Na całym świecie trwają szczepienia przeciw COVID-19. Wiele państw rozpoczęło już podawanie szczepionki nastolatkom. USA ma w planach jak najszybsze zaszczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Kanada już zezwoliła na stosowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer u dzieci w tym wieku. W Polsce 17 maja ruszyły szczepienia dla osób powyżej 16. roku życia (sprawdź, jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19), podobnie w Szwajcarii. Tymczasem WHO wystosowało ostatnio apel, by na razie wstrzymać się z takimi działaniami.

Reklama

Wstrzymanie szczepień dla dzieci

Według szefa Światowej Organizacji Zdrowia zamożniejsze kraje powinny wstrzymać się na razie z podawaniem szczepionek dzieciom i nastolatkom i przekazać je krajom biedniejszym.

Podczas wirtualnej konferencji w Genewie dr Tedros Ghebreyesus powiedział, że rozumie chęć szczepienia dzieci i młodzieży przez niektóre kraje, jednak zachęcił do ponownego przemyślenia tej decyzji.

„W krajach o niskim i średnim dochodzie podaż szczepionek na COVID-19 nie wystarczyła nawet do uodpornienia pracowników służby zdrowia, a szpitale są zalewane ludźmi, którzy pilnie potrzebują opieki ratującej życie” – wyjaśnił szef WHO.

Brak szczepień w niektórych krajach Afryki

Dotychczas najwięcej osób zostało zaszczepionych w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Prawie cała Europa i Ameryka umożliwia swoim obywatelom zaszczepienie się przeciw COVID-19, jednak w niektórych afrykańskich państwach takie szczepienia jeszcze w ogóle nie ruszyły, a 30 krajów na świecie otrzymało jedynie 0,3 proc. niezbędnych szczepionek.

Zobacz także

Tedros Ghebreyesus wezwał bogatsze kraje do dostarczania większej liczby szczepionek do globalnego programu Covax, który został opracowany w celu zaszczepienia najpierw 20% populacji w 92 najbiedniejszych krajach (zaczynając od pracowników służby zdrowia).

Źródło: bbc.com

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama