Światowy Dzień Orderu Uśmiechu to jedno z najpiękniejszych świąt dla dorosłych i dzieci.

Reklama

Co to jest Order Uśmiechu?

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość. Przyznawany jest dwa razy w roku. Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom radość, często ratuje ich życie.

Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła Ewa Chrobak, dziewięciolatka z Głuchołaz. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała promienie. Następnie do znanej nam dziś formy dopracował go Szymon Kobyliński, znany polski grafik. Znak i nazwa „Order Uśmiechu” są zastrzeżone, a wyłączne prawa autorskie posiada Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. Podczas ceremonii pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu kandydat musi z uśmiechem wypić puchar soku z cytryny, a następnie pasowany jest różą.

Kto wymyślił Order Uśmiechu?

Nie byłoby Orderu Uśmiechu bez Wandy Chotomskiej, autorki wielu książek dla dzieci oraz telewizyjnych przygód Jacka i Agatki. Chotomska spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu w Konstancinie pod Warszawą, gdzie usłyszała od jednego chłopca, że Jacuś powinien dostać jakiś medal za przynoszenie dzieciom radości. I tak narodził się pomysł stworzenia Orderu Uśmiechu.

Zobacz także

Historia Światowego Dnia Orderu Uśmiechu

Tradycja przyznawania Orderu Uśmiechu sięga lat 60. XX wieku. To przypadkowe spotkanie Wandy Chotomskiej z chorym chłopcem zapoczątkowało serię wydarzeń, które doprowadziły do stworzenia jedynego na świecie orderu przyznawanego wyłącznie przez dzieci. Jesienią 1968 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Kapituły, na którym w imieniu dzieci przyznano po raz pierwszy tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. W 1979 roku Sekretarz Generalny ONZ nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. 16 listopada 1992 roku powstało Stowarzyszenie Kapituła Orderu Uśmiechu i od tej pory przyznawanie Orderów Uśmiechu jest całkowicie niezależne od wahań politycznych. Od 2007 roku Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak.

Jak zgłosić kandydata do Orderu Uśmiechu?

Mogą to zrobić tylko dzieci! Order Uśmiechu to jedyne i niepowtarzalne na świecie odznaczenie przyznawane tylko na wniosek dzieci ich dorosłym przyjaciołom. Każde dziecko (osoba, która nie ukończyła 18. roku życia) może być wnioskodawcą. Należy tylko znaleźć wyjątkowego dla dzieci kandydata, sporządzić swoje zgłoszenie (więcej na stronie Orderu Uśmiechu) i wysłać pod adresem:

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu
ul. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa

Najsłynniejsi Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Wśród ponad 1000 Kawalerów Orderu Uśmiechu są m.in.:

 • Papież Franciszek
 • Jakub Błaszczykowski, piłkarz reprezentacji Polski
 • Dalajlama, zwierzchnik Kościoła Buddyjskiego w Tybecie
 • Jerzy Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
 • Tove Janson, pisarka, autorka książek o Muminkach
 • Astrid Lindgren, pisarka, autorka powieści o Pippi Langstrumpf
 • Jolanta Kwaśniewska, Pierwsza Dama RP
 • Ewa Szelburg-Zarembina, pisarka
 • Majka Jeżowska, piosenkarka
 • Marek Kotański, twórca Monaru i Markotu
 • Steven Spielberg, reżyser
 • Joanne Rowling, pisarka, autorka „Harry’ego Pottera”
 • Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny 2500 żydowskich dzieci.

W tym gronie jest też wiele innych osób wielkiego serca.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama