W jaki sposób NIE mówić do dziecka? To lekcja dla wszystkich rodziców!
To, co mówisz do dziecka, jest równie ważne jak to, w jaki sposób formułujesz zdania. Sprawdź, jak rozmawiać z dzieckiem, żeby mu nie zaszkodzić!
Rodzice powinni mówić do dzieci "językiem dorosłych", z zachowaniem zasad gramatyki, stosując pełne zdania. Jeśli mówisz do swojego dziecka, nie używaj zdrobnień, nie zapominaj o odmianie czasowników, nie używaj słów, które wymyśliło twoje dziecko (nawet wtedy, jeśli są wyjątkowo urocze czy zabawne).
Rodzice popełniają błędy
"Muszę przyznać, że kiedy urodziłam pierwsze dziecko, często mówiliśmy w domu używając dziecięcego języka. Wstydzę się za każdym razem, kiedy oglądamy stare nagrania i słyszę, jak mamroczę do mojego zdezorientowanego dziecka, czy chcie bućlę łoło, zamiast zapytać, czy chce butelkę wody. Koszmar. Na szczęście, nie trwało to długo. Kiedy zaczął sam mówić, ja zaczęłam mówić w sposób, który nieco bardziej przypominał mowę dorosłych" – pisze Yvette Manes i wyjaśnia, dlaczego rodzice nie powinni mówić do dzieci w ten spoób.
Dlaczego rodzice powinni mówić do dziecka jak do dorosłego?
Mówienie do dziecka jak do dorosłego pomoże maluchowi odnaleźć się wśród innych dzieci, np. w przedszkolu czy w klubie malucha. Używanie formuł, które są znane tylko w waszym domu, wśród najbliższych, może spowodować, że dziecko poczuje się niezrozumiane przez innych.
Maluchy, które zbyt długo używają swojego własnego, dziecięcego języka i nie ćwiczą mowy dorosłych, mogą mieć problemy z mówieniem w przyszłości. Jeśli zamiast mówić do swojego dziecka pełnymi zdaniami, gaworzysz i używasz zabawnych słówek, które maluch sam wymyślił, zastanów się, czy nie krzywdzisz w ten sposób swojego dziecka...
Jak wy zwracacie się do swoich dzieci? Mówicie do nich pełnymi zdaniami, jak do dorosłych, czy zdarza wam się używać ich dziecięcej mowy?
Czytaj także: Słowa, które ranią. 6 zdań, których nigdy nie mów przy dziecku
źródło: romper.com