Reklama

TikTokerka publikująca na profilu laraticaofficial postanowiła wrócić do wspomnień z czasów, gdy na świat przyszła jej córeczka, teraz już czteromiesięczna. Dziecko obecnie ma niespotykanie bujną czuprynę, ale okazuje się, że już w momencie narodzin miało gęste, ciemne i – jak na noworodka – długie włosy. Na pierwszych ujęciach dziecka leżącego w szpitalnym łóżeczku zwraca jednak uwagę zupełnie coś innego niż włosy. A mianowicie kolczyki w uszach maleństwa.

Reklama

Zdziwienie internautów

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy, które świadczą o tym, że przekłucie uszu u noworodka, jak okazało się dwudniowego, budzi u wielu osób duże zdziwienie:

  • „Teraz przekłuwają uszy, zanim odetną pępowinę?”;
  • „Zaraz, zaraz, czy to znaczy, że przekłuli jej uszy już w szpitalu?”;
  • „Kolczyki w uszach noworodka leżącego w szpitalnym łóżeczku?”;
  • „Ja bym się bała, że mała zdejmie kolczyki i je połknie”;
  • „Czy przekłuwanie uszu jest dozwolone w tym wieku? Myślałam, że dopiero od 3. miesiąca życia”;
  • „Urodziła się z kolczykami w uszach czy co?”.

TikTokerka odpowiedziała im w ten sposób: „Zdecydowałam, że zabiorę córeczkę na przekłuwanie uszu, gdy miała dwa dni, bo dzieci w tak młodym wieku nie odczuwają bólu i są w stanie bez stresu przejść taki zabieg. Nawet nie płakała”.

Jak to zwykle bywa, wypowiedzieli się też zwolennicy przekłuwania uszu w okresie niemowlęcym:

  • „Czy musicie od razu oceniać? W mojej kulturze też przekłuwamy uszy w niemowlęctwie. Sama mam trzy córki, miały przekłuwane uszy jako niemowlęta i żyją”;
  • „Mała jest śliczna, a z kolczykami wygląda super. Kto by się przejmował tym, co mówią inni… Żyje się tylko raz”;
  • „W mojej rodzinie też przekłuwa się uszy noworodkom”.

Co na to specjaliści?

Wielu lekarzy odradza przekłuwanie uszu niemowlęciu, a zwłaszcza noworodkowi. Po pierwsze to dla niego zupełnie niepotrzebny stres i ból. Po drugie, utrzymanie w higienie przekłutych uszu u noworodka jest bardzo trudne, może wdać się infekcja, a układ odpornościowy dziecka jeszcze nie jest w pełni sprawny. Po trzecie im wcześniej wykona się przekłuwanie uszu u dziecka, tym większe ryzyko rozwoju alergii kontaktowej w przyszłości.

Kiedy zatem najlepiej przekłuć uszy dziecku? Nie wcześniej niż po ukończeniu 5. roku życia.

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama