
Jeden z uratowanych w ten sposób noworodków, obok problemów wynikających z wcześniactwa, miał zmiany zapalne w płucach. Na szczęście udało się go uratować, podobnie jak i jego matkę, która bardzo ciężko przechodziła COVID. Gdyby kobieta zaszczepiła się w ciąży, tych problemów można by było uniknąć, a dziecko mogłoby urodzić się o czasie.
Będą pytać: dlaczego się pani nie zaszczepiła?
Ciężko przechodzące COVID ciężarne muszą być podpinane do respiratorów, Aby to zrobić, trzeba je wprowadzić w śpiączkę farmakologiczną. Czasami trafiają do szpitala w tak złym stanie, że trzeba natychmiast podejmować radykalne działania i nie ma czasu na rozmowy. Dopiero wybudzenie ze śpiączki, o ile stan chorej się poprawi, daje lekarzom szanse na zadanie pytana: dlaczego się pani nie zaszczepiła?
Większość niezaszczepionych ciężarnych obawia się, że szczepionka zaszkodzi im albo dziecku. Najczęściej obawa ta wynika z niewiedzy lub dezinformacji prowadzonej przez ruchy antyszczepionkowe. Tymczasem lekarze nie mają wątpliwości, że szczepienie na COVID w ciąży po zakończeniu etapu organogenezy, czyli po zakończeniu 10 tygodnia ciąży, nie szkodzi dziecku. Dla kobiety jest natomiast po prostu bezpieczna, o ile nie ma ona alergii na żaden składnik szczepionki. Ale nawet przed 10 tygodniem ciąży szczepionkę można podać ciężarnej, gdy jest ona w znacznym stopniu narażona na zakażenie koronawirusem.
Cztery razy wyższe ryzyko powikłań w przebiegu COVID
„Kobieta ciężarna jest czterokrotnie bardziej narażona na powikłania niż kobieta w tym samym wieku niebędąca w ciąży. My to też obserwujemy, przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży niejednokrotnie jest cięższy” – powiedział profesor Piotr Sieroszewski z Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w wywiadzie dla TVN.
Jedna z kobiet, mama bliźniaczek, która zaszczepiła się w 20. tygodniu ciąży, absolutnie nie żałuje poddania się szczepieniu. Dziennikarzowi TVN powiedziała: „Dziewczyny są chore, w ciężkim stanie. Ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie. No, nie chciałabym być w grupie tych mam, które się muszą martwić o własne dziecko. Jeżeli matka kocha swoje dzieci, na pewno się zaszczepi”.
Analiza danych pochodzących od zaszczepionych w ciąży kobiet pozwoliła naukowcom wysnuć wniosek, że szczepienie na koronawirusa jest bezpieczne w ciąży. Nie jest to już więc tylko opinia lekarzy, ale twarde naukowe dane. Przyjęcie szczepionki pozwala uniknąć ciężkiego przebiegu COVID i jego powikłań, daje więc ciężarnym możliwość donoszenia ciąży, co gwarantuje dziecku lepszy start. A tego chyba powinny chcieć dla swoich dzieci wszystkie matki.
Wiele kobiet, które z powikłaniami ciąży trafiły do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i na własne oczy widziały rozgrywające się tam dramaty wywołane ciężkim przebiegiem COVID, po wyjściu z oddziału chce się zaszczepić.
Źródło: TVN
Przeczytaj także:

Informacje, że dzieci chorują łagodnie na COVID, nie są już aktualne, mówią eksperci. Od 5 listopada obserwowany jest lawinowy wzrost ciężkich zachorowań wśród najmłodszych . „Założenie, które przyjmowaliśmy od początku pandemii, które nas tak pocieszało, że dzieci chorują łagodniej albo wcale, powoli przestaje być aktualne. Dzieci chorują. Oczywiście, w porównaniu z osobami dorosłymi, średnio chorują łagodniej, ale oznacza to, że niektóre dzieci chorują ciężko, i to oznacza, że wymagają szpitala, a nawet oddziału intensywnej terapii” – powiedział w TVN24 doktor habilitowany Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ile dzieci choruje i umiera na COVID? Odpowiedź brzmi: coraz więcej. Od początku pandemii do 14 listopada 2021 w polskich szpitalach z powodu COVID znalazło się 17 tysięcy dzieci. Przez ostatnie dwa tygodnie w szpitalach w Polsce wylądowało 450 dzieci, u których przyczyną hospitalizacji był koronawirus. I w większości nie są to dzieci z chorobami współistniejącymi! Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że na każde 1000 hospitalizowanych z powodu COVID dzieci w wieku 5-11 lat, aż 87 trafia na oddział intensywnej terapii. W USA z powodu koronawirusa zmarło dotąd ok. 700 dzieci, co sprawiło, że COVID wskoczył do pierwszej dziesiątki przyczyn śmierci wśród najmłodszych . W Polsce liczba ta wynosi 30, choć dane mogą jeszcze nie być pełne. Specjaliści szacują, że na całym świecie 10 procent ofiar śmiertelnych pandemii stanowią nieletni. „Widać, że z każdą falą dzieci są coraz bardziej na celowniku koronawirusa. Tak wielu pacjentów w szpitalach dziecięcych jeszcze nie mieliśmy. W czasie czwartej fali dzieci są wyraźnie na celowniku ” – powiedział dr Kuchar. Wirus nieustannie mutuje. Obecnie największe...

Dzieciom w wieku 5-11 lat (czyli w grupie wiekowej, która od niedawna i nie we wszystkich jeszcze krajach może być poddawana szczepieniu na COVID) podaje się jedną trzecią dawki dla dorosłych. To ok. 10 miligramów preparatu, którym szczepi się przeciwko COVID. Badania wykazały, że ta wyraźnie zmniejszona dawka jest skuteczna, powoduje również mniejsze skutki uboczne po szczepieniu na COVID u dzieci. Najczęstsze skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci Amerykańska Agencja Żywności i Leków podała do publicznej wiadomości listę najczęściej występujących skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci . Poinformowała również, czy niepożądane reakcje poszczepienne częściej występują po pierwszej czy po drugiej dawce preparatu Pfizera. To na razie jedyna szczepionka, która została dopuszczona do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat. Szczepionkę badano na grupie 3100 dzieci w wieku 5-11 lat. Podczas badań nie zaobserwowano żadnych ciężkich skutków ubocznych . Te, które wystąpiły, to łagodne lub umiarkowane reakcje niepożądane, które pojawiały się od 1 do 2 dni po podaniu szczepionki i ustępowały po kolejnych 24-48 godzinach. Lista skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci – w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących: zmęczenie ból głowy ból mięśni dreszcze biegunka gorączka bóle stawów wymioty. Niemal wszystkie wyżej wymienione skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci częściej występowały po drugiej dawce preparatu. Jedynie biegunka zdarzała się częściej po pierwszej dawce, natomiast wymioty występowały równie często po obu dawkach. Zmęczenie, które jest najczęstszym ogólnoustrojowym skutkiem ubocznym szczepienia na COVID u dzieci, pojawiało się u ok. 30 proc. zaszczepionych w grupie 5-11 lat. Z kolei ból głowy (drugi najczęstszy skutek uboczny) występował jedynie u...

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy. Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci: ból głowy ból gardła zmęczenie. W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować : gorączkę zawroty głowy dreszcze ból oczu chrypkę biegunkę wymioty. W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa . Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków. Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci , które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, wysypki skórne, np. na stopach, Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego. Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS . Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?...