UWAGA! Zmiany w teleporadach. Trudniej będzie dostać się z dzieckiem do lekarza!
Czekają nas spore zmiany w systemie udzielania teleporad. W niektórych przypadkach lekarz nie będzie już dostępny przez telefon, zamiast tego trzeba będzie udać się osobiście do przychodni. Także z małymi dziećmi!
Zmiany w teleporadach mają wejść w życie 1 października 2021 roku, ale już teraz protestują przeciwko nim lekarze specjaliści oraz sami pacjenci. Nie będzie już tak łatwo o uzyskanie pomocy czy wystawienie skierowania przez telefon. Niestety, zmiany dotyczą także porad dla małych dzieci.
Zmiany w teleporadach: dzieci będą musiały chodzić do przychodni
Już niedługo niektórzy pacjenci będą musieli osobiście udać się do lekarza, by uzyskać pomoc: badanie, skierowanie czy receptę. Konsultacja zdalna nie będzie możliwa! Bezpośredni kontakt z lekarzem ma obowiązywać w przypadku:
- dzieci do 6. roku życia (poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego);
- pierwszej porady u pacjentów rozpoczynających leczenie w danym podmiocie albo objętych już opieką w danym podmiocie, ale zgłaszających nowy problem zdrowotny;
- choroby przewlekłej, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów;
- podejrzenia choroby nowotworowej;
- gdy pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady.
Zdaniem środowisk medycznych nowe przepisy utrudnią dostęp do lekarzy specjalistów, zwłaszcza w małych miejscowościach, i sprawią, że znów zapełnią się przychodnie. To groźna wizja, przede wszystkim z uwagi na wciąż trwającą pandemię. Eksperci zwracają uwagę, że najmłodsze dzieci, najbardziej zagrożone koronawirusem ze względu na brak szczepionek, zostaną narażone na niepotrzebny kontakt z chorymi.
Ponadto telemedycyna, do której dostęp zostanie znacząco utrudniony, to przecież nie tylko konsultacje przez telefon. Popularne są też wideo czaty, a lekarz ma często dostęp do historii leczenia i wyników badań pacjenta, może skierować na specjalistyczne badania i przyspieszyć proces leczenia.
Zobacz też: