Szlachetna paczka od 18 lat jest jedną z piękniejszych akcji jednoczących Polaków w przedświątecznej pomocy dla rodzin i ludzi w podeszłym wieku. To wsparcie liczone w kilkudziesięciu milionach złotych. Jej wielki finał odbędzie się w tym roku w przedświąteczny weekend 7-8 grudnia. 6 tysięcy rodzin już wie, że otrzyma pomoc, blisko 1200 nadal czeka na wsparcie. Nie bądź obojętnym - także ty ze swoim dzieckiem możecie włączyć się do akcji. Liczy się każdy gest. Wybierz rodzinę i pomóż, bo warto. To także piękny sposób na pokazanie dziecku, czym jest wrażliwość na drugiego człowieka w potrzebie.

Reklama

Spis treści:

Co to jest Szlachetna Paczka

To ogólnopolski projekt organizowany od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna, polegający na pomocy materialnej rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn niezależnych od siebie.

Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj wsparcia, który ma nie być jednorazową akcją ale realnie wesprzeć rodziny, tak aby były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i radzić sobie w życiu.

Szlachetna Paczka to często ogromne prezenty, w postaci np. lodówki, kuchenki, wyposażenia łazienki. Żeby skompletować pomoc dla rodziny, trzeba podjąć spory wysiłek. Nierzadko, aby stworzyć jedną paczkę, potrzeba do
tego nawet 30 osób.

Zobacz także

Jak zrobić Szlachetną Paczkę

To bardzo proste - od 16 listopada 2019 roku otwarta jest baza rodzin z opisami ich trudnej sytuacji życiowej. Od tego dnia możesz wybrać, komu chcesz pomóc i zabrać się za przygotowywanie paczki.

Zrobisz to w kilku krokach:

 • wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny,
 • wybierz okolicę, w której chcesz pomagać,
 • zapoznaj się z opisami rodzin na stronie i wybierz tę, której chcesz udzielić wsparcia,
 • upewnij się, że jesteś w stanie spełnić jej wszystkie 3 podstawowe potrzeby,
 • do przygotowania paczki możesz zaprosić znajomych, rodzinę lub współpracowników – razem będzie łatwiej przygotować pełną pomoc,
 • bądź w kontakcie z wolontariuszem, który jest opiekunem wybranej przez ciebie rodziny – odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości oraz skontaktuje się z tobą po wyborze rodziny,
 • w czasie finału – 7–8 grudnia 2019 roku dostarcz paczkę do wybranego przez siebie wcześniej magazynu i przekaż ją wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.

Masz czas do 6 grudnia 2019 roku, aby wybrać rodzinę, której będziesz chcieć pomóc.

Co powinno znaleźć się w paczce

Koniecznie w paczce muszą się znaleźć przedmioty, które rodzina określiła jako najważniejsze potrzeby – najczęściej są trzy, może być mniej, ale nigdy więcej. Jeżeli masz taką możliwość, to zobacz, jakie są pozostałe potrzeby i zastanów się, czy możesz je zaspokoić.

Zdarza się, że rodzina ma nietypowe potrzeby jak np. wizyta u dentysty, aparat słuchowy lub okulary – wtedy ustal z wolontariuszem, czy i jak możesz je spełnić.

Paczka to wyjątkowy prezent. Jeżeli w twoim domu są w doskonałym stanie przedmioty, np. ubrania, meble, sprzęt RTV/AGD to możesz je przekazać rodzinie. Nie chodzi jednak o to, aby w ten sposób pozbywać się z domu zalegających rzeczy.

Kto może otrzymać Szlachetną Paczkę

Chodzi o ludzi, których dotknął los, ale chcących mimo tego walczyć o swoją przyszłość. Ideałem jest dotarcie do rodzin w potrzebie w ciągu pierwszego roku od momentu, gdy nastąpiło w ich życiu załamanie.

Są to rodziny mające:

 • niepełnosprawne dzieci, wymagające kosztownego leczenia i rehabilitacji oraz konieczności stałej opieki rodziców, która ogranicza możliwość podjęcia przez nich pracy,
 • trójkę i więcej dzieci,
 • osoby w podeszłym wieku, samotne,
 • dotknięte nieszczęściem – powodzią, pożarem, wypadkiem, śmiercią jednego z członków rodziny.

W Polsce ponad 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. W tej grupie jest ponad 500 tys. dzieci. W co czwartej rodzinie otrzymującej pomoc fundacji średni dochód na osobę to mniej niż 8 złotych dziennie.

Kiedy odbywa się Szlachetna Paczka

Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „Weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. W 2019 roku będzie miał miejsce 7–8 grudnia.

Inicjatywa nie ogranicza się tylko do przedświątecznej akcji. Szlachetna Paczka to całoroczny projekt, do którego można przyłączyć się w dowolnym czasie i udzielić wsparcia, wpłacając pieniądze na specjalne konto.

Jak działa Szlachetna Paczka

Akcja opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce, koordynowanej z centrali w Krakowie. Wolontariusze szukają rodzin w trudnej sytuacji i pracują z nimi. Dzięki temu wiadomo, czego im potrzeba, i na tej podstawie darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc.

Pomoc opiera się na kilku etapach i jest organizowana w cyklu rocznym, od czerwca do czerwca:

 • 1.etap – rekrutacja wolontariuszy,
 • 2.etap – szukanie ludzi potrzebujących pomocy i tworzenie baz danych rodzin dla darczyńców,
 • 3.etap – weryfikowanie zgłoszonych przez rodziny wniosków o pomoc,
 • 4.etap – otwarcie w połowie listopada bazy rodzin, dzięki której darczyńcy mogą wybierać, komu będą chcieli pomóc,
 • 5. etap – na początku grudnia darczyńcy zawożą paczki do zorganizowanego przez wolontariuszy magazynu, którzy

następnie rozwożą paczki do rodzin.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama