Rzecznik Praw Dziecka: dziecko nie będzie kartą przetargową w rozwodach
Manipulacja dzieckiem, wywoływanie w nim lęków i szantaż emocjonalny – tak w Polsce traktuje się dzieci podczas rozwodu ich rodziców – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak chce, aby prawo w naszym kraju w końcu w pełni zabezpieczyło dobro dzieci. Chce, aby na sali sądowej dziecko miało swego adwokata.
"Alienacja dziecka od jednego z rodziców jest niewątpliwie formą przemocy, mogącą doprowadzić do zaburzeń osobowościowych, emocjonalnych, społecznych i rozwojowych dziecka’ – pisze rzecznik Marek Michalak w liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Niestety to obraz codzienny polskich rozwodów. Manipulacje, wywoływanie i sterowanie lękami, szantaż emocjonalny. Nie pozostaje to bez wpływu na dalszy rozwój dziecka, a nawet jego dorosłe życie.
Rzecznik Praw Dziecka ma konkretne propozycje. M.in.:
- chce, aby sprawy rozstrzygające sytuacje opiekuńczo-wychowawcze dziecka miały zielone światło w kolejności rozpraw sądowych, a dziecko miało swojego adwokata;
- proponuje, aby zanim dojdzie do rozwodu na sali sądowej częściej wykorzystywać mediacje; wspierać rodziny przeżywającej kryzys;
- wyraźne określić rolę kuratorów podczas wykonywania decyzji sądu;
- uczyć rodziców, między innymi poprzez terapie, większego skupienia na potrzebach dziecka podczas konfliktu;
Michalak chce dużej kampanii społecznej, która w końcu uświadomi jaki dramat przeżywa dziecko rozdzielone od jednego z rodziców.
To nie pierwsze wystąpienie rzecznika w obronie dzieci rozwodników. Pierwsze, z wiosny tego roku, skierowane również do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społeczne, pozostało bez odpowiedzi.
Niestety, dramat dzieci rozdzielonych od rodziców to chleb powszedni polskich sądów. Ostatnio opinię publiczną zbulwersowały nagrania umieszczone w sieci, pokazujące jak 10-letni Kacper jest wbrew jego woli zabierany od babci przez policję, bo tak zdecydował sąd. Na nic zdały się argumenty, że chłopiec od zawsze był wychowywany przez dziadków, a rodzice nigdy się nim nie interesowali.
Zgadasz się z rzecznikiem, że prawo polskie nie chroni dobrze dzieci podczas rozwodu? Wyraź swą opinię.
Źródło: Rzeczpospolita
Zobacz też:
- Gdy mama i tata się rozstają
- 5 żelaznych zasad przedszkolnych rozstań z dzieckiem
- Sposób na płacz dziecka - film