Dziecko na rowerze
Czas wolny

10 miejsc w Podlaskiem, które musisz odwiedzić w te wakacje

Podróż do przeszłości, a może wizyta u bocianów? Szlak w parku narodowym czy interaktywne muzeum? Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, bo… Podlaskie zachwyca! Zabierz najmłodszych na wyprawę, gdzie odkryjecie świat niesamowitej i bogatej kultury. Podpowiadamy, gdzie konkretnie warto przyjechać, aby się świetnie bawić.

Zastanawiacie się, co zobaczyć podczas tegorocznego urlopu? Poniżej prezentujemy kilka pięknych miejsc w Podlaskiem, które z pewnością zachwycą dorosłych i dzieci! Będą idealne zarówno na rodzinny wyjazd na weekend, jak i dłuższą, wakacyjną podróż.

Oto 10 miejsc w Podlaskiem, które dostarczą wiele frajdy podczas odwiedzin:

1. Oko w oko z Królem Puszczy – Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży

Rezerwat Pokazowy Żubrów Podlaskie

To właśnie tutaj macie niecodzienną okazję spotkania żubra – największego zwierzęcia dziko żyjącego w Europie. I gwarantujemy, że będzie to nie lada gratka nie tylko dla miłośników zwierząt. W rezerwacie, w warunkach półnaturalnych – oprócz żubrów – można zobaczyć także innych mieszkańców puszczy: jelenie, dziki i łosie. Przed rozpoczęciem tej przygody koniecznie odwiedźcie Pawilon Edukacyjny, gdzie w interaktywnych salach, dowiecie się więcej o życiu w puszczy.

2. Podróż do przeszłości – Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna

Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna Podlaskie

Jak się okazuje, tym razem nie będzie wam potrzebny wehikuł czasu… Wystarczy odwiedzić Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna, aby szybko przenieść się do średniowiecza! Na miejscu zobaczycie rekonstrukcję grodziska z X wieku, a w nim m.in. przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu, rękodzieło ludowe oraz potężny wiatrak typu holenderskiego. Jeszcze więcej atrakcji czeka na was podczas odbywających się tutaj wydarzeń specjalnych: Festynu Archeologicznego, warsztatów tkackich lub Dni Truskawki w Korycinie. Terminy warsztatów oraz mnóstwo ciekawostek znajdziecie na fanpage’u Parku.

3. Z wizytą u bocianów – Europejska Wieś Bociania w Pentowie

Europejska Wieś Bociania w Pentowie Podlaskie

To miejsce odwiedza wielu turystów… Wszystko za sprawą gniazdujących tu każdego roku kilkudziesięciu bocianich par. Jesteśmy przekonani, że sielski, spokojny klimat urokliwej okolicy zasiedlonej przez bociany oczaruje każdego. Najmłodsi, oprócz obserwowania ptaków, mogą skorzystać z placu zabaw, podglądać konie na wybiegu, albo dać upust energii na dużym, zielonym terenie. W Dworze Pentowo można zatrzymać się na noc.

4. Skąd bierze się mleko? – Muzeum Mleka w Grajewie

Muzeum Mleka w Grajewie Podlaskie

Czy wiecie, że właśnie Podlaskie jest regionem, który w dużej części zaopatruje nasz kraj w mleko? Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj powstało pierwsze (i wciąż jedyne!) w Polsce Muzeum Mleka. Jest to prawdziwa gratka dla najmłodszych, gdyż czekają tu na nich gry, układanki i zadania. To interaktywne muzeum nie tylko pomoże im znaleźć odpowiedź na pytanie „skąd bierze się mleko?”, ale również pozwoli tego doświadczyć – odtworzono tu fragment tradycyjnej obory, gdzie można spróbować swoich sił w dojeniu krowy! Poznacie tu też drogę mleka od rolnika do sklepowej półki i poczujecie prawdziwy klimat tradycyjnego baru mlecznego.

5. Podlaskie ziołami pachnące – Ziołowy Zakątek w Korycinach

Ziołowy Zakątek w Korycinach Podlaskie

Znajdziecie tu regionalne zabudowy, rękodzieło i, co najważniejsze… wszechobecne zioła, które tutaj królują! Zacznijcie zwiedzanie kompleksu turystycznego od Podlaskiego Ogrodu Botanicznego – można zobaczyć w nim 1500 odmian roślin leczniczych i aromatycznych. Oprócz tego możecie skorzystać ze spacerów edukacyjnych, zwiedzić fabrykę ziół, a także nauczyć się, jak przygotować samodzielnie mieszankę ziołową. To będzie z pewnością pięknie pachnąca i pouczająca przygoda!

6. Idealne dla fanów spływów… – Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie

Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie Podlaskie

Jeśli uwielbiacie spływy kajakowe bądź planujecie się na taki wybrać, warto przyjść najpierw tutaj. Zobaczycie wystawę zabytkowych i nowoczesnych kajaków, a także… będziecie mieli szansę popłynąć na jedynym w Polsce symulatorze pływania kajakiem. Oprócz tego koniecznie odpocznijcie podczas oglądania filmu w kajakowym kinie oraz podziwiajcie multimedialną wystawę zdjęć. A jeśli będziecie chcieli więcej atrakcji, to koniecznie przetestujcie nowoczesne kajaki w specjalnym basenie.

7. Ogród leśny w sercu Puszczy – Silvarium w Poczopku

Silvarium w Poczopku Podlaskie

Na zwiedzających czeka tu mnóstwo atrakcji i ciekawostek, w tym m.in. zegary słoneczne, rzeźby z drewna i kamienia, mostki nad strumykiem. Ogród leśny jest pełen niespodzianek dla małych turystów, którzy zobaczą tutaj Ptasią Chatkę, Tropinkę i wędrujące skały – te nazwy brzmią tajemniczo, dlatego zachęcamy do odwiedzenia Ogrodu i sprawdzenia, co oznaczają!

8. Bogactwo świata przyrody – Arboretum im. Powstańców 1863 roku w Kopnej Górze

Arboretum w Kopnej Górze Podlaskie

W tutejszym Arboretum znajdziecie setki gatunków roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej, ale również takich, których próżno szukać w polskich lasach. Na dzieci, prócz cudownych leśnych zakamarków, czeka plac zabaw i rozpalający wyobraźnię, drewniany domek zwany chatką Baby Jagi.

9. Najstarszy w Polsce… – Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy Podlaskie

To pierwszy polski park krajobrazowy – utworzony w 1976 r. – który został określony jednym z „siedmiu, nowych cudów Polski” przez magazyn National Geographic Traveler. Tym samym to absolutny „must see” do zobaczenia w Podlaskiem! Park obejmuje tereny Pojezierza Suwalskiego, na których tysiące lat temu ślady pozostawił lądolód, pochodzący aż z terenu dzisiejszej Skandynawii. To właśnie za jego sprawą powstało najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza, a także zapierające dech w piersiach krajobrazy z licznymi wzniesieniami, jeziorami i tajemniczymi głazowiskami.

10. Wigry w stylu slow – Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa Podlaskie

Puszczę Augustowską i Wigierski Park Narodowy możecie odkrywać podróżując kolejką. Zabytkowa Wigierska Kolej Wąskotorowa jest jedną z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. To prawdziwie bajkowy sposób na podziwianie tych dziewiczych terenów i obserwację natury – jej trasa wiedzie między innymi nad brzegiem malowniczego jeziora Wigry. Rozkład jazdy: augustowska.pl.

Materiał powstał z udziałem Podlaskie Travel i Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Logotypy Podlaskie

Atrakcje Solina
Adobe Stock/fot. yanlev
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci w Solinie i okolicach
Atrakcje dla dzieci w Solinie są różnorodne. Możecie tutaj nie tylko podziwiać malowniczą naturę Bieszczad, lecz także odwiedzić kilka miejsc, gdzie najmłodsi poznają historię tego regionu lub po prostu wyładują swoje nielimitowane pokłady energii na dobrej zabawie. Poznajcie nasze propozycje najciekawszych atrakcji!

Bieszczady mają swój urok, który przyciąga turystów. Warto tu przyjechać, chociażby ze względu na zagrodę żubrów, która zrobi na waszych dzieciach wrażenie. Spis treści: Zapora w Solinie Rejs po jeziorze Solińskim Zagroda Żubrów w Mucznem Leśny zwierzyniec w Lisznej Muzeum Historii Bieszczad Bieszczadzka Kolej Leśna Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe Stadnina koni Park miniatur Basen w Lesku Bieszczadzki Park Narodowy Bieszczadzka ciuchcia Zapora w Solinie Zapora w Solinie budzi zainteresowanie wśród turystów. Warto pokazać dziecku tę technologiczną miejscówkę, która jest obowiązkowym punktem wycieczek turystycznych. Zapora w dół sięga aż 80 metrów w przepaść. Miejsce to zachęca do spacerów, jednakże warto zachować przy nich odpowiednią ostrożność. Do zapory możecie dodatkowo wejść i oglądać ją od środka. Możecie również zwiedzać ją z przewodnikiem, który opowiada jej historię oraz legendę. Dodatkowo macie okazje zobaczyć seans filmowy o technologiach wykorzystywanych do energii odnawialnych. Trzeba jednak pamiętać o ciepłych ubraniach, ponieważ wilgotność w tym miejscu osiąga 100%, a temperatura spada nawet do 7 stopni Celsjusza. Rejs po jeziorze Solińskim Będąc w Solinie, nie sposób ominąć rejsu po jeziorze Solińskim. Jest to jeden z piękniejszych zbiorników wodnych w Polsce. Jezioro Solińskie położone jest wśród gór. Rejs statkiem może być okazją do podziwiania pięknych widoków. Po rejsie jest możliwość wynajęcia kajaku lub rowerka wodnego. Pokazanie takiej formy zwiedzania swoim dzieciom, może zaszczepić w nich miłość do gór. Zagroda Żubrów w Mucznem W Zagrodzie Żubrów w Mucznem podziwiać możecie te zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Obiekt ma aż 7 hektarów. Dzięki temu żubry mają swoje środowisko do życia....

Atrakcje dla dzieci Śląsk
Daniel Jędzura/Adobe Stock
Czas wolny
Atrakcje dla dzieci – Śląsk na niepogodę i pogodę
Od nudy na rodzinnych wakacjach uratują was atrakcje dla dzieci. Śląsk oferuje wiele ciekawych miejsc, w których najmłodsi mogą poznać historię i zagadnienia naukowe poprzez zabawę, lub także przenieść się w świat bajek rycerzy, smoków i królewien.

W naszym mini przewodniku znajdziecie ciekawe atrakcje dla dzieci na Śląsku, które zapewnią wam godziny świetnej zabawy zarówno w piękny słoneczny dzień, jak i niepogodę. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu, nie będziecie mieć problemów z odpowiedzią na pytanie, gdzie zabrać dzieci na Śląsku! Najlepsze atrakcje dla dzieci na Śląsku: Zabytki i muzea przyjazne dzieciom Zamek Ogrodzieniec Zabytkowa Kopalnia Srebra – Muzeum Górnictwa Sztolnia Czarnego Pstrąga Sztolnia Królowa Luiza Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł Przyrodnicze atrakcje dla dzieci – Śląsk Górnośląski Park Etnograficzny Leśny Park Niespodzianek Śląski Ogród Zoologiczny Bajkowe atrakcje dla najmłodszych – Śląsk Park Miniatur Jurajskich Kolejkowo w Gliwice Figlo-park – całoroczny plac zabaw dla dzieci na Śląsku Centra i parki rozrywki na Śląsku Bajka Pana Kleksa Legandia – Śląskie Wesołe Miasteczko Dream Park w Ochabach Wielkich Elfland – ekologiczny Park Rozrywki Kreatywne centrum zabaw 1000 klocków Parki linowe dla dzieci na Śląsku Letni tor saneczkowy Zabytki i muzea przyjazne dzieciom Zamek Ogrodzieniec Na szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziecie okazałe ruiny zamku Ogrodzieniec . Jego historia sięga aż XIV wieku. Jest to największy i najstarszy zamek warowny na Śląsku. Przez budowlę prowadzi jednokierunkowa trasa, a jednym z jej głównych punktów jest Wieża Kredencerska. Rozciąga się z niej zachwycający widok na Jurę Krakowsko-Częstochowską . Najmłodszych gości z pewnością zainteresują mroczne legendy zamku , zaś starszaków – i być może także rodziców – może zaciekawić fakt,...

atrakcje dla dzieci zachodniopomorskie
Adobe Stock/ MNStudio
Czas wolny
Najlepsze atrakcje dla dzieci – zachodniopomorskie
Budowanie zamków z piasku czy pluskanie się nad polskim morzem to nie jedyne atrakcje dla dzieci. Zachodniopomorskie województwo obfituje w przeróżne miejsca, które dostarczą całej waszej rodzinie niezapomnianych wrażeń.

W województwie zachodniopomorskim znajdziecie liczne zabytki, jednak wiele z nich nie ma dostosowanych atrakcji dla dzieci. Nasz przewodnik zawiera wyłącznie takie obiekty, które dostarczą wam i waszym pociechom wielu godzin dobrej zabawy. Atrakcje dla dzieci w zachodniopomorskim: Nadmorska Kolej Wąskotorowa Muzeum Bursztynu Be Happy Museum Zamek Książąt Pomorskich Podziemne miasto na wyspie Wolin Latarnie morskie Promenada Gwiazd – Międzyzdroje Ogrody tematyczne Hortulus Krzywy Las Gryfin Woliński Park Narodowy Rezerwat przyrody Jeziora Siegniewskie Park Wieloryba w gminie Rewal Park Wodny Koszalin Rodzinny park rozrywki Pomerania Rejs statkiem w Kołobrzegu Trasa rowerowa Nadmorska Kolej Wąskotorowa Naszą podróż po atrakcjach dla dzieci w zachodniopomorskim rozpoczniemy od podróży koleją. Lecz nie byle jaką! Nadmorska Kolej Wąskotorowa pierwszy raz zabrała pasażerów na przejażdżkę w 1896 roku. Przez ponad 125 lat, gdy cały świat zmieniał się nie do poznania – Einstein udowodnił teorię względności, Mark Weber wynalazł kolorową telewizję, a Windows podbijał światowy rynek – ona pozostała niezmieniona . Wciąż zachwyca swoimi staromodnymi i kanciastymi wagonikami. Możecie się przejechać tym reliktem przeszłości na trasie: Pogorzelica-Rewal-Trzęsacz . Będzie to doskonała okazja, żeby odwiedzić okoliczne zabytki, a także dać najmłodszym namiastkę prostego starego życia. Muzeum Bursztynu Pozostając jeszcze na chwilę przy temacie starego, lecz wtedy jeszcze niekoniecznie prostego, życia – w Jarosławcu znajduje się Muzeum Bursztynu, w którym dzieci mogą dowiedzieć się wszystkich ciekawostek o „polskim złocie”. Najmłodsi poznają historię powstania bursztynu bałtyckiego , która obejmuje aż 40...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj