Reklama

Zabawy karnawałowe dla dzieci to obowiązkowy punkt każdego balu w karnawale. Możecie razem ze swoją pociechą zorganizować bal w domu i zaprosić na niego kilkoro przyjaciół dziecka. Aby zabawa była udana, musicie mieć dobry plan. Podpowiadamy, jakie zabawy karnawałowe dla dzieci najbardziej ucieszą maluchy. Zainspirujcie się!

Reklama

Przebieranki

Zgromadź wszelkie śmieszne akcesoria typu peruki, kolorowe okulary, szale boa, kapelusze i włóż do dużego worka lub kartonu. Następnie każde dziecko losuje z zamkniętymi oczami jedną rzecz z worka, którą ma na siebie włożyć. Gwarantujemy dużo śmiechu! Przy okazji, jak przystało na bal karnawałowy, wszyscy uczestnicy będą mieli niepowtarzalne przebrania!

Jeśli masz dużo fajnych akcesoriów, dzieciaki mogą losować więcej niż jedną rzecz. Albo każde z nich może po kolei tworzyć własne zestawy z dostępnych ubrań i gadżetów. Możecie zorganizować konkurs na najśmieszniejsze przebranie: dzieci po kolei przebierają się, a reszta ocenia efekt. Przygotuj każdemu dziecku karteczki z punktami, np. od 1 do 5. Zliczaj punkty, notuj, które dziecko ile ich dostało, a na koniec ogłoś ranking i rozdaj wszystkim symboliczne nagrody, np. domowej roboty ciasteczka dla dzieci.

Pokaz mody

Daj dzieciom dostęp do szafy swojej i męża (na wszelki wypadek schowaj cenniejsze sztuki odzieży) i zorganizuj dzieciom pokaz mody albo (jeszcze lepiej) konkurs na najciekawszą stylizację. Można głosować poprzez podniesienie ręki lub zapisując imię wybranego dziecka na kartce. Kto zostanie tegorocznym królem i królową balu?

Przy okazji możecie rozmawiać o kolorach, o ich najlepszych połączeniach, a także o tym, jak na ogół się ich nie zestawia ze sobą. To też okazja do pogadanki, że nie każdy strój nadaje się na każdą okazję. Jeśli dzieciaki będą zainteresowane, możesz im rozdać kartki papieru i kredki, i każdemu dać zadanie narysowania stroju idealnego na wybrane przez ciebie okazje: np. na bal, na urodziny babci, na wycieczkę do lasu, na przejażdżkę na rowerze itp.

Brakujące krzesło

Zabawa dobrze znana z wesel sprawdzi się na balu karnawałowym dla dzieci. Dzieci tańczą wokół krzeseł do muzyki, a gdy ta przestanie grać, szybko zajmują miejsca. Dla kogo zabraknie krzesła, ten odpada. Pamiętaj, aby zawsze było o jedno krzesło mniej niż uczestników! :)

Taniec z balonem

Skoro to bal, to muszą być tańce! Będzie śmieszniej, jeśli zamiast zwykłych tańców w kółku dzieci dobiorą się w dowolne pary (niekoniecznie mieszane) i będą tańczyć z balonem między czołami. Ciekawe, która para utrzyma balon najdłużej!

Taniec z kartkami

Każda para tancerzy dostaje kartkę, którą musi utrzymać między plecami (albo dłońmi) tańcząc do różnych – spokojniejszych lub skoczniejszych przebojów. Para, której kartka nie spadnie najdłużej to zwycięzcy, zasługujący na gromkie oklaski.

Maskarada

Zróbcie sami maski karnawałowe dla dzieci. Już samo to będzie wspaniałą zabawą, nie mówiąc o chwili, gdy maluchy będą mogły wystąpić w maskach. Przygotuj dzieciom brystol, kolorowe mazaki, farby, brokat, pompony, klej. Dzieci wyczarują z nich przepiękne maski. Mogą być mocowane na dwa sposoby. Albo na gumeczki, zakładane na głowy, albo w stylu klasycznym – na patyczku. Pierwsza wersja wydaje się wygodniejsza, bo maski na patyczkach trzeba będzie trzymać w ręce, a wiadomo, że dzieci na balu karnawałowym wolałyby mieć rączki wolne (na przykład, żeby podjadać pyszne karnawałowe smakołyki).

Rysowanie bałwanka

Przykład zabawy karnawałowej dla dzieci, która pozwoli na chwilę wytchnienia podczas przerwy w szalonych tańcach. Rozdajemy dzieciom kartki lub arkusze papieru oraz kredki lub mazaki. Maluchy mają zadanie narysować bałwanka, ale… z zawiązanymi na oczach chustkami. Kiedy dzieci zdejmą chustki z oczu, będą mogły zobaczyć, jak udały się im bałwanki i wybrać najładniejszy lub najśmieszniejszy rysunek.

Podaj dalej

W tej zabawie karnawałowej przyda się piłka (maskotka bałwanek lub inna) i... wesoła muzyka. Dzieci tańcząc, podają sobie kolejno piłkę (lub maskotkę). Osoba, która trzyma ją w momencie, gdy prowadzący wyłączy muzykę, daje fant lub opuszcza zabawę.

Ukryte skarby

W charakterze skarbów świetnie sprawdzą się cukierki lub mandarynki. Zwłaszcza jeśli w role poszukiwaczy skarbów wcielą się wyjątkowo ambitne maluchy. Ich zadaniem jest odszukanie jak największej liczby skarbów, ukrytych wcześniej przez dorosłych (mniej lub bardziej dokładnie).

Śpiące królewny i śpiący rycerze

Zasady tej zabawy karnawałowej dla dzieci są proste. Wszyscy tańczą, a kiedy w pewnym momencie muzyka cichnie – dziewczynki zastygają w pozie księżniczek. Zadaniem chłopców jest doprowadzenie do tego, że się poruszą (np. zaczną trząść się ze śmiechu). Potem zmiana – w chwili gdy nastaje cisza, chłopcy przemieniają się w śpiących rycerzy, a dziewczynki starają się ich „rozruszać”. Oczywiście warto też zamienić role – dziewczynki zastygają w pozie rycerzy, a chłopcy udają księżniczki. Będzie dużo zabawy.

Nisko, niżej, jeszcze niżej

Dwoje dorosłych trzyma rozciągniętą, długą wstęgę (makaron do pływania lub boa z piór), pod którymi – tańcząc – przechodzą dzieci. Na początku przeszkoda znajduje się wysoko, ale z każdą kolejką obniża się o kilka centymetrów. Wreszcie przychodzi moment, że nie da się pod nią przedostać inaczej, niż pełzając. Oczywiście w rytm muzyki.

Dodatkowe pomysły na zabawy karnawałowe dla dzieci

Jeśli dzieci będą domagać się więcej zabaw, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po zabawy niekoniecznie związane z karnawałem. Mogą to być zabawy ruchowe, kolorowanki, zgadywanki, konkurs piosenek czy recytacji wierszyków. Można też sięgnąć po zabawy charakterystyczne dla innych okazji. Poniżej dodatkowe propozycje różnego rodzaju zabaw dla dzieci, które można zorganizować w domu:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama