Październik może być decydującym miesiącem w kwestii przywrócenia handlu w niedzielę. Wiele badań wskazuje na to, że większość Polaków chciałaby zmian w ustawie o ograniczaniu handlu w niedzielę.

Reklama

Sklepy w otwarte we wszystkie niedziele do końca pandemii?

Przedstawiciele pracodawców, przedsiębiorców handlowych, przygotowali projekt ustawy, która zakłada zawieszenie zakazu handlu w niedzielę na czas pandemii, a także jeszcze na pół roku po jej zakończeniu. Handlowcy czekają na pozytywną opinię ze strony rządu.

Młodzi Polacy chcą powrotu do niedziel handlowych

Według wyników badania wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, aż 53,5% Polaków chciałoby wrócić do otwartych sklepów w niedzielę. Jednak 33,7% uważa, że obecny układ jest prawidłowy. Prawie 13% Polaków nie ma zdania. W poszczególnych grupach wiekowych, 55% młodzieży w wieku 18-25 lat popiera zniesienie zakazu handlu w niedzielę, a tylko 14% jest odmiennego zdania. Dla prawie 30% młodych Polaków jednak nie jest to istotna kwestia.

Hubert Majkowski z Hiper-Com Poland jest zdania, że zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy wychowali się bez zakazu handlu, nowe regulacje ograniczają ich wolność. Niektórzy młodzi ludzie tracą także możliwość pracowania przez jeden dzień w tygodniu, co jest ważne dla wszystkich tych, którzy jednocześnie się uczą.

Polacy w wieku średnim największymi przeciwnikami zakazu handlu

Aż 65% Polaków w grupie wiekowej 37-55 lat chce powrotu do niedziel handlowych.

Zobacz także

„Zakaz handlu w niedziele jest uciążliwy dla osób w tym wieku, które stosunkowo często nie mają czasu na chodzenie do sklepów w środku tygodnia. W tej grupie częściej niż w pozostałych zdarzają się tzw. awaryjne zakupy. Dlatego najwięcej ankietowanych jest za powrotem handlu w niedziele” – mówi dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Starsi obywatele popierają zakaz handlu

Wśród Polaków w wieku 56-80 lat jest zaledwie 38% zwolenników powrotu do handlu w niedziele. Zaledwie, bo przeciwników tego rozwiązania jest az 59%. Eksperci zauważają, że większość osób w tym wieku pamięta niedziele niehandlowe z przeszłości, a ponadto są one bardziej przywiązane do tradycji i religii.

„Osoby w tej grupie wiekowej mogą mieć najbardziej konserwatywne podejście. Wiele z nich uważa, że niedziela jest dniem rodzinnego wypoczynku. W tym przedziale wiekowym są też emeryci, którzy mają więcej czasu na codzienne zakupy niż młodzi i zapracowani ludzie. Dlatego seniorzy nie widzą potrzeby otwierania sklepów w niedziele, jeżeli sami z nich nie korzystają” – tłumaczy ekspert z Grupy BLIX.

Handel w niedzielę wspomoże kulejącą gospodarkę

Galerie i sklepy po ciężkim okresie lockdownu potrzebują większej ilości klientów, aby móc zwiększyć sprzedaż i ochronić miejsca pracy. We wznowieniu handlu jest jednak też czynników makroekonomiczny.

„Polska wchodzi w fazę recesji z bezprecedensowo niskim PKB. W tym PKB mocno waży handel, będący jednym z filarów rozwoju gospodarczego. Jego pobudzenie poprzez zniesienie zakazu miałoby pozytywny wpływ na całą gospodarkę, wpływając na spodziewany przez rząd efekt odbicia. Tym bardziej, że centra handlowe odpowiadają za około 18 proc. handlu detalicznego w Polsce” – informuje dyrektor zarządzający Gemini Holding.

Źródło: Strefa Biznesu

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama