Czy szczepienia dzieci są obowiązkowe?
Naczelny Sąd Administracyjny, do którego jakiś czas temu odwołała się matka – przeciwniczka szczepień, orzekł, że przekonania rodziców nie mają znaczenia, a służby sanitarne mają prawo egzekwować wykonanie szczepień u dziecka. Co to tak naprawdę oznacza i jakie szczepienia dzieci są obowiązkowe w Polsce? Wyjaśniamy!
Szczepienia obowiązkowe wciąż budzą kontrowersje. Przykład? Jakiś czas temu matka nie zgłosiła się z dzieckiem ani na wizytę kwalifikacyjną, ani na szczepienie. Nie przedstawiła też zaświadczenia od lekarza o czasowym lub stałym przeciwwskazaniu do szczepienia dziecka.
W związku z tym wszczęto postępowanie, aby wyegzekwować szczepienie. Na matkę nałożono grzywnę. Niedawno NSA wydał wyrok w tej sprawie, w którym stwierdził, że szczepienie dziecka nie jest prywatną sprawą rodziców i że szczepienia są uzasadnione medycznie oraz epidemiologicznie.
Obowiązkowe szczepienia dzieci
Wyrok sądu jest więc jasny: w Polsce obowiązują przepisy nakazujące, by szczepić dzieci. Poza tym z Konstytucji wynika, że władze mają obowiązek zwalczania chorób epidemicznych i obowiązek ten nie jest sprzeczny z poszanowaniem życia prywatnego jednostki.
Jest to kolejny wyrok sądu, który zadaje cios antyszczepionkowcom i potwierdza, że obowiązek szczepień nie podlega dyskusji – dzieci po prostu trzeba szczepić i już.
Czy należy się szczepić?
Ponieważ przekonania rodzica nie mają znaczenia, dziecko powinno być szczepione, szczególnie jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe. Bo jak sama nazwa wskazuje: są obowiązkowe! Ale najważniejszy argument jest taki, że szczepienia chronią dzieci przed groźnymi chorobami i powikłaniami. Poza tym zabezpieczają też inne osoby, które nie mogą być w danym momencie zaszczepione (np. noworodki, dzieci z obniżoną odpornością). Planując obowiązkowe szczepienia dzieci, warto sprawdzić kalendarz szczepień 2022.
Zobacz także
Ustawa o obowiązkowych szczepieniach
Szczepienia obowiązkowe są realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego bez dodatkowych opłat. Określa je:
- Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. Dz. U. z 20.10.2020 poz. 1845, Obwieszczenie marszałka Sejmu RP z dnia 8 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Ustawa określa zasady i tryb rozpoznawania i monitorowania sytuacji epidemiologicznej oraz podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia, przecięcia dróg szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz uodpornienia osób podatnych na zakażenie poprzez szczepienia ochronne.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (tekst jedn. Dz. U. 2020 r. poz. 1964). Rozporządzenie, wydane na podstawie art. 17 ust. 10 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, określa wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych, osoby lub grupy osób zobowiązane do poddawania się tym szczepieniom oraz kwalifikacje osób przeprowadzających szczepienia ochronne. Określa też sposób przeprowadzania i dokumentowania szczepień ochronnych.
Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?
Jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe, wiek dziecka ma znaczenie. Oto lista szczepień, które dostaje dziecko w pierwszym roku i w kolejnych latach życia:
Wiek: 0-1 rok
- WZW B
- gruźlica
- błonica, tężec, krztusiec (DTP)
- Hib
- rotawirusy
- pneumokoki
- polio
Wiek: po 1. roku
- odra, świnka, różyczka (MMR)
- dodatkowo dawki przypominające: pneumokoki, DTP, Hib, polio, MMR
Dzieci w wieku szkolnym w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych otrzymują dawki przypominające szczepionek przeciw odrze, śwince i różyczce, WZW B, błonicy i tężcowi.
Ile jest szczepień obowiązkowych dla dzieci w Polsce? Zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień dziecko musi dostać 8 szczepionek. Większość wymaga podania dodatkowych dawek przypominających.
Źródło: politykazdrowotna.com
Zobacz też: