Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka
Adobe Stock
Prawo i finanse

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka: sprawdź aktualne przepisy!

Ojcu przysługuje urlop po urodzeniu dziecka. Od lutego 2023 r., w związku z tzw. dyrektywą unijną work-life balance, wchodzą w życie przepisy zmieniające dotychczasowe zasady korzystania z urlopów dedykowanych rodzicom. Czy wiesz, jaki urlop po urodzeniu dziecka przyznawany jest ojcu? Sprawdź też, ile dni urlopu jest przewidzianych dla ojca po urodzeniu dziecka.

Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka? Jeszcze kilka lat temu prawa ojca po narodzinach dziecka były minimalne. Na szczęście z roku na rok zmieniają się one na lepsze i ojcowie mogą korzystać np. ze specjalnych urlopów i dni wolnych od pracy. Robią to coraz chętniej, bo chcą aktywnie uczestniczyć w wychowaniu maluchów. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jakie urlopy dla ojców po urodzeniu dziecka przewiduje polskie prawo. W 2023 roku mogą wybierać spośród kilku różnych rozwiązań. Poniżej znajdziesz odpowiedź, ile dni urlopu po urodzeniu dziecka przewidzianych jest dla ojca.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Jaki urlop po urodzeniu dziecka dla ojca?

Co należy się ojcu po urodzeniu dziecka? Wedle prawa ojciec może skorzystać z pięciu typów urlopów związanych z narodzinami dziecka. Są to:

  • urlop okolicznościowy,
  • urlop ojcowski,
  • urlop tacierzyński,
  • urlop rodzicielski,
  • urlop wychowawczy.

Każdy z tych urlopów można wykorzystać w określonym momencie życia dziecka i na określonych zasadach. Co ważne – urlopy dla ojców nie są zależne od urlopu wypoczynkowego i nie zmniejszają jego wymiaru.

 

Urlop okolicznościowy: 2 dni urlopu, gdy urodzi się dziecko

Ojcom przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka. Zazwyczaj wykorzystywany jest on na czas porodu (umożliwia wspólny, rodzinny poród) lub jako dzień wolny od pracy, kiedy to tata maluszka może załatwić wszelkie formalności w urzędzie związane z przyjściem na świat dziecka (np. nadanie numeru PESEL). Urlop okolicznościowy jest pełnopłatny.

Urlop ojcowski – gdy mężczyzna zostaje ojcem

Urlop ojcowski nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego. Art. 182(3) § 1 Kodeksu Pracy określa, że jest to zawsze okres 14 dni (w tym niedziele i święta), podczas których tacie przysługuje 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Ojcowie mogą z niego skorzystać w tym samym czasie co matki lub w dowolnym momencie – od razu, gdy dziecko przyjdzie na świat, lub w dwóch częściach (po jednym tygodniu), jednak zgodnie z dyrektywą unijną nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (dotychczas młody tata miał 2 lata na wykorzystanie urlopu ojcowskiego).

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać:

  • rodzic, który nie jest w związku małżeńskim z matką dziecka, 
  • rodzic rozwiedziony.

Co ważne, na długość urlopu ojcowskiego nie ma wpływu liczba dzieci. W czasie urlopu tacie przysługują takie same prawa, jak kobiecie w ciąży – jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Kto może z niego skorzystać? Urlop ojcowski może zostać przyznany wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę i posiadającym obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe, a także prowadzącym własną działalność gospodarczą i opłacającym dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Należy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski do pracodawcy nie krócej niż na 7 dni przed planowanym urlopem. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Warto zaznaczyć również, że urlop ojcowski nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.  

 

Urlop tacierzyński – więcej czasu dla malucha

Urlop tacierzyński to kolejny urlop, który może zostać wykorzystany przez młodego tatę, i zgodnie z dyrektywą unijną work-life balance, nie jest on zależny od urlopu macierzyńskiego. Urlop tacierzyński może maksymalnie trwać aż 9 tygodni (przed zmianami 6 tygodni). Z dwumiesięcznego urlopu ojciec może skorzystać aż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Jeśli tego nie zrobi, jego część urlopu przepadnie. Co ważne, nie może się zrzec swojej części urlopu na rzecz matki dziecka, jak to było możliwe dotychczas.

Kto może z niego skorzystać? Podobnie jak urlop ojcowski, urlop tacierzyński również przyznawany jest tylko tym ojcom, którzy posiadają umowę o pracę. Ojciec, który chce skorzystać z urlopu, w pierwszej kolejności musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek o urlop tacierzyński – najpóźniej na 14 dni przed jego rozpoczęciem. 

Urlop rodzicielski – czyli tata na domowym etacie

Urlop rodzicielski to trzecia opcja, jaką młody tata może wykorzystać. Urlop rodzicielski automatycznie jest przydzielany mamie dziecka jako kontynuacja urlopu macierzyńskiego. Jednak po złożeniu odpowiednich dokumentów możliwe jest przydzielenie urlopu rodzicielskiego, w całości lub w części, ojcu. Na urlopie rodzicielskim może w tym samym czasie przybywać oboje rodziców, jednak jego łączny wymiar nie może przekroczyć okresu ustalonego przez ustawę.

Długość urlopu rodzicielskiego od wejścia w życie dyrektywy unijnej w 2023 roku to 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (wcześniej 32 tygodnie) oraz 43 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (wcześniej 34 tygodnie).

Kto może z niego skorzystać? Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Rodzice mogą wykorzystać urlop rodzicielski w całości lub maksymalnie w czterech częściach. Mają na to czas aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Dodatkowo żadna z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika o urlop rodzicielski, który pracodawca ma obowiązek zaakceptować, jeśli został on złożony w terminie – nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Urlop wychowawczy dla ojca

Prawa ojca po porodzie obejmują także możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego. Ojciec dziecka musi jednak być zatrudniony na umowę o pracę z minimum 6-miesięcznym stażem pracy. Pracownik powinien złożyć u pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy na dwa tygodnie przed planowanym urlopem. W czasie trwania urlopu wychowawczego ojciec może wrócić do pracy, jednak za zgodą pracodawcy lub po wcześniejszym zawiadomieniu go. Urlop wychowawczy udzielany jest  do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Z urlopu w wymiarze 36 miesięcy można skorzystać maksymalnie w 5 częściach.

Urlop dla taty – 5 dni opieki nad dzieckiem

Dodatkowo rodzicom, niezależnie od liczby posiadanych dzieci od 2023 roku przysługiwać będzie pięć dni opieki nad dzieckiem, które są dostępne już od pierwszego dnia pracy. Nie przechodzą na kolejny rok, dlatego należy pamiętać, aby wykorzystać je w danym roku kalendarzowym. Oczywiście może z nich skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Jest to urlop bezpłatny.

Uwaga! Jeżeli wszystkie dni opieki zostaną wykorzystane przez jednego rodzica, nie przysługują już drugiemu. 

Benefity od pracodawców dla ojców

Niezależnie od aspektów prawnych wiele firm oferuje pracownikom, którzy zostali rodzicami, dodatkowe benefity. Warto to sprawdzić u swojego pracodawcy.

  • W niektórych przypadkach tata może liczyć na dodatkowe 14 dni urlopu od firmy czy pojedyncze dni na opiekę.
  • Ciekawym pomysłem są również warsztaty, szkolenia oraz spotkania z ekspertami, które mają w zamyśle przygotować młodych ojców na fakt pojawienia się na świecie nowego członka rodziny.
  • Popularne stają się również przedszkola zakładowe, a jeśli dana firma nie oferuje podobnego udogodnienia – możliwe są dofinansowania, np. do żłobków.

Coraz więcej firm bierze również udział w akcji „2 godziny dla rodziny”, która organizowana jest raz w roku – 15 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny. Jej ideą jest umożliwienie pracownikom wcześniejszego wyjścia z pracy, by mogli spędzić czas z bliskimi oraz zaznaczenie, iż rodzina jest podstawową grupą społeczną, której należy się wiele uwagi.

Zobacz także: 

Urlop rodzicielski
Fotolia
Prawo i finanse
Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]
Czy wiedziałaś, że urlop rodzicielski możesz podzielić na części i skorzystać z niego - zarówno ty, jak i ojciec dziecka - aż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia?

Na urlop rodzicielski możesz udać się zaraz po urlopie macierzyńskim . Gdy wykorzystasz sama lub z ojcem dziecka urlop macierzyński, oboje rodzice mają prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego , 34 tyg. w przypadku ciąży mnogiej. Mama może wrócić wcześniej do pracy, jeśli podzieli się urlopem rodzicielskim z ojcem dziecka , np. po połowie. Oboje rodzice mogą również być na urlopie rodzicielskim jednocześnie. Wówczas jego czas skraca się do 16 tygodni. Zobacz też: Wniosek o urlop rodzicielski znajdziesz na naszej stronie Babyonline.pl Urlop rodzicielski możesz wziąć etapami Urlop rodzicielski można podzielić na części. Jeśli nie uda ci się wykorzystać całości od razu po urlopie macierzyńskim, 16 tygodni możesz przesunąć na później.   Ważne:  Urlop rodzicielski możecie podzielić na  4 części , z których każda musi trwać  minimum 8 tygodni  i możecie skorzystać z urlopu rodzicielskiego do końca roku kalendarzowego, w którym wasze dziecko kończy 6 lat. Nie trzeba więc więc brać urlopu rodzicielskiego od razu po  urlopie macierzyńskim . Jeśli jednak zdecydujecie się na takie rozwiązanie, połączenie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego da wam  52 tygodnie urlopu  z dzieckiem, w przypadku jednego dziecka (czas trwania urlopu macierzyńskiego w przypadku ciąży bliźniaczej to 31 tygodni, na każde kolejne dziecko z  ciąży mnogiej  doliczamy dwa tygodnie urlopu, a urlop rodzicielski w przypadku dzieci z ciąży mnogiej to 34 tygodnie). Polecamy: Zobacz, ile urlopu rodzicielskiego ci się należy? Dłuższy urlop rodzicielski nie zachęca do rodzenia dzieci Zmiany w urlopach rodzicielskich od 2016 roku

Tata z niemowlakiem, ojciec z dzieckiem
© sanyasm - Fotolia.com
Prawo i finanse
Jakie uprawnienia ma pracujący ojciec małego dziecka?
Czy ojciec opiekujący się małym dzieckiem może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej? Czy pracodawca może wysłać ojca małego dziecka w delegację? Kiedy ojciec może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Szczególne uprawnienia dla ojców Przywileje związane z narodzinami dziecka przysługują nie tylko matkom, ale również ojcom. Pracujący ojciec, opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia , może skorzystać z dodatkowych uprawnień, takich jak:  prawo odmowy wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych,  możliwość pójścia na urlop tacierzyński , prawo odmowy wykonywania pracy w porze nocnej,  prawo odmowy wyjazdów służbowych.  Uprawnienia te dotyczą ojców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Warto jednak pamiętać, że pracownik, który chce skorzystać z tych możliwości powinien powiadomić o tym pracodawcę.  Delegacje Pracodawca nie może pracownika-ojca delegować poza stałe miejsce pracy , chyba że pracownik wyrazi na to zgodę (najlepiej przygotować ją w formie pisemnej). Pracownik może udzielić takiej zgody jednorazowo, jeśli wynika to z rodzaju wykonywanej przez niego pracy, np. jeżeli potrzeba delegacji jest sporadyczna.   Warto przeczytać:   Jak zbliżyć tatę do rodziny - rozmowa z psychoterapeutą Godziny nadliczbowe Pracownika-ojca (opiekującego się dzieckiem do lat 4) nie można zobowiązać do świadczenia pracy w wymiarze dłuższym niż 8 godzin na dobę , nawet jeśli jest zatrudniony: w równoważnym systemie czasu pracy (tj. gdy praca jest wykonywana ponad 8 godzin na dobę),  w ruchu ciągłym, skróconym systemie tygodnia pracy.  Co istotne, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze skróceniem z tego powodu jego czasu pracy. Korzystanie z uprawnień – zasady Wymienione uprawnienia przysługują obojgu rodzicom (zatrudnionym na podstawie stosunku pracy), ale tylko jedno z nich może z nich skorzystać. Jeden rodzic powinien swojemu pracodawcy złożyć oświadczenie o...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Jakie urlopy przysługują rodzicom adopcyjnym po przysposobieniu dziecka?
Rodzicom adopcyjnym przysługują określone uprawnienia związane z rodzicielstwem podobnie jak w przypadku rodziców biologicznych. Komu i na jakich zasadach przysługuje urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy?

Urlop macierzyński rodzica adopcyjnego Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje rodzicowi adopcyjnemu, czyli takiemu, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia tego dziecka lub też osobie, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, za wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.  Wymiar tego urlopu zależy od liczby przyjętych dzieci: w przypadku przyjęcia jednego dziecka – wynosi on 20 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci – 31 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci – 33 tygodnie, w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci – 35 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci – 37 tygodni. Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać zarówno mama i tata adopcyjni, jednakże adoptowane dziecko nie może mieć więcej niż 7 lat. Natomiast w przypadku dziecka, w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. W przypadku gdy nie jest możliwe wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (np. dziecku brakuje kilka tygodni do ukończenia przez nie 7. roku życia lub 10. roku życia), rodzice mają prawo do 9 tygodni urlopu. Czytaj też:  Urlopy dla rodziców Dobrowolny urlop dodatkowy Po wykorzystaniu urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego rodzice, którzy adoptowali dziecko, mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego . Jego wymiar również jest uzależniony od tego, ile dzieci przysposobiono. W przypadku adoptowania: jednego dziecka jest to 6 tygodni, większej liczby dzieci – 8 tygodni, dziecka w wieku do 7. roku życia lub 10. roku życia (jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie urlopu w pełnym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz