Reklama

Pandemia wpłynęła na wiele aspektów życia rodziców, w tym także na sposób karmienia dzieci. Okazuje się, że żywienie niemowląt w dobie koronawirusa nieco się zmieniło, chociaż rodzice nie zawsze są świadomi swoich błędów. Wyniki badań przedstawili eksperci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Reklama

Żywienie niemowląt w czasie pandemii

Badanie przeprowadzono w dniach 27 maja-3 czerwca, a uczestniczyło w nim 5000 rodziców dzieci w wieku od 4 do 12 miesięcy. Aż 3/4 rodziców uznało, że pandemia nie wpłynęła na sposób żywienia dzieci w pierwszym roku życia, a 2/3 dobrze ocenia swoją wiedzę na temat karmienia niemowląt. Gdy jednak wczytać się dokładniej w wyniki badania, okazuje się, że:

  • ponad 1/3 matek w ogóle nie karmi piersią niemowląt pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia
  • 23% rodziców podaje niemowlętom mniej nowych smaków i dań
  • co czwarty rodzic w czasie pandemii podaje więcej gotowych produktów dla niemowląt i małych dzieci
  • 38% badanych rodziców deklaruje podawanie dzieciom tych samych posiłków, które je reszta rodziny (posiłki z rodzinnego stołu otrzymuje 5% niemowląt w wieku 4-6 miesięcy i aż 50% niemowląt w wieku 7-12 miesięcy)
  • tylko 33% rodziców wyraziło zainteresowanie webinarami i poradami ekspertów dotyczącymi karmienia dziecka, a 27% stronami internetowymi poruszającymi tę tematykę

Pocieszające jest to, że zdecydowana większość rodziców małych dzieci w razie problemów z karmieniem niemowlęcia po pomoc zwraca się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, uwzględniając teleporadę (41%), bądź do lekarza w trakcie rozmowy czy wizyty prywatnej (17%).

Eksperci podkreślają, by nie korzystać z niewiarygodnych źródeł informacji: nierzetelnych portali czy forów internetowych! Rodzice małych dzieci powinni koniecznie sprawdzić aktualny schemat żywienia niemowląt na 2021 rok.

Źródło: program "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama