Na plac zabaw bez babci i wspólnych zabawek! [NOWE WYTYCZNE GIS]
Dzieci na placach zabaw muszą dostosować się do ścisłych reguł, często dezynfekować ręce i nie dzielić się zabawkami. Nowe zasady obowiązujące na placach zabaw na otwartym powietrzu przedstawił Główny Inspektorat Sanitarny.
GIS opublikował nowe zasady korzystania z placów zabaw zlokalizowanych na otwartym powietrzu. Trzymanie się tych wytycznych ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i opiekunów oraz zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem.
Zasady korzystania z placów zabaw w czasie pandemii koronawirusa
Od początku czerwca w Polsce otwierane są kolejne place zabaw, ale ani dzieci, ani rodzice nie mogą czuć się na nich tak swobodnie, jak kiedyś. Wciąż istnieje duże ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2, codziennie w kraju pojawiają się nowe przypadki zakażeń, a place zabaw to jedne z tych miejsc, w których niezwykle łatwo o kontakt z innymi osobami. Czy dzieci na placach zabaw są bezpieczne? Tak, o ile wszyscy, którzy z nich korzystają, przestrzegają zasad higieny i zachowują się odpowiedzialnie. GIS opracował wytyczne dla opiekunów przebywających z dziećmi na placach zabaw na otwartym powietrzu. Warto o nich pamiętać przed wyjściem na dwór.
Uwaga, pod żadnym pozorem nie idź na plac zabaw, jeśli dziecko ma jakiekolwiek objawy infekcji. Zakaz przebywania na placu zabaw dotyczy także opiekunów z objawami choroby zakaźnej.
Czy na placu zabaw trzeba zachowywać dystans społeczny?
Tak, zachowanie odstępu co najmniej 2 metrów od innych ludzi to obowiązek opiekunów, którzy znajdują się na placu zabaw z dzieckiem. Ważne! Jeśli warunki panujące na placu zabaw nie pozwalają na trzymanie odstępów (np. jest dość tłoczno), trzeba zrezygnować z zabawy i wrócić na plac zabaw w innym terminie.
Czy babcia i dziadek mogą iść z dzieckiem na plac zabaw?
GIS zaleca, aby osoby powyżej 60. roku życia nie zajmowały się dziećmi na placach zabaw. To samo dotyczy opiekunów, którzy cierpią na choroby przewlekłe czy inne schorzenia zwiększające ryzyko powikłań po ewentualnym zarażeniu się koronawirusem.
Co trzeba zabrać na plac zabaw?
Na plac zabaw koniecznie weź chusteczki higieniczne (przydadzą się np. podczas kasłania czy kichania). Dobrze jeśli będziesz mieć przy sobie także chusteczki nawilżane do umycia rąk dziecka albo środek dezynfekujący.
Opiekując się dzieckiem na placu zabaw, zadbaj o to, by maluch nie miał kontaktu twarzą w twarz z innymi dziećmi, nie kichał ani nie kasłał w kierunku innych osób.
Czy na plac zabaw można wziąć własne zabawki?
Tak, dziecko może bawić się na placu zabaw swoimi zabawkami, ale GIS przestrzega przed pożyczaniem i wymienianiem się zabawkami między dziećmi. Po powrocie do domu upierz bądź zdezynfekuj wszystkie zabawki, które mieliście ze sobą na dworze.
Czy można jeść i pić na placu zabaw?
Picie i jedzenie podczas zabawy na placu zabaw nie jest wskazane, bo zwiększa częstotliwość, z jaką dziecko dotyka okolic ust i nosa i nie pozwala na zachowanie pełnej higieny.
Czy można korzystać z piaskownicy?
Tak, nie ma przeciwwskazań, by dzieci bawiły się w piaskownicy. Warto jednak wiedzieć, że plac zabaw posiadający piaskownicę powinien być ogrodzony, a piasek musi być wymieniany przed oraz w trakcie sezonu letniego. Właściciel placu zabaw jest też zobowiązany do regularnego czyszczenia i dezynfekowania wszystkich powierzchni dotykowych.
Pamiętaj o obowiązkowym umyciu dziecku rąk wodą z mydłem po skończonej zabawie na placu zabaw!
Źródło: gis.gov.pl
Zobacz też:
- Bezpieczne wakacje 2020: 14 zasad, których musisz przestrzegać w Polsce i za granicą (twoje dziecko też!)
- Najpopularniejsze kąpieliska nad morzem: gdzie na wakacje w czasie pandemii?
- Drewniane place zabaw dla małego akrobaty [PRZEGLĄD]