ciężarne 4 razy bardziej narażone na powikłania
Adobe Stock
Aktualności

„Są w ciężkim stanie, a ich dzieci – w bardzo ciężkim”. To skutek unikania szczepień na COVID w ciąży

W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wszystkie ciężarne chore na COVID są niezaszczepione. Niektóre są w tak ciężkim stanie, że trzeba robić cesarskie cięcie, aby nie ryzykować życia i matki i dziecka – bo życie matki już jest zagrożone.

Jeden z uratowanych w ten sposób noworodków, obok problemów wynikających z wcześniactwa, miał zmiany zapalne w płucach. Na szczęście udało się go uratować, podobnie jak i jego matkę, która bardzo ciężko przechodziła COVID. Gdyby kobieta zaszczepiła się w ciąży, tych problemów można by było uniknąć, a dziecko mogłoby urodzić się o czasie.

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Będą pytać: dlaczego się pani nie zaszczepiła?

Ciężko przechodzące COVID ciężarne muszą być podpinane do respiratorów, Aby to zrobić, trzeba je wprowadzić w śpiączkę farmakologiczną. Czasami trafiają do szpitala w tak złym stanie, że trzeba natychmiast podejmować radykalne działania i nie ma czasu na rozmowy. Dopiero wybudzenie ze śpiączki, o ile stan chorej się poprawi, daje lekarzom szanse na zadanie pytana: dlaczego się pani nie zaszczepiła?

Większość niezaszczepionych ciężarnych obawia się, że szczepionka zaszkodzi im albo dziecku. Najczęściej obawa ta wynika z niewiedzy lub dezinformacji prowadzonej przez ruchy antyszczepionkowe. Tymczasem lekarze nie mają wątpliwości, że szczepienie na COVID w ciąży po zakończeniu etapu organogenezy, czyli po zakończeniu 10 tygodnia ciąży, nie szkodzi dziecku. Dla kobiety jest natomiast po prostu bezpieczna, o ile nie ma ona alergii na żaden składnik szczepionki. Ale nawet przed 10 tygodniem ciąży szczepionkę można podać ciężarnej, gdy jest ona w znacznym stopniu narażona na zakażenie koronawirusem.

Cztery razy wyższe ryzyko powikłań w przebiegu COVID

„Kobieta ciężarna jest czterokrotnie bardziej narażona na powikłania niż kobieta w tym samym wieku niebędąca w ciąży. My to też obserwujemy, przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży niejednokrotnie jest cięższy” – powiedział profesor Piotr Sieroszewski z Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w wywiadzie dla TVN.

Jedna z kobiet, mama bliźniaczek, która zaszczepiła się w 20. tygodniu ciąży, absolutnie nie żałuje poddania się szczepieniu. Dziennikarzowi TVN powiedziała: „Dziewczyny są chore, w ciężkim stanie. Ich dzieci są w bardzo ciężkim stanie. No, nie chciałabym być w grupie tych mam, które się muszą martwić o własne dziecko. Jeżeli matka kocha swoje dzieci, na pewno się zaszczepi”.

Analiza danych pochodzących od zaszczepionych w ciąży kobiet pozwoliła naukowcom wysnuć wniosek, że szczepienie na koronawirusa jest bezpieczne w ciąży. Nie jest to już więc tylko opinia lekarzy, ale twarde naukowe dane. Przyjęcie szczepionki pozwala uniknąć ciężkiego przebiegu COVID i jego powikłań, daje więc ciężarnym możliwość donoszenia ciąży, co gwarantuje dziecku lepszy start. A tego chyba powinny chcieć dla swoich dzieci wszystkie matki.

Wiele kobiet, które z powikłaniami ciąży trafiły do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i na własne oczy widziały rozgrywające się tam dramaty wywołane ciężkim przebiegiem COVID, po wyjściu z oddziału chce się zaszczepić.

Źródło: TVN

Przeczytaj także:

coraz więcej dzieci choruje na COVID
Adobe Stock
Aktualności
COVID coraz groźniejszy dla dzieci. Te fakty mówią same za siebie
W komentarzach pod naszymi postami dotyczącymi COVID i szczepionek przeciwko tej chorobie pojawia się mnóstwo sceptycznych komentarzy osób, które kwestionują pandemię i twierdzą, że na koronawirusa nie chorują dzieci. Ale wiesz co? Jednym z lepiej klikających się materiałów w naszym serwisie jest tekst o objawach COVID u dzieci. Inne fakty i dane też mówią same za siebie.

Informacje, że dzieci chorują łagodnie na COVID, nie są już aktualne, mówią eksperci. Od 5 listopada obserwowany jest lawinowy wzrost ciężkich zachorowań wśród najmłodszych . „Założenie, które przyjmowaliśmy od początku pandemii, które nas tak pocieszało, że dzieci chorują łagodniej albo wcale, powoli przestaje być aktualne. Dzieci chorują. Oczywiście, w porównaniu z osobami dorosłymi, średnio chorują łagodniej, ale oznacza to, że niektóre dzieci chorują ciężko, i to oznacza, że wymagają szpitala, a nawet oddziału intensywnej terapii” – powiedział w TVN24 doktor habilitowany Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ile dzieci choruje i umiera na COVID? Odpowiedź brzmi: coraz więcej. Od początku pandemii do 14 listopada 2021 w polskich szpitalach z powodu COVID znalazło się 17 tysięcy dzieci. Przez ostatnie dwa tygodnie w szpitalach w Polsce wylądowało 450 dzieci, u których przyczyną hospitalizacji był koronawirus. I w większości nie są to dzieci z chorobami współistniejącymi! Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że na każde 1000 hospitalizowanych z powodu COVID dzieci w wieku 5-11 lat, aż 87 trafia na oddział intensywnej terapii. W USA z powodu koronawirusa zmarło dotąd ok. 700 dzieci, co sprawiło, że COVID wskoczył do pierwszej dziesiątki przyczyn śmierci wśród najmłodszych . W Polsce liczba ta wynosi 30, choć dane mogą jeszcze nie być pełne. Specjaliści szacują, że na całym świecie 10 procent ofiar śmiertelnych pandemii stanowią nieletni. „Widać, że z każdą falą dzieci są coraz bardziej na celowniku koronawirusa. Tak wielu pacjentów w szpitalach dziecięcych jeszcze nie mieliśmy. W czasie czwartej fali dzieci są wyraźnie na celowniku ” – powiedział dr Kuchar. Wirus nieustannie mutuje. Obecnie największe...

skutki uboczne szczepienia na covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci – lista NOP po szczepionce Pfizera
Skutki uboczne szczepienia dzieci na COVID są mniej nasilone niż u dorosłych – podaje Agencja Żywności i Leków, która w USA dopuściła szczepionkę Pfizera do stosowania u dzieci od 5. roku życia. Sprawdź, jakie skutki uboczne tego preparatu występują u dzieci najczęściej.

Dzieciom w wieku 5-11 lat (czyli w grupie wiekowej, która od niedawna i nie we wszystkich jeszcze krajach może być poddawana szczepieniu na COVID) podaje się jedną trzecią dawki dla dorosłych. To ok. 10 miligramów preparatu, którym szczepi się przeciwko COVID. Badania wykazały, że ta wyraźnie zmniejszona dawka jest skuteczna, powoduje również mniejsze skutki uboczne po szczepieniu na COVID u dzieci. Najczęstsze skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci Amerykańska Agencja Żywności i Leków podała do publicznej wiadomości listę najczęściej występujących skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci . Poinformowała również, czy niepożądane reakcje poszczepienne częściej występują po pierwszej czy po drugiej dawce preparatu Pfizera. To na razie jedyna szczepionka, która została dopuszczona do stosowania u dzieci w wieku 5-11 lat. Szczepionkę badano na grupie 3100 dzieci w wieku 5-11 lat. Podczas badań nie zaobserwowano żadnych ciężkich skutków ubocznych . Te, które wystąpiły, to łagodne lub umiarkowane reakcje niepożądane, które pojawiały się od 1 do 2 dni po podaniu szczepionki i ustępowały po kolejnych 24-48 godzinach.  Lista skutków ubocznych szczepienia na COVID u dzieci – w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących: zmęczenie ból głowy ból mięśni dreszcze biegunka gorączka bóle stawów wymioty. Niemal wszystkie wyżej wymienione skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci częściej występowały po drugiej dawce preparatu. Jedynie biegunka zdarzała się częściej po pierwszej dawce, natomiast wymioty występowały równie często po obu dawkach. Zmęczenie, które jest najczęstszym ogólnoustrojowym skutkiem ubocznym szczepienia na COVID u dzieci, pojawiało się u ok. 30 proc. zaszczepionych w grupie 5-11 lat. Z kolei ból głowy (drugi najczęstszy skutek uboczny) występował jedynie u...

Wirus Delta covid objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci
Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy. Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci: ból głowy ból gardła zmęczenie. W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować : gorączkę zawroty głowy dreszcze ból oczu chrypkę biegunkę wymioty. W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa . Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków. Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci , które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, wysypki skórne, np. na stopach, Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego. Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS . Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj