Reklama

Podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze dla najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa, czyli dzieci, seniorów. Do tej pory święto dobroczynności odbywało się co roku w drugą niedzielę stycznia. W tym roku Finał odbędzie się 30 stycznia 2022 r. Poza tym nic się nie zmieniło: w Polsce i na świecie na rzecz WOŚP nadal kwestują tysiące wolontariuszy.

Reklama

1. To dzięki WOŚP wszystkie noworodki mają badany słuch

Podczas 9. finału w 2001 r. zbierano na ratowanie wzroku i słuchu noworodków. Wtedy zdecydowano też, że fundacja stworzy od podstaw polski program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo – powtarza się przy wypisie ze szpitala. Dzieci z nieprawidłowym wynikiem i z grupy ryzyka uszkodzenia słuchu kierowane są do ośrodków, gdzie diagnozuje się je i leczy. Fundacja kupiła sprzęt do badań przesiewowych dla wszystkich oddziałów noworodkowych w Polsce i uzupełniła go w ośrodkach audiologicznych i laryngologicznych oraz ośrodkach wczesnej interwencji.

2. Pomaga kobietom w ciąży z cukrzycą

Zakupiono osobiste pompy insulinowe i przekazano je do wybranych ośrodków w ramach programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą Typu I. Dzięki temu kobiety z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub w ciąży mogą być leczone nowocześnie. Pompy wypożycza się bezpłatnie.

Przeczytaj wywiad z Owsiakiem: Pieniądze WOŚP nie znikają, a bycie z Orkiestrą jest nowoczesne

3. Aparaturę dostają tylko placówki publiczne

Aparatura medyczna, którą kupuje WOŚP, dostają tylko zakłady opieki zdrowotnej, mające umowy z NFZ, czyli udzielające pomocy bezpłatnej. Sprzęt przekazywany jest w darze i nie można go używać komercyjnie. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić przeznaczenia czy oddziału, na którym jest wykorzystywany. Na stronie WOŚP możesz sprawdzić, jaki sprzęt fundacja podarowała twojej miejscowości.

4. Możesz wspierać Fundację na wiele sposobów

Nie tylko wrzucając pieniądze do puszek (lub e-puszek!) w styczniu. Co roku fundacji można oddać 1 proc. podatku. WOŚP przyjmuje też darowizny, które można wpłacać bezpośrednio na konto lub on-line. Konto WOŚP-u zasilają też zakupy w wymienionych na stronie fundacji sklepach internetowych. Można także wysłać SMS o treści SERCE na numer 75 565 i wziąć udział w aukcjach charytatywnych, z których całkowity dochód wędruje na konto WOŚP.

5. Złote Serduszka robi się ze złota z Finału sprzed roku

Serduszka są licytowane od drugiego finału przez Najbardziej Hojnych Darczyńców. Powstają ze złota, które WOŚP otrzymuje podczas poprzedniego finału. Każde serduszko zawiera dokładnie 3,3789 grama złota. Od początku te najcenniejsze na świecie złote wyroby ważące 3,3789 g wykonuje Mennica Polska. Za serduszko nr 1 zapłacono podczas 27 Finału aż 1 200 000 zł. Wzór serduszka zaprojektowała Mennica Polska. Pomysł na Złote Serduszka powstał w czasie pierwszego Finału, gdy WOŚP otrzymała dużo złotych pierścionków, łańcuszków, kolczyków. Postanowiono przetopić je na serduszka. Każde ma swój numer. Serduszko numer 13 zawsze zostaje w fundacji. Od 6 Finału można także wylicytować Złote Karty Telefoniczne.

6. Łatwo sprawdzić, jak WOŚP wydaje twoje pieniądze

Wejdź na: www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl i zaznacz kwotę, którą wrzuciłaś do puszki. System przeliczy, jaką część twoich pieniędzy wydano np. na noworodki, a jaką na seniorów. Rozliczanie finałów trwa do półtora roku – w tym czasie pieniądze są liczone, zbierane są zamówienia ze szpitali, powstaje lista potrzebnego sprzętu, składane są zamówienia na sprzęt, który potem jest kupowany, instalowany w szpitalach, a personel medyczny jest szkolony. Dopiero wtedy może powstać ostateczne sprawozdanie i rozliczenie Finału, które każdy może sprawdzić na stronie WOŚP.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama