Dlaczego małe dzieci umierają? Za ¼ zgonów odpowiada m.in. smog
Dlaczego warto mówić o smogu? Bo zabija dzieci. Naprawdę.
Jeśli ktoś jeszcze uważa, że smog to wydumany problem, teraz powinien zmienić zdanie. Rocznie ponad pół miliona dzieci poniżej 5 roku życia umiera z powodu chorób układu oddechowego, wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) alarmuje, że każdego roku na świecie umiera 1,7 mln dzieci z tej grupy wiekowej z powodu zanieczyszczenia środowiska: skażonego powietrza i wody, braku higieny i biernego palenia. To 25 proc. wszystkich zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Zdaniem WHO śmierci wielu dzieci można by zapobiec, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki i inwestowało w ochronę środowiska.
Smog zabija nawet 570 tys. dzieci rocznie
Niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie narażone na choroby dróg oddechowych spowodowane zanieczyszczonym powietrzem, u 570 tys. z nich kończy się to śmiercią. Wg danych WHO na astmę choruje od 11-14 proc. dzieci poniżej 5 r.ż., a 44 proc. tych przypadków spowodowanych jest przez zanieczyszczone powietrze, bierne palenie i pleśń w miejscu zamieszkania.
Smog osłabia działanie antybiotyków
Naukowcy z uniwersytetu w Leicester opublikowali w piśmie "Environmental Microbiology" wyniki badania, z którego dowiadujemy się, że związki węgla z zanieczyszczonego powietrza zwiększają ryzyko zachorowania na groźne infekcje dróg oddechowych, szczególnie trudne w leczeniu. Badacze odkryli, że gronkowiec złocisty i dwoinka zapalenia płuc są bardziej odporne na działanie antybiotyków w miejscu, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone – czyli prawie wszędzie, w tym w Polsce. Szacuje się, że 92 proc. światowej populacji oddycha skażonym powietrzem. 1 na 8 zgonów spowodowany jest zanieczyszczonym powietrzem.
Dzieci szczególnie narażone
W przypadku skażonej wody, zanieczyszczonego powietrza i braku higieny dzieci umierają na wskutek komplikacji w przebiegu biegunki, malarii i zapalenia płuc. Zdaniem Dyrektora Generalnego WHO zanieczyszczenie środowiska (w tym smog) są śmiertelnie niebezpieczne dla małych dzieci, bo ich układ odpornościowy i narządy wewnętrzne nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Dbaj o czyste powietrze, dołącz do naszej akcji: Urodziło Ci się dziecko – posadź drzewo!
Zobacz też:
- Jak chronić dziecko przed smogiem? Zobacz, co mówi znany pediatra
- Kiedy można przypuszczać, że dziecko choruje przez smog? Ekspert wyjaśnia
- Palisz? Nawet Twoje wnuki będą miały zmiany w DNA [WIDEO]