Ruszył proces rodziców 3,5-miesięcznej Wandy z Inowrocławia, którzy nie zgodzili się na zaszczepienie córki w pierwszej dobie życia. Rodziców pozwał lekarz.

Reklama

Karanie rodziców za nieszczepienie dziecka

To jedna z pierwszych takich spraw w Polsce. W 2013 roku trzy podobne sprawy trafiły do sądu rodzinnego w Pile. W jednym przypadku sąd uznał, że nie ma podstaw do ograniczenia władzy rodzicielskiej, w dwóch pozostałych nie wszczęto postępowania. Lekarz, który zgłosił sprawę rodziców Wandy do sądu, nie chce rozmawiać z mediami. "Spełniłem swój obowiązek. Musiałem to zgłosić" – powiedział w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Rodzicom dziewczynki może grozić odebranie praw rodzicielskich, jednak to mało prawdopodobne, by sąd wymierzył aż tak wysoką karę.

Sprawa rodziny z Inowrocławia jest wyjątkowa, bo w większości przypadków lekarz zawiadamia o nieszczepieniu Sanepid, nie sąd. Lekarze raz na kwartał wysyłają do Sanepidu listę niezaszczepionych dzieci. Wtedy sprawy przejmuje Sanepid – wysyła zawiadomienia do rodziców i próbuje ich nakłonić do zaszczepienia dzieci. Rodzice próbują różnych metod, by uniknąć szczepień: nie podają aktualnego adresu, nie odbierają wezwań, przepisują dziecko z przychodni do przychodni. Sanepid może skierować sprawę do wojewody. Wtedy wojewoda nakłada na rodziców nieszczepionego dziecka grzywnę w wysokości do 10 tys. złotych. Grzywna może zostać nałożona kilkakrotnie, jednak suma kar nie może przekraczać 50 tys. złotych. W praktyce kary nie są aż tak wysokie i wynoszą zazwyczaj od kilkuset do maksymalnie 5 tys. złotych.

Rodzice nie boją się kar finansowych?

Z danych stowarzyszenia "STOP NOP" wynika, że w tym roku nałożono na rodziców co najmniej kilkaset kar pieniężnych, jednak tylko 1 procent rodziców zaszczepił dziecko w celu uniknięcia grzywny. W pozostałych przypadkach rodzice odwołują się od decyzji wojewody lub płacą kary i nie szczepią dziecka. "W tym momencie następuje łamanie prawa dziecka, prawa do zdrowia, prawa do normalnego funkcjonowania. Rodzice nie mogą na podstawie swoje przekonania szafować zdrowiem własnego dziecka" – mówi Mirosława Kątna z Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Czy według as rodzice, którzy nie szczepią dzieci, powinni być karani?

Zobacz także

Zobacz także: Aktualny kalendarz szczepień dziecka

Reklama

Źródło: TVN24.pl

Reklama
Reklama
Reklama