Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rząd zapowiada luzowanie obostrzeń w sprawie noszenia maseczek na koronawirusa
AdobeStock
Aktualności

Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Od kiedy nie będą potrzebne i gdzie?

Resort zdrowia już od jakiegoś czasu rozważał złagodzenie obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że najpóźniej jutro zostanie wydana decyzja w tej sprawie.

Dziś lub jutro dowiemy się, kiedy zostanie złagodzony obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. W wielu rejonach kraju sytuacja epidemiczna jest stabilna i spada poziom rozprzestrzeniania się wirusa. W związku z tym już niedługo możliwe będzie wyjście na ulicę bez konieczności zasłaniania nosa i ust. Ostateczną decyzję w tej sprawie minister zdrowia ma podjąć w ciągu najbliższych dwóch dni.

Minister Łukasz Szumowski zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

„Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja. Są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać” – powiedział Łukasz Szumowski w poniedziałkowej porannej rozmowie z Polsat News.

Minister zdrowia już jakiś czas temu zapowiadał, że proces łagodzenia obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej będzie zależał od współczynnika R (reprodukcji wirusa). Obecnie w większości województw wynosi on mniej niż 1, co oznacza, że liczba zachorowań spada, dlatego w tych województwach możliwe jest zniesienie lub ograniczenie obowiązku noszenia maseczek. Szczegóły na ten temat wciąż nie są jednak znane.

Zobacz też: Kto nie musi nosić maseczki? Te grupy są wyłączone z obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej

Nie wiadomo na razie, czy maseczki trzeba będzie zakładać tylko w pomieszczeniach (np. biurach, sklepach, środkach transportu), czy może zupełnie nie będą nam już potrzebne. Minister zastrzegł jednak, że decyzja o zniesieniu tego obowiązku może nie dotyczyć całego kraju. Obecnie w trzech województwach wskaźnik R wciąż jest na tyle wysoki, że być może tam obowiązek noszenia maseczek zostanie utrzymany nieco dłużej.

Uważacie, że luzowanie obostrzeń w tym zakresie jest słuszne, czy za wcześnie na tego typu decyzje? Piszcie w komentarzach!

Źródło: gazeta.pl. onet.pl

Zobacz także:

Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

ryanair wznawia loty
adobe stock
Aktualności
Ryanair wznawia loty! Od kiedy i dokąd będzie można polecieć?
Ryanair po dwumiesięcznej przerwie w lotach ogłosił przywracanie połączeń międzynarodowych. Linie lotnicze poinformowały, że od 1 lipca samoloty wystartują z 80 europejskich baz, w tym z podwarszawskiego Modlina. Dokąd będzie można polecieć?

Tanie linie zapowiedziały, że od 1 lipca przywrócą do 40 proc. swoich lotów. Aby Ryanair mógł wznowić loty, potrzebny jest jednak jeden warunek. Najpierw muszą zostać zniesione ograniczenia na lotniskach oraz te dotyczące podróżowania wewnątrz Unii Europejskiej. Przypominamy, że pod koniec marca Ryanair niemal całkowicie zawiesił ruch własnych samolotów i obecnie oferuje tylko około 30 regularnych lotów dziennie. Połączenia samolotowe odbywają się wyłącznie na obszarze Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz kontynentalnej części Europy. Jak będą wyglądały środki ostrożności w samolocie? W związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem , pasażerowie Ryanair będą musieli zastosować się do dodatkowych środków bezpieczeństwa. Tanie linie lotnicze wprowadzą  m.in. ograniczenie liczby przewożonych bagaży rejestrowanych, odprawa będzie odbywać się tylko online , kartę pokładową będziemy pokazywać w smartfonie. Jak informuje Ryanair, konieczne będzie mierzenie temperatury na lotnisku i noszenie masek przez cały czas podróży. Dotyczy to zarówno terminala, jak i pokładu samolotu. Co ciekawe, Ryanair dodał także, że będzie wymagał od pasażerów podróżujących w lipcu i sierpniu wypełnienia ankiet dotyczących długości pobytu oraz podania adresu pobytu w kraju Unii Europejskiej. Dokąd będzie można polecieć z Modlina? Na stronie przewoźnika dostępne są już bilety na loty od początku lipca z podwarszawskiego lotniska w Modlinie. Tanie linie lotnicze oferują aż 54 kierunki do wyboru . Ceny biletów zaczynają się już 29 zł. Do wyboru są między innymi takie miejsca: Bolonia (Włochy) Madryt (Hiszpania) Rzym (Włochy) Mediolan (Włochy) Birmingham (Wielka Brytania) Edynburg (Wielka Brytania) Londyn (Wielka Brytania) Barcelona (Hiszpania) Teneryfa (Hiszpania) Liverpool (Wielka Brytania) Marsylia (Francja) Saloniki (Grecja) Tel...

budynek szkoły
fotolia.com
Aktualności
Z ostatniej chwili: dzieci wracają do szkół! MEN przedstawiło harmonogram
Od 18 maja zacznie się nauka w szkołach. Na początek wyższych, ale tydzień później do szkół wrócą dzieci z klas 1-3. Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił w środę plan powrotu dzieci do szkół.

To już pewne – szkoły zaczną jednak swoje funkcjonowanie jeszcze przed wakacjami . W pierwszym rzędzie do placówek edukacyjnych powrócą uczniowie szkół policealnych w ramach zajęć praktycznych oraz dzieci z klas 1-3 na zajęcia opiekuńcze. Odbywać się będą także konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów, a od czerwca także dla pozostałych uczniów. Od 18 maja działają szkoły policealne „Od poniedziałku 18 maja wprowadzamy możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych" – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej. „Nie wszystkiego da się nauczyć w formie zdalnej. Dlatego wprowadzamy możliwość, za zgodą uczniów, prowadzenia zajęć praktycznych" – dodał Dariusz Piontkowski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, ze podczas każdych zajęć muszą panować dwie podstawowe zasady: utrzymywanie dystansu oraz zasłanianie ust i nosa. Od 25 maja zajęcia opiekuńcze w klasach 1-3 Od 25 maja w klasach 1-3 zostaną uruchomione zajęcia opiekuńcze . Mateusz Morawiecki podkreślił, że to do rodziców będzie należała decyzja o posłaniu dziecka na zajęcia. Tego samego dnia ruszą także w szkołach konsultacje dla maturzystów i uczniów klas ósmych, którzy przygotowują się do matur i egzaminów. Od 1 czerwca możliwość konsultacji będzie dostępna dla wszystkich uczniów. „Będzie to okazja do poprawienia ocen" – powiedział premier. Zajęcia w szkołach od 18 maja – harmonogram Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: praktyczne w szkołach policealnych, branżowych, technicznych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację, otwarte zostaną placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, np. schroniska młodzieżowe, ośrodki...

Z ostatniej chwili: rząd podał datę otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych! Są wytyczne
adobe stock
Aktualności
Z ostatniej chwili: rząd podał datę otwarcia szkół, restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych! Są wytyczne
Na zwołanej dziś konferencji prasowej Mateusz Morawiecki poinformował o dacie zniesienia III etapu obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa. Od 18 maja do pracy wrócą m.in. restauratorzy, fryzjerzy i kosmetyczki. Co się zmieni? Na jakich zasadach od teraz funkcjonować będzie branża beauty oraz gastronomia?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś szczegóły dotyczące III etapu znoszenia obostrzeń, które wejdą w życie 18 maja.  Jak po zniesieniu restrykcji, funkcjonować będą restauracje, salony piękności oraz szkoły? Jakie zasady sanitarne będą obowiązywać w nowej, „pokoronawirusowej” rzeczywistości?  Co się zmieni? od poniedziałku 18 maja otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne, lokale gastronomiczne (z ograniczeniami), w komunikacji miejskiej zajętych będzie mogło być 30% miejsc stojących i siedzących, otwarte zostaną także szkoły policealne, sale sportowe i gimnastyczne (również z ograniczeniami), umożliwione zostaną indywidualne zajęcia w szkołach wyższych (ale dotyczy to tylko artystów: muzyków, filmowców etc.), od 25 maja zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi z klas 1-3, będą to zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Możliwe będą także konsultacje dla maturzystów i ośmioklasistów, od 1 czerwca konsultacje będą mogły odbywać się także w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zmiany w salonach fryzjerskich Zgodnie z zapowiedzią rządu, po konsultacji z Polskim Stowarzyszeniem Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, Izbą Kosmetologów oraz z Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego, wprowadzone zostaną  zasady, według których będą funkcjonować salony fryzjerskie i ich klienci:   wizyty będą umawiane wyłącznie przez telefon i internet, przyjmowane zostaną tylko osoby zdrowe (przed wizytą obowiązkowy będzie pomiar temperatury i krótka ankieta), klienci muszą posiadać maseczkę , a także rękawiczki lub zdezynfekować ręce , ograniczona będzie liczba osób w salonie, klienci przyjmowani będą tylko w odpowiednich odstępach czasowych, nie będzie serwowania kawy lub herbaty, wyjątkiem jest butelkowana woda, nie będą funkcjonowały poczekalnie,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz