Reklama

Badania prenatalne kojarzą się nam najczęściej z wykrywaniem wad genetycznych. Jednak ten rodzaj diagnostyki ma o wiele szersze zastosowanie. Poprzez badania na wczesnym etapie ciąży można przewidzieć i zapobiec wielu nieprawidłowościom, które doprowadzają do przedwczesnego porodu. Szacuje się, że w Polsce ok. 9 proc. ciąż kończy się jeszcze przed terminem.

Niewydolność łożyska przyczyną przedwczesnego porodu

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz badań w ciąży Czytaj więcej

W ramach PrenatalProjekt 1200 przyszłych mam będzie miało możliwość darmowego wykonania badań. Program pilotażowo uruchomiono w trzech miastach: Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Statystyki pokazują, że jedną z głównych przyczyn przedwczesnych porodów jest niewydolność łożyska - aż 30 proc. porodów przed terminem wynika właśnie z zakłóceń jego funkcjonowania. U nawet 10 proc. kobiet w ciąży diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze.

- Wczesna diagnostyka pozwala wykryć ok. 94 proc. najcięższych przypadków niewydolności łożyska i dzięki podjęciu leczenia zapobiec ponad 80 proc. z nich - mówi ginekolog-położnik Sebastian Kwiatkowski z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecin, od lat zajmujący się opieką prenatalną.

Zobacz także

Dr Kwiatkowski jest koordynatorem programu PrenatalProjekt, który będzie badał kobiety w ciąży pod kątem m.in. niewydolności łożyska, tak aby zapobiec przedwczesnemu zakończeniu ciąży i późniejszym chorobom u dziecka.

Jak wyjaśnił lekarz, z niewydolnością łożyska mamy do czynienia w sytuacji, gdy zaburzony jest proces dostarczania krwi, a tym samym tlenu, pożywienia i innych niezbędnych elementów od mamy do płodu. - Nie zawsze wiemy, jaka jest przyczyna takiego stanu. Jednak od niedawna niektórym z tych przyszłych mam, możemy pomóc - podkreślił ginekolog.

Masz pytanie? Zgłoś się do PrenatalProjekt

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z ciężarną kobietą dokładny wywiad, uwzględniając czynniki ryzyka oraz wykona:

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • ocenę przepływu krwi w tętnicach macicznych,
  • wydolności łożyska,
  • wyliczenie ryzyka preeklampsji (stanu przedrzucawkowego) i zahamowania wzrastania płodu.

Badanie przepływu krwi w tętnicach macicznych zostaje powtórzone u ciężarnej w drugim trymestrze ciąży.

Jeżeli badanie wykaże, że kobieta jest w grupie ryzyka posiadania stanu przedrzucawkowego i zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu dziecka, to zostanie ona poddana leczeniu kwasem acetylosalicylowym w odpowiedniej dawce. W ten sposób przyszła mama ma szansę uniknąć ryzyka przedwczesnego porodu i komplikacji zdrowotnych u swojego dziecka.

W ramach projektu uruchomiono aplikację mobilną PrenatalProjekt, pozwalającą ciężarnej na komunikację ze swoimi lekarzami, a także dającą możliwość zapisywania wizyt, badań i wyników w jednym miejscu. Aplikacja służy także lekarzom, którzy bez problemu mogą zbierać informacje o przebytych ciążach i porównać je.

Poród przedwczesny a zdrowie dziecka

W ostatnich latach liczba porodów przedwczesnych wzrosła. Zdaniem specjalistów wiąże się to bezpośrednio z coraz późniejszym wiekiem przyszłych mam.

Z porodem przedwczesnym mamy do czynienia, jeżeli nastąpił on między 24 a 37 tygodniem ciąży. Im wcześniej przed terminem urodzi się dziecko, tym ma mniejsze szanse na przeżycie, a jednocześnie większe ryzyko problemów ze zdrowiem. Dzieci urodzone wcześniej (a zwłaszcza między 23. a 28. tygodniem) ciąży są narażone na:

  • niską wagę urodzeniową,
  • niewydolność oddechową spowodowaną niedostatecznym rozwinięciem płuc,
  • retinopatię wcześniaczą,
  • zaburzenia neurologiczne i rozwojowe.

Jeżeli macie pytania związane z badaniami w trakcie ciąży lub niepokoicie się, czy wszytko w waszym stanie przebiega prawidłowo, możecie odwiedzić PrenatalProjekt na Facebooku i stronie internetowej, gdzie lekarze odpowiedzą na nurtujące was wątpliwości.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu i bardzo zachęcamy was do badań prenatalnych. Spokój i poczucie bezpieczeństwa, że maleństwo prawidłowo rozwija się, to jedne z najważniejszych potrzeb kobiety w ciąży. PrenatalProjekt z pewnością temu służy!

Źródło: mat. prasowe

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama