Od czwartku 16 grudnia ruszają szczepienia młodszych dzieci – tych w wieku 5-11 lat jest w Polsce ponad 2 miliony 600 tysięcy. Warunkiem zaszczepienia dziecka jest zapisanie go na wizytę szczepienną. Od 13 grudnia można tego dokonać poprzez internet, a od wtorku 14 grudnia także na trzy inne sposoby. Dzieciom podawany będzie preparat Pfizer/BioNTech, który został dostosowany do potrzeb młodszych organizmów. Szczepionka jest zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków i Komisję Europejską.

Reklama

Dlaczego warto zaszczepić dziecko na COVID?

O ile w pierwszej fali pandemii dzieci rzadko chorowały, o tyle obecnie, gdy za większość zakażeń odpowiada wariant Delta, a za chwilę będziemy zmagać się z wariantem Omikron, liczba zachorowań u dzieci, w tym ciężkich, bardzo wzrosła – COVID jest coraz niebezpieczniejszy dla dzieci. Jak podkreślają lekarze, jedynym sposobem ochrony dziecka przed ciężkim zachorowaniem i powikłaniami po COVID jest szczepienie.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych podkreślił w rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej, że szczepionki są skuteczne i bezpieczne. „Badania nad ich bezpieczeństwem, które robił producent, były prowadzone wiele miesięcy dłużej niż badania nad szczepionkami dla dorosłych i były prowadzone w wielu miejscach na świecie. Te badania udowodniły, że niepożądanych odczynów poszczepiennych jest bardzo niewiele, a te, które są, to NOP-y bardzo łagodne” – powiedział.

Nie zaszczepisz dziecka, ryzykujesz jego zdrowie i życie

Profesor Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Immunologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie mówi: „Uważam, że im większa populacja zostanie zaszczepiona, tym lepiej, zwłaszcza że dzieci są istotnymi roznosicielami tych infekcji. Większość z nich choruje bezobjawowo lub skąpoobjawowo, ale ostatnio również u dzieci mamy coraz więcej ciężkich przebiegów COVID-19. Trzeba też pamiętać, że u dzieci zdarzają się pozostawiające trwale ślady powikłania w postaci pocovidowego wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS)”.

PIMS może dotknąć także niezaszczepione dzieci, które bezobjawowo lub lekko przejdą zakażenie koronawirusem. Powikłania te mogą poważnie i negatywnie wpłynąć na stan zdrowia dziecka, co może pozostawić na lata ślady w jego organizmie.

Zobacz także

W Polsce jak dotąd z powodu COVID do szpitali trafiło ponad 17 tysięcy dzieci. Od 5 listopada liczba dzieci potrzebujących leczenia szpitalnego z powodu koronawirusa zaczęła lawinowo rosnąć. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób szacuje, że na każde 1000 hospitalizowanych dzieci 87 potrzebuje intensywnej terapii na OIOM-ie. To dużo czy mało? Tak naprawdę to nie ma znaczenia, jeśli akurat to twoje dziecko ciężko zachoruje. A tego nie można wykluczyć, chyba że zaszczepisz dziecko na COVID. A więc: zaszczepisz?

Jak zapisać dziecko na szczepienie COVID

Od 14 grudnia będzie można tego dokonać na cztery sposoby:

1. Rejestracja przez internet na pacjent.gov.pl
Elektroniczna rejestracja możliwa jest przez Profil Zaufany, ale i bez jego użycia. Logując się przez profil zaufany, należy wybrać jeden z dostępnych terminów. Zapisy bez Profilu Zaufanego: wystarczy wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać „Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Trzeba wpisać nazwisko dziecka, jego numer PESEL oraz swój numer telefonu, na który przyjdzie SMS z kodem, który wpisuje się w kolejnym kroku. Teraz możliwy jest wybór dogodnego terminu szczepienia. Potwierdzenie zapisania dziecka przyjdzie SMS-em na podany numer telefonu.

2. Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię (989)
Przygotuj jedynie numer PESEL dziecka. Nie musisz podawać numeru telefonu, ale jeżeli to zrobisz, dostaniesz SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia.

3. Kontakt z wybranym punktem szczepień
Na szczepienie przeciw COVID-19 możesz zapisać dziecko w wybranym punkcie szczepień. Mapa z adresami i telefonami do dostępnych punktów szczepień znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien.

4. Wysłanie SMS
Wyślij SMS pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Automat pokieruje cię, jakie dane należy podać, aby zapis zakończył się sukcesem. Przygotuj numer PESEL dziecka i kod pocztowy miejsca zamieszkania. System zaproponuje najbliższy termin na szczepienie w punkcie zlokalizowanym blisko twojego miejsca zamieszkania.

Źródło: rynekzdrowia.pl, medonet.pl

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama