Urodziło się dziecko z trzema penisami. Pierwszy przypadek trifalii w historii
Pod koniec 2020 roku w Iraku urodził się chłopiec z trzema penisami. Świat dowiedział się o nim dopiero teraz, gdy jego przypadek został opisany w piśmie medycznym. Trifalia (triphalia) jest pierwszym przypadkiem w notowanej historii medycyny!
Triphalia to nazwa określająca wykształcenie się u samca trzech penisów. Przypadki trifalii oraz difalii (dwóch penisów u jednego samca) obserwowano dotąd u zwierząt. Iracki chłopczyk z trifalią jest zatem pierwszym przypadkiem, który odnotowano u człowieka – donoszą specjaliści na łamach International Journal of Surgery Case Reports.
Dziecko z trzema penisami – bardzo rzadka anomalia
Dodatkowe penisy są rzadką wrodzoną wadą układu moczowo-płciowego. Pierwszy raz difalię (czyli wykształcenie dwóch penisów) opisano w 1609 roku. W sumie odnotowano od tego czasu ok. 100 takich przypadków. Dodatkowy penis u dziecka pojawia się statystycznie raz na 5-6 milionów żywych urodzeń. Jednak z trzema penisami u człowieka naukowcy mieli pierwszy raz do czynienia właśnie w przypadku chłopca z Iraku.
Wady nie wykryto od razu po urodzeniu. Dziecko trafiło pod opiekę lekarzy w wieku trzech miesięcy, gdy rodzice zaniepokoili się obrzękiem moszny i dziwnymi wypukłościami w jej obrębie, które przypominały małe penisy.
Diagnoza: trifalia (triphalia)
Lekarze po oględzinach chłopca zdiagnozowali jeden z typowych chłopięcych problemów – wodniaka (gromadzenie się płynu wokół jądra), a także ustalili, że dwie wypustki są nierozwiniętymi w pełni penisami. Jeden z nich znajdował się u nasady właściwego penisa i miał 2 cm długości, drugi znajdował się poniżej moszny i miał 1 cm długości.
Po licznych konsultacjach medycznych i etycznych zdecydowano się, za zgodą rodziców, na chirurgiczne usunięcie wodniaka i dodatkowych penisów. Zabieg był skomplikowany i na jego początku nie wiadomo było, jakie dokładnie procedury trzeba będzie przeprowadzić, gdyż w takich przypadkach może okazać się konieczna rekonstrukcja cewki moczowej. U chłopca nie było na szczęście takiej konieczności.
Zabieg przebiegł pomyślnie, a mały pacjent rozwija się prawidłowo. Przez dłuższy czas po operacji pozostawał pod opieką lekarską, gdyż difalia i trifalia mogą wiązać się z innymi wrodzonymi zaburzeniami (nerek, kręgosłupa, jelit).
Skąd się bierze dodatkowy penis?
Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną wykształcenia się dodatkowych penisów. Istnieją podejrzenia, że wada może być uwarunkowana genetycznie, albo mieć związek z infekcją u kobiety w czasie ciąży lub przyjmowanymi przez nią lekami w ciąży.
Choć w większości przypadków w niemowlęctwie usuwa się dodatkowe nie w pełni wykształcone penisy, to są na świecie mężczyźni, którym nie usunięto difalii. Jeden z nich zasłynął z opowiadania historii swojego życia z dwoma penisami, napisał nawet na ten temat książkę. Inny zasłynął w mediach społecznościowych, publikując zdjęcia swoich dwóch, podobno w pełni sprawnych, penisów. Podobno największym problemem jest dla niego dobór wygodnej bielizny.
Sprawdź też:
- Choroby genetyczne u dzieci
- Napletek u dzieci – co robić, gdy nie schodzi
- Stulejka – nieprawidłowość penisa