Reklama

Popularna w Polsce sieć sklepów IKEA wprowadza od stycznia 2020 dla swoich pracowników dodatkowy urlop ojcowski na dzieci urodzone po tej dacie. Od nowego roku każdy tata pracujący w tej firmie będzie miał do dyspozycji aż 4 tygodnie dodatkowego pełnopłatnego urlopu, który będzie mógł wykorzystać w całości lub w podziale dwa razy po 2 tygodnie. Ze świadczenia będzie mógł skorzystać od narodzin do 18 miesiąca życia dziecka.

Reklama

Więcej czasu dla rodziny

- Jesteśmy dumni, że jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy płatny miesiąc urlopu ojcowskiego. Chcemy wspierać różne grupy naszych pracowników, w tym rodziców, aby łatwiej było im pogodzić pracę z rolą rodzica, sposobem wychowania oraz opieką nad dzieckiem – mówi Michał Pióro, dyrektor ds. zarządzania ludźmi i kultury organizacji i dodaje – Wierzymy, że to rozwiązanie pozwoli budować wspierające środowisko pracy oparte na poczuciu wspólnoty, różnorodności i włączaniu.

Aż miesiąc więcej

W Polsce, pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Obecnie ojcowie mają prawo do 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego, którego nie mogą odstąpić mamie dziecka. Tata może korzystać z niego niezależnie od tego, czy mama jest w tym czasie na urlopie macierzyńskim, dodatkowym czy rodzicielskim. Łącznie rodzice mają do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców.

Niestety zaledwie 6 tygodni urlopu rodzicielskiego jest pełnopłatnych (100 proc.), a pozostałe są płatne tylko w 60 proc. Zdaniem IKEA w sytuacji, w której ojciec więcej zarabia lub jest jedynym żywicielem rodziny, zwyczajnie się nie opłaca, by tata zostawał w domu. Potwierdzają to badania. Ojcowie rzadko decydują się na urlop rodzicielski (zaledwie 6 proc.). Nie zmienia to faktu, że coraz więcej panów chce uczestniczyć w opiece nad dzieckiem i IKEA chce im to ułatwić.

„Każdy rodzic powinien mieć równą szansę spędzenia z dzieckiem najważniejszych chwil życia. Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna, aby zapewnić jednakowe możliwości i pozytywne zmiany w społeczeństwie. W przyszłości może skutkować to zrównoważonym podejściem do pełnienia ról opiekuńczych w rodzinie" - czytamy w uzasadnieniu. To fantastyczna forma wsparcia dla obojga rodziców. Nam się ten pomysł bardzo podoba, a wam?

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama