Dolina 5 Stawów z dzieckiem – czas przejścia, trasa, co zobaczyć?
Wędrówka Doliną Pięciu Stawów Polskich z dzieckiem może być wspaniałym przeżyciem pod warunkiem, że się do niej dobrze przygotujemy oraz dobierzemy szlak do wieku i możliwości pociechy. Sprawdź, jak zaplanować wyjście z dzieckiem do jednego z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach.
Rodzice wyjeżdżający z dziećmi w Tatry często pytają, ile się idzie do Doliny Pięciu Stawów z dzieckiem. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo dotrzeć tam można więcej niż jednym szlakiem. W dodatku czas przejścia zależy od kondycji całej rodziny i warunków pogodowych. Co warto wiedzieć, wybierając się do Doliny Pięciu Stawów z dziećmi.
Dolina Pięciu Stawów Polskich jest co roku licznie odwiedzana przez turystów. I nie ma się co dziwić, bo w naszej, niewielkiej części Tatr to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych widokowo miejsc. Aby je zobaczyć warto podjąć trud wędrówki – tak dotrzeć tu można jedynie na piechotę. Zatem dziecko musi albo iść na własnych nogach, albo podróżować w nosidle. Wózek zdecydowanie odpada.
Dolina Pięciu Stawów ma około 4 km długości. Patrząc od strony schroniska, w jej skład wchodzą:
- Przedni Staw,
- Mały Staw,
- Wielki Staw,
- Czarny Staw
- Zadni Staw.
Ten piękny krajobraz otoczony skalistymi szczytami jest dziełem lodowca.
Jakim szlakiem do Doliny 5 Stawów z dzieckiem?
Podajemy dwa szlaki, które warto rozważyć, wybierając się do Doliny Pięciu Stawów z dzieckiem. Pierwszy nadaje się dla wszystkich dzieci zaprawionych w marszach. Spotkać tu można nawet cztero- i pięciolatki. Starsze dzieciaki, o ile będą mieć wygodne buty, powinny bez problemu poradzić sobie z trasą, choć nie ma się co oszukiwać, pewnie bez marudzenia się nie obejdzie. Mogą tędy iść także rodzice z dziećmi „wędrującymi” w nosidle.
Druga propozycja dotarcia do Doliny 5 Stawów jest dla dzieci, które mają już obycie w górach, podobnie jak ich rodzice. Wymaga nieco mozolniejszego podchodzenia.
Wybór należy do was!
1. Najłatwiejsza trasa do Doliny Pięciu Stawów
fot. ar2r.e/Adobe Stock
Trasa z Palenicy Białczańskiej do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów przez Dolinę Roztoki:
- Długość: 8,3 km
- Czas przejścia przeciętnego turysty: ok. 3 godz. 15 min, z dzieckiem trzeba liczyć więcej czasu, nawet 5 godzin,
- Przewyższenie do pokonania: 738 metrów,
- Czas całej wycieczki z dzieckiem (tam i z powrotem, nie licząc postojów): 6-8 godz.
To najłatwiejsza trasa do Doliny Pięciu Stawów. Szlak (czerwony) wiedzie początkowo jak do Morskiego Oka. Rozpoczyna na się na parkingu na Palenicy Białczańskiej (parking za cały dzień kosztuje 36 złotych) i prowadzi wędrowców Drogą Oswalda Baltzera.
Niedaleko za Wodogrzmotami Mickiewicza (warto je przy okazji zobaczyć!) trzeba skierować się na szlak zielony, który odchodzi w prawo i wiedzie Doliną Roztoki. Na jego końcu znajduje się Wielki Staw Polski – jeden z pięciu stawów w Dolinie Pięciu Stawów. Można jednak wcześniej skręcić w lewo, wchodząc na szlak czarny, który doprowadzi do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów. Ze schroniska nad staw jest już bardzo blisko i dojść tam można szlakiem niebieskim w 15-20 minut. Pamiętajcie jednak, aby koniecznie przejść w choć jedną stronę szlakiem zielonym, bo na jego trasie znajduje się Siklawa, czyli malowniczy, najwyższy polski wodospad, zupełnie inny niż Wodogrzmoty Mickiewicza.
Przejście z parkingu na Palenicy do Wodogrzmotów zajmie z dzieckiem 45-70 minut. Ten odcinek jest łatwy, wiedzie asfaltem i ma niewielkie nachylenie.
Przejście od Wodogrzmotów Mickiewicza do Siklawy zajmuje z dzieckiem 2-3 godziny. Trasa, choć wiedzie doliną, wymaga sporo wysiłku, bo trzeba się wspiąć w górę. Jednak to słaba kondycja może być tu jedyną przeszkodą, bo na wędrujących nie czekają żadne techniczne trudności (o ile nie jest ślisko z powodu np. marznącego deszczu).
Przejście od Siklawy do Wielkiego Stawu Polskiego zajmuje z dzieckiem 25-45 minut. Ten odcinek to najbardziej strome na całej trasie podejście, ale nadal bez żadnych technicznych wyzwań. Znad Stawu rozciąga się fantastyczna panorama gór. Po lewej widać Miedziane, dalej Szpiglasowy Wierch, na wprost są wysokie Liptowskie Mury oraz Kotelnica, a po prawej grań Orlej Perci.
Znad Stawu do schroniska idzie się 10 minut. Powrót ze schroniska do samochodu na parkingu na Palenicy zajmuje z dzieckiem ok. 2 godzin.
2. Dolina 5 Stawów z dzieckiem – z Murowańca przez Krzyżne
fot. Mateusz/Adobe Stock
Z Murowańca na Hali Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów Polskich:
- Długość: 6,7 km
- Czas przejścia przeciętnego turysty: ok. 4 h, z dzieckiem trzeba liczyć więcej czasu, nawet 5-6 godzin,
- Przewyższenie do pokonania: 680 metrów.
- Czas całej wycieczki z dzieckiem, nie licząc postojów: 5-6 godzin (i 7-8 godzin w wersji Kuźnice, Krzyżne, Dolina Pięciu Stawów, Palenica).
Trasę tę najlepiej pokonać z dzieckiem po noclegu w Murowańcu. Jeśli jednak masz zaprawionego w marszach małego turystę, a i ty nie boisz się maszerowania i wspinaczki, możecie jednego dnia wejść z Kuźnic do Murowańca (6 km i 700 m przewyższenia, co zajmuje ok. 3 godz. 20 min, ale z dzieckiem może trwać nieco dłużej), a stamtąd przejść do Doliny Pięciu Stawów i tam zanocować w schronisku (najlepiej zrobić rezerwację wcześniej). Bez noclegu trzeba doliczyć jeszcze ok. 2 godz. wędrówki w dół do Palenicy .
Z Murowańca wędruje się żółtym szlakiem, który wiedzie na przełęcz Krzyżne. Jest to dość mozolna wędrówka, częściowo po osypujących się piargach, ale nagroda jest warta wysiłku – to jedna z najpiękniejszych panoram Tatr. Patrząc w kierunku Doliny Pięciu Stawów widać na grani za stawami od lewej: Opalony Wierch, Marchwiczną Przełęcz w kształcie siodła, Miedziane (najwyższy punkt na całej grani: 2223 m), Szpiglasową Przełęcz, Szpiglasowy Wierch, Wyżni i Niżni Kostur. Stąd widać też Rysy (za Miedzianem).
Na Krzyżnem zaczyna się Orla Perć, wiodąca aż do Świnicy. Jest to szlak poprowadzony na dużej wysokości, uzbrojony miejscami w łańcuchy i klamry. Na szczęście wy nim nie musicie iść, bo droga do Doliny Pięciu Stawów poprowadzi stąd już generalnie w dół, dalej szlakiem żółtym. Zejdziecie nim do samego Wielkiego Stawu, a stamtąd, niebieskim szlakiem idącym w lewo, do schroniska.
Przejście z Murowańca na Krzyżne żółtym szlakiem z dzieckiem zajmuje 3-3,5 godz. Długa część szlaku jest dość płaska, jedynie wejście na grań zboczem jest strome i dość męczące. Nieco ponad godzinę wędrówki od Murowańca zobaczycie Czerwony Staw.
Zejście z Krzyżnego do Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zajmuje z dzieckiem ok. godziny i dalej 10 minut do schroniska.
Przeczytaj też: