in. usługi przewodnika zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Usługi, za które zapłacimy bonem, muszą być realizowane na rzecz dziecka. Jeśli mieszkamy w hotelu, w którym pobyt dziecka jest bezpłatny, wówczas możemy bonem zapłacić za pobyt osoby dorosłej, z którą mieszkało uprawnione do świadczenia dziecko.

Jak płacić bonem turystycznym?

Aby płacić bonem turystycznym, musimy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (ZUS PUE). Unikalny, 16-cyfrowy numer, który otrzymujemy na podany numer telefonu lub e-mail, posłuży nam przy płaceniu za hotel czy inne usługi turystyczne (czytaj więcej: jak płacić bonem turystycznym).

Zobacz także:

wakacje z dziećmi w Polsce
Adobe Stock
Wychowanie
Wakacje z dziećmi w Polsce – gdzie na wakacje z dziećmi? Pomysły na 2022 rok
Wakacje z dziećmi w Polsce warto spędzić w miejscu, w którym będzie można zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo i atrakcje. Dzięki temu wypoczną rodzice oraz dzieci i będzie co wspominać po latach. Dlatego miejsce warto wybrać nie tylko zgodnie z własnymi preferencjami, ale dopasować je też do wieku dzieci. Gdzie na wakacje z dziećmi w Polsce? Podpowiadamy!

Aby wakacje z dziećmi w Polsce zaliczyć do udanych, należy dobrze wybrać miejsce. Znaczenie ma zarówno region Polski, jak i zakwaterowanie. Region każda rodzina może wybrać według własnych upodobań , bo mamy u siebie góry, lasy, pojezierza i morze. Jednak o zakwaterowaniu najczęściej decyduje zasobność portfela. Podpowiadamy, gdzie jechać na wakacje z dziećmi w Polsce i na jaką bazę noclegową się decydować w zależności od wieku dzieci. Spis treści: Wakacje z dziećmi w Polsce – wypoczynek z niemowlakiem Wakacje z dziećmi w Polsce – dzieci do 3. roku życia Wakacje rodzinne w Polsce – dzieci w wieku przedszkolnym Urlop z dzieckiem w Polsce – starsze dzieci Wakacje z dziećmi w Polsce – wypoczynek z niemowlakiem Wakacje z niemowlakiem to oddzielny temat. Z jednej strony to dobry czas dla rodziców, bo nie trzeba się martwić, że maluszek będzie się nudził – można jechać tam, gdzie lubią wypoczywać rodzice. Z drugiej strony trzeba swoje plany układać tak, aby móc w dobrych warunkach dbać o dziecko – przewijać, karmić, kłaść spać. Namiot odpada, całodzienne wycieczki w wysokie Tatry też. Ale już spacer w górską dolinę czy wędrówka po Bieszczadach lub Gorcach jest możliwa, zwłaszcza jeśli rodzice dysponują sportowym wózkiem albo dobrym nosidełkiem czy chustą dla niesiedzącego jeszcze dziecka. Ja zabrałam męża i czteromiesięczną córkę w Dolinę Kościeliską w Tatrach i nad Morskie Oko, skąd zjechaliśmy na rolkach, wioząc córeczkę w sportowym wózku (to był wyczyn!). Rodzicom z najmłodszymi dziećmi polecamy: spokojne miejscówki nad morzem : Nowa Karczma, Pustkowo, Ostrowo, Kadyny, Mechelinki, Kopalino; miejscowości w niewysokich górach : Ochotnica Dolna w Gorcach, Stronie Śląskie w Górach Bialskich, Łapsze Niżne w Pieninach Spiskich, Bircza na Pogórzu...

kiedy wakacje
travnikovstudio/Adobe Stock
Aktualności
Kiedy wakacje w 2022 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ile jeszcze do wakacji? Kiedy wreszcie będą wakacje? Te pytania nurtują niemal każdego zmęczonego rokiem szkolnym ucznia. Rodziców również, zwłaszcza gdy zaczynają planować letni wypoczynek. Rozpoczynamy odliczanie do końca roku szkolnego i sprawdzamy, kiedy dokładnie rozpoczynają się wakacje 2022. Jak co roku – są drobne różnice w czasie ich trwania.

Wakacje to najdłuższa przerwa od nauki w roku. Powszechnie wiadomo, że ​wakacje zaczynają się wtedy, kiedy kończy się rok szkolny i trwają do początku kolejnego roku szkolnego. W związku z pandemią istniało ryzyko, że rok szkolny zostanie wydłużony, a wakacje skrócone. Na szczęście do tego nie dojdzie. W Polsce wakacje obejmują lipiec i sierpień, ale zwykle wlicza się do nich również kilka dni czerwca. Czasem letnia przerwa jest wydłużona również o pierwsze dni września – jeśli 1 i 2 września wypadają w weekend. Jak jest w tym roku?  Spis treści: Kiedy zaczynają się wakacje 2022 Kiedy wakacje dla maturzystów Kiedy kończą się wakacje Odliczanie do wakacji Kiedy zaczynają się wakacje 2022 Wakacje w tym roku rozpoczynają się 25 czerwca . Ponieważ koniec roku szkolnego 2021/2022 wypada   24 czerwca w piątek – już tego dnia po uroczystości szkolnej uczniowie mają wolne od nauki. Pierwszym oficjalnym dniem wakacji jest zatem sobota, dzień zazwyczaj wolny, więc gdybyśmy chcieli być bardzo precyzyjni, to początek wakacji (czyli dni wolnych od szkoły i nauki) można liczyć od poniedziałku 27 czerwca. O tym, kiedy rozpoczynają się wakacje decyduje kalendarz roku szkolnego. Jest on publikowany na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki: oficjalny kalendarz roku szkolnego 2021/2022 . Ponieważ koniec roku szkolnego i jego rozpoczęcie mogą przypadać w innych terminach, co roku letni wypoczynek uczniów nieznacznie różni się długością. W roku 2022 wakacje niestety nie będą należały do najdłuższych – będą trwały 68 dni . Wakacje 2022 trwają od  25 czerwca do 31 sierpnia 2022 i obejmują: 6 dni czerwca 31 dni lipca 31 dni sierpnia. @page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120% } a:link { so-language: zxx } Kiedy...

co zabrać na wakacje z dzieckiem
Adobe Stock
Wychowanie
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? – lista do druku
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Podpowiadamy, co kupić i jak usprawnić pakowanie na wakacyjny wyjazd z dzieckiem, aby zabrać wszystko to, co potrzebne. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę niezbędnych rzeczy do wydruku. Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć na waszym wyjeździe!

Wielu rodziców zastanawia się, co zabrać na wakacje z dzieckiem, nie tylko wtedy, kiedy wybiera się na wypoczynek z niemowlakiem, lecz także z nieco starszym dzieckiem. Aby wiedzieć, co spakować, należy wziąć pod uwagę miejsce, do którego jedziemy, pogodę, a także długość pobytu. Listę warto podzielić na kategorie: dokumenty, odzież, żywność, artykuły pielęgnacyjne czy użytkowe. Sprawdź, jakie rzeczy spakować, aby wasze wakacje z dzieckiem były udane! Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Dokumenty Ubrania Buty Artykuły higieniczne Produkty przeciwko owadom i słońcu Pojemniki na żywność i płyny Akcesoria na plażę Uniwersalne akcesoria potrzebne na wakacjach z dzieckiem Apteczka Lista rzeczy na wakacje z niemowlakiem Lista rzeczy na wakacje z roczniakiem i starszym dzieckiem   Dokumenty Zabierając się za pakowanie na wakacyjny wyjazd, przede wszystkim warto pamiętać o dokumentach. Do najpotrzebniejszych należą:   Spa - Akademia Młodych Rodziców   książeczka zdrowia dziecka, zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym, numer telefonu do pediatry, jeżeli wyjazd jest zagraniczny, potrzebny będzie także paszport dziecka lub jego dowód osobisty lub wiza, adres kwatery, ewentualnie potwierdzenie wpłaty oraz rezerwacji. Ubrania Ubrania powinny być dopasowane do miejsca, w które jedziecie, oraz pogody typowej dla odwiedzanego przez was regionu. Co spakować dziecku, aby było gotowe na zmienne warunki pogodowe? bluzki z długim rękawem, bluzki z krótkim rękawem, bluza lub rozpinany sweter , dres, długie spodnie, krótkie spodenki , dla dziewczynki spódniczka lub sukienka, cieplejsza kurtka, kurteczka przeciwdeszczowa, stroje kąpielowe lub kąpielówki, bielizna ,  ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz