Skala Apgar może przewidzieć ryzyko powikłań również dla mamy!
Naukowcy odkryli, że punkty przyznawane dziecku po narodzinach, mogą być pomocne w określeniu stanu zdrowia nie tylko dziecka, ale i matki. Sprawdź jak to możliwe.
Skala Apgar jest uniwersalnym narzędziem lekarzy używanym do oceny stanu zdrowia noworodków w pierwszych minutach ich życia. To pierwsza ocena, jaką zdobędzie twoje dziecko - w postaci liczby od 0 do 10. Pomaga ona lekarzom stwierdzić, czy dziecko potrzebuje specjalnej pomocy medycznej.
Choć wyniki w skali Apgar są oczywiście ważne w kontekście dziecka, naukowcy odkryli, że mogą również pomóc przewidzieć ryzyko poważnych chorób u matek!
Skala Apgar a zdrowie młodych mama
Dr Joel Ray przeanalizował dokumentację medyczną ponad 600.000 noworodków z Kanady w latach 2006 i 2012. Według jego badań, opublikowanych w "JAMA Pediatrics", matki, których dzieci miały niższe wyniki w skali Apgar, znacznie częściej trafiały na oddział intensywnej terapii.
Oto jest szybkie spojrzenie na wyniki badań:
- U mam, których noworodki miały niskie oceny Apgar (0-3) ryzyko przyjęcia na OIOM było 9 razy większe, niż tych, których dzieci miało normalny wynik w skali Apgar (7 lub nowszy).
- U mam, których noworodki miały pośrednie oceny Apgar (4-6) ryzyko przyjęcia na OIOM było 6,5-krotnie większe, niż tych, których dzieci miały normalny wynik w skali Apgar.
- Tylko 1,7 na 1000 matek, których dziecko otrzymało normalne wyniki w skali Apgar (w ciągu pięciu minut po narodzinach) trafiło na OIOM.
- U mam, które potrzebowały wentylacji mechanicznej na OIOM-ie ryzyko, że ich dziecko urodziło się z niską oceną Apgar, było 18- krotnie większe.
"Nasze badanie pokazuje, że powszechnie dostępne narzędzie do oceny zdrowia noworodków (skala Apgar) zapewnia obiecującą i nową metodę oceny zdrowia matek - powiedział dr Joel Ray - "To potwierdza, że nawet po porodzie, zdrowie dziecka i matki pozostają ze sobą ściśle związane."
Poznaj 10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha