zagdaki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zagadki dla dzieci – logiczne, słowne, śmieszne, dla maluchów i trudne

Zagadki kształtują spostrzegawczość, mogą doskonalić umiejętności matematyczne lub językowe, a przy tym są świetną zabawą. Mamy dla was logiczne zagadki, zagadki śmieszne, zagadki słowne, te dla maluchów i dla starszych dzieci. Ile z nich rozwiąże twoje dziecko?

Zagadki dla dzieci są dużą atrakcją. Maluch potrafi spędzić nad nimi sporo czasu, kształtując umiejętność koncentracji i szereg wielu innych cech. Aby wszechstronnie rozwijać intelekt dziecka, warto mu podsuwać różne łamigłówki – matematyczne, językowe, na spostrzegawczość. Satysfakcja z prawidłowo rozwiązanego zadania jest dla dziecka wielką nagrodą, zwiększa jego pewność siebie i zachęca do podejmowania kolejnych wyzwań. Mamy dla was fajne zagadki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Zagadki słowne dla dzieci

Oto krótkie słowne zagadki dla dzieci. Warto je sobie zapisać i bawić się w zgadywanki, gdy dziecko nudzi się podczas podróży albo w kolejce u lekarza. Możesz także samodzielnie wymyślać podobne zgadywanki.

Zagadka dla dzieci: Mrugają, mrugają, choć oczek nie mają. Widać je na niebie, gdy czas spać na ciebie.
Odpowiedź: gwiazdy

Zagadka dla dzieci: Gdy go długo nie ma, wszyscy narzekają, a gdy przyjdzie – pod parasol się chowają.
Odpowiedź: deszcz

Zagadka dla dzieci: W zimie jest długa, a latem krótka – co to jest?
Odpowiedź: noc

Zagadka dla dzieci: Choć ma nogi i rogi, nie ruszy z podłogi. Co to jest?
Odpowiedź: stół

Zagadka dla dzieci: Co to jest: mierzy minuty i godziny, z nim się nigdy nie spóźnimy?
Odpowiedź: zegar

Zagadka dla dzieci: Co to za owad, co brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie?
Odpowiedź: chrząszcz

Zagadka dla dzieci: Dwa kółeczka i ostrza dwa, wytną z papieru cuda, prawda?
Odpowiedź: nożyczki

Zagadka dla dzieci: Bardzo proszę wszystkie dzieci, by wrzucały do mnie śmieci!
Odpowiedź: kosz na śmieci

Zagadka dla dzieci: Choć bardzo dojrzały, zielony jest cały. Olbrzymi jak głowa. Słodki miąższ czerwony w swoim wnętrzu chowa.

Odpowiedź: arbuz

Spodobały wam się takie zgadywanki? Sprawdźcie też słowne zagadki o zwierzętach. Nadają się dla młodszych i starszych dzieci.

Zagadki logiczne dla dzieci

Poniżej cztery zagadki logiczne dla dzieci do wydrukowania – oczywiście można próbować rozwiązać je na ekranie, ale wydruk pozwala np. odciąć odpowiedź. Aby wydrukować wybrane grafiki, trzeba kliknąć obrazek i wysłać go z nowego okna na drukarkę. Te zagadki są odpowiednie dla dzieci w wieku 5-6 lat.

1. Układanki logiczne

Dziecku będzie najprzyjemniej rozwiązywać tę zagadkę, gdy wydrukujecie obrazek i wytniecie kolorowe klocki. Dzięki temu można eksperymentować i układać klocki w kwadracie, widząc od razu, czy jest się na dobrej drodze do rozwiązania zadania. Na tym obrazku są trzy zagadki-układanki. Pamiętaj, aby odciąć rozwiązanie! Prostsza wersja tego zadania (dla młodszych dzieci) znajduje się niżej w zagadkach dla małych dzieci.

zagadki dla dzieci układanka
Adobe Stock

2. Sudoku

Wydrukuj obrazek i wytnij kwadraciki zaznaczone linią przerywaną. Zadaniem dziecka jest tak rozmieścić te elementy w tabeli, aby żaden obrazek nie powtarzał się ani w rzędzie, ani w kolumnie. Ile czasu twoje dziecko potrzebuje na odgadnięcie poprawnego rozwiązania?

zagadki dla dzieci sudoku
Adobe Stock

3. Zagadka na logikę

Wydrukuj obrazek i odetnij poprawne rozwiązanie (jest na dole strony). Daj maluchowi zadanie i zapytaj, który z elementów oznaczonych numerami od 1 do 5 powinien znaleźć się w miejscu znaku zapytania, jako kontynuacja pewnego wzoru, który tworzą cztery wcześniejsze obrazki.

zagadka logiczna ciąg
Adobe Stock

4. Zagadka dla dzieci

Wydrukuj obrazek, odetnij rozwiązanie i pozwól dziecku pogłówkować. Podpowiedz mu, że powinno zwracać uwagę na kolory linii. Niech wyobrazi sobie tę bryłę i spróbuje oczyma wyobraźni spojrzeć na nią od góry. Który z obrazków ponumerowanych od 1 do 6 będzie stanowił odpowiedź na pytanie z zadania? To zagadka dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

zagadki dla dzieci wyobraźnia przestrzenna
Adobe Stock

 

Śmieszne zagadki dla dzieci

Wydrukuj je wszystkie i daj maluchowi do rozwiązania. Z trudniejszymi możesz mu pomóc, ale zawsze zaczynaj od tego, aby dziecko samodzielnie próbowało zmierzyć się z zadaniem. Kto wie, może cię zaskoczy, potrafi rozwiązać nawet łamigłówki dla starszaków?

1. Znajdź cień żaby

Żaba jest jedna i tylko jeden cień z sześciu pasuje do jej sylwetki. Pozwól dziecku analizować obrazki i znaleźć jedno prawidłowe rozwiązanie. Zagadka dla dzieci młodszych – 3-4 lata. Starsze też mogą ją rozwiązać, ale z pewnością zajmie im to mniej czasu niż maluszkom.

zagadki dla dzieci śmieszna żaba
Adobe Stock

2. Znajdź ptaszki

Na obrazku jest 12 ptaszków, ale tylko dwa z nich są takie same. Zagadka dla dzieci młodszych i starszych – mogą się z nią zmierzyć nawet czterolatki i bystre trzylatki. Pamiętaj jednak, aby młodszemu dziecku towarzyszyć w rozwiązywaniu takich zadań, ucząc je, że trzeba spokojnie porównywać elementy obrazków i nie tracić od razu cierpliwości.

zagadki dla dzieci śmieszne ptaszki
Adobe Stock

3. Labirynt

Na obrazku widać pusty labirynt, ale po kliknięciu w obrazek wydrukuje się zarówno labirynt pusty, jak i z rozwiązaniem – rozwiązanie trzeba odciąć, aby dziecko nie sugerowało się narysowaną w rozwiązaniu linią. Labirynt dla dzieci od 5. roku życia lub młodszych bystrzaków.

zagadki dla dzieci śmieszny labirynt
Adobe Stock

4. Znajdź obiekty

Zagadka dla dzieci, które potrafią już koncentrować się przez dłuższy czas. Główny obrazek jest pełen szczegółów, dlatego wyszukiwanie na nim wskazanych obiektów będzie wymagało czasu. Z młodszym dzieckiem (3-4 lata) warto zasiąść wspólnie do tego zadania.

zagadki dla dzieci śmieszny obrazek
Adobe Stock

Zagadki dla małych dzieci

Zagadki dla młodszych dzieci są wyraźnie łatwiejsze. Nie ma na nich wielu elementów, wymagają krótszych chwil skupienia uwagi. Poniższe zagadki warto wydrukować, aby maluch mógł spokojnie oglądać zadania i rozwiązywać je z kredką w ręce, a nie myszką komputerową w dłoni.

1. Znajdź pary

Bardzo prosta zagadka polegająca na wyszukiwaniu par takich samych obrazków. Trzeba je połączyć linią tak, jak pokazano to na przykładzie grzybka. Linie mogą się krzyżować.

zagadki dla dzieci małych pary
Adobe Stock

2. Znajdź 5 różnic

Wydrukuj plansze i poproś, aby maluch zaznaczył na jednym z obrazków miejsca, w którym różni się on od drugiego. Sprawdź, czy prawidłowo zaznaczył odpowiedzi.

zagadki dla dzieci małych znajdź różnice
Adobe Stock

3. Zagadki dla dzieci: którą drogą do marchewki?

Po wydrukowaniu i wręczeniu obrazka maluchowi poproś, aby sprawdził, która droga prowadzi do marchewki. Maluch może też wskazać pozostałe drogi: którędy musi iść zajączek, żeby trafić do kapusty? A do jabłka wiedzie która droga?

zagadki dla dzieci małych znajdź drogę
Adobe Stock

4. Logiczna układanka

Poniżej znajdziecie trzy zadania na jednym wydruku. Zanim dasz go dziecku, odetnij rozwiązanie. Aby maluchowi ułatwić rozwiązanie zagadek, wytnij kolorowe elementy i trzymaj je kompletami. Niech dziecko próbuje składać komplet klocków w kwadrat. Poszło łatwo? Wydrukuj trudniejszą wersję tego zadania – jest wyżej, w zagadkach logicznych.

zagadki dla dzieci małych układanka
Adobe Stock

Trudne zagadki dla dzieci

Ostatnie cztery zagadki przeznaczone są dla starszaków – od 6. roku życia. Zagadkę matematyczną można rozwiązywać z pomocą patyczków, jeśli dziecko nie liczy jeszcze sprawnie. I tym razem warto obrazki wydrukować, choćby po to, żeby dziecko przed komputerem czy tabletem nie siedziało zbyt długo.

1. Policz elementy

Poproś dziecko, aby na wydrukowanym obrazku policzyło koty i psy. Odpowiednią liczbę trzeba wpisać w kółeczka ze znakami zapytania. Koniecznie odetnij odpowiedź: jest do góry nogami w pomarańczowym prostokącie.

zagadki dla dzieci policz elementy
Adobe Stock

2. Znajdź drugą połowę

Na obrazku jest 6 plastrów miodu, które rozpadły się na dwie części. Poproś dziecko, aby do każdej połówki, oznaczonej cyfrą dobrało pasującą do niej połówkę oznaczoną literą.

zagadki dla dzieci znajdź drugą połowę
Adobe Stock

3. Użyj wyobraźni!

Wydrukuj zagadkę i odetnij dolny pasek z odpowiedzią. Zapytaj dziecko, które kostki powstaną po złożeniu szablonu. To dość trudna łamigłówka dla dzieci, która i dorosłym potrafi sprawić kłopot. Najlepiej z takiego typu zadaniami radzą sobie osoby z dobrą wyobraźnią przestrzenną.

zagadki dla dzieci wyobraźnia przestrzenna
Adobe Stock

4. Zagadka matematyczna

Tego typu gry i zabawy matematyczne dla dzieci są świetnym treningiem zdolności matematycznych i logicznego myślenia. Na podstawie trzech działań trzeba odkryć, jaką wartość mają poszczególne obrazki. Na koniec trzeba zsumować wartości odpowiadające 2 króliczkom i mrówce. W razie potrzeby róbcie działania na patyczkach. I koniecznie sprawdźcie nasze zabawy matematyczne.

zagadki dla dzieci matematyczna
Adobe Stock


Sprawdź także:

liczenie, gra matematyczna, nauka liczenia
Wychowanie
Zagadki matematyczne dla dzieci. Łatwe zadania mogą uczyć i bawić!
Zagadki i gry matematyczne dla dzieci mogą nauczyć logiki, ale też rozwijają umysł malucha. Zobacz, jak zrobić łamigłówki matematyczne w domu.
labirynty dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Labirynty dla dzieci: 8 świątecznych labiryntów do druku
Labirynty dla dzieci będą świetnym sposobem, by ciekawie zorganizować czas maluchom, gdy ty masz dużo zajęć przed Bożym Narodzeniem. Wydrukuj dziecku bożonarodzeniowe łamigłówki, by zająć mu czas, którego potrzebujesz na lepienie pierogów.

Świąteczne labirynty dla dzieci to świetny sposób na nudę! Maluchy ciekawie spędzą wolną chwilę, a ty będziesz mieć czas na świąteczne przygotowania . Możecie także całą rodziną pobawić się w rozwiązywanie labiryntów. Wystarczy, że klikniesz na wzór wybranego labiryntu i wydrukujesz szablon. Udanej zabawy! Labirynty dla najmłodszych do druku: Labirynty dla dzieci: labirynt z Mikołajem Pierniczki - świąteczny labirynt Labirynty świąteczne dla dzieci: labirynt z prezentami Labirynty dla dzieci: prezenty i Mikołaj Labirynty świąteczne dla dzieci: renifer Labirynty dla najmłodszych: myszka Labirynty do druku: domek Labirynty świąteczne: stajenka Labirynty dla dzieci: labirynt z Mikołajem Na tym obrazku dziecko musi pomóc reniferowi dotrzeć do Mikołaja. Jeżeli Święty Mikołaj nie będzie miał przy sobie swojego wiernego pomocnika - może nie dotrzeć na czas z prezentami!  Pierniczki - świąteczny labirynt Pierniczki na święta muszą być pięknie udekorowane! Ten jednak wyraźnie zgubił drogę do świątecznych przypraw, którymi będzie ozdobiony. Pomóż dziecku pokonać labirynt do miseczek z lukrem!   Labirynty świąteczne dla dzieci: labirynt z prezentami Pod choinką muszą znaleźć się wspaniałe prezenty. Niech twoje dziecko wskaże drogę, którą zostaną one dostarczone do świątecznego drzewka .    Labirynty dla dzieci: prezenty Na obrazku widzimy aż trzech Mikołajów, jednak tylko jeden z nich to prawdziwy Święty Mikołaj ! Oczywiście ten, który dotrze do prezentów.  Labirynty świąteczne dla dzieci: renifer Mikołaj w tym roku jest bardzo roztargniony, pogubił prezenty! Na szczęście zauważył to renifer - jego pomocnik. Teraz musi on pozbierać wszystkie podarki, by Mikołaj zdążył dostarczyć je dzieciom na czas. ...

Zagadki dla przedszkolaka z "Klubu Jeżyka"
Gry i zabawy
4 zagadki dla przedszkolaka - do druku
Szukasz zagadek, które może rozwiązać twój przedszkolak? Skorzystaj zadań przygotowanych przez nas.

4 zadania dla przedszkolaka Zadanie dla mamy: - kliknij na "Zadankowo" i wydrukuj pdfa - przeczytaj dziecku polecenia do zadań Dla dziecka: - masz do wyboru 4 zagadki zadania, od ciebie zależy od której zaczniesz, czy najpierw pomożesz Gryziowi znaleźć drogę do jeziorka, czy znajdziesz różnicę pomiędzy dwoma obrazkami. Zagadki pochodzą z magazynu "Klub Jeżyka" .

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj