Rodzaje dyni – odmiany dyni jadalnej i ich najlepsze zastosowanie
Ogólnie dynie dzieli się na jadalne i niejadalne. Ale w każdej z tych kategorii wyróżnia się dodatkowe odmiany. Rodzajów dyni jest mnóstwo, bo ponad 45. Opisujemy rodzaje dyni jadalnej i ich najsmaczniejsze zastosowanie.
Dynie jadalne różnią się od dyń ozdobnych, niejadalnych, głównie walorami smakowymi. Dynie niejadalne nie są trujące, ale nie jada się ich ze względu na nieciekawy, czasami gorzkawy smak. Brak kulinarnego zastosowania dyń ozdobnych rekompensuje ich wygląd. Z kolei dynie jadalne nie zawsze wyglądają tak efektownie, za to mają liczne zastosowanie kuchni.
Przedstawiamy 7 rodzajów dyni jadalnej. Dzięki zdjęciom i opisom z łatwością wyszukasz na straganie dynię, która najlepiej nadaje się na zupę, deser czy dyniowe spaghetti. Zobacz, jakie jest zastosowanie różnych rodzajów dyni jadalnej i czym się one charakteryzują.
Dynia zwyczajna
To dobrze nam znana dynia, która może osiągać pokaźne rozmiary. Ma okrągły kształt, intensywnie pomarańczową skórkę i miąższ (czasami są one bardziej żółte niż pomarańczowe). Nie każdy wie, że kabaczek, dynia makaronowa i patison są odmianami właśnie dyni zwyczajnej!
Dynia zwyczajna, fot.: yellowj/Adobe Stock
Zastosowanie: Ze względu na niesłodki smak, synia zwyczajna najlepsza jest do zup, sosów i przetworów. Wymaga jednak dobrego przyprawienia. To też idealna dynia na Halloween! Ze względu na jej rozmiary, można wycinać z niej efektowne lampiony. Sprawdź, jak zrobić dynię na Halloween oraz 10 szablonów na straszną dynię na Halloween.
Dynia piżmowa
Kształtem przypomina gruszkę, ale jest od niej dużo większa. Ma dość gładką skórkę i kolor od ciemnożółtego po pomarańczowy. Jest jednak mniej intensywny niż u dyni zwyczajnej. Dynia piżmowa odznacza się niewielką liczbą pestek w porównaniu do innych odmian dyni.
Dynia piżmowa, fot. Taras Maksimenko/Adobe Stock
Zastosowanie dyni piżmowej: to dynia uniwersalna ze względu na swój słodkawy smak. Można ja wykorzystywać do szykowania dań wytrawnych i słodkich. Pyszna jako składnik zup, koktajli, zapiekanek, ciast puree i dżemów.
Dynia makaronowa
Ma podłużny kształt i może mieć różne kolory skórki – od pomarańczowego, przez jasno żółty do jasno zielonego. Charakteryzuje się specyficzną strukturą miąższu, który po poddaniu obróbce cieplnej, rozpada się na nitki przypominające makaron. Miąższ ma delikatny smak.
Dynia makaronowa, fot.: zcy/Adobe Stock
Zastosowanie dyni makaronowej: jest idealna do sosów, marynat octowych i przygotowywania warzywnego spaghetti, w którym zamiast makaronu są nitki dyni.
Dynia prowansalska
Zwana też dynią Muscat de Provence lub dynia muszkatołową. Ma spłaszczony kształt z wyraźnym żebrowaniem. Skórka przyjmuje barwy od zielonej po intensywnie pomarańczową, ale zawsze jest jakby „przydymiona”. Jest soczysta i pachnie słodkawo, podobnie do melona.
Dynia prowansalska, fot.: Picture Partners/Adobe Stock
Zastosowanie dyni prowansalskiej: doskonała na słodkie przetwory: dżemy i powidła, ale nadaje się też na zupę, placki i gnocchi.
Dynia Hokkaido
Japońska odmiana dyni o niewielkich rozmiarach i kształcie przypominającym pękatą kroplę. Dynia Hokkaido jest intensywnie pomarańczowa, ma zwarty miąższ i bardzo cienka skórkę, której w wielu przypadkach nie trzeba obierać, wystarczy ją dokładnie umyć.
Dynia Hokkaido, fot.: PIXbank/Adobe Stock
Zastosowanie: dynia Hokkaido nadaje się do wszystkiego – do dań na słodko i słono. Najlepsze wychodzą, gdy dynię się ugotuje na parze lub upiecze.
Dynia Kamo Kamo
Zwana też dynią Kumi Kumi. Pochodzi z Nowej Zelandii, ale coraz częściej można ją kupić także w Polsce lub wyhodować we własnym ogrodzie. To odmiana o niewielkich rozmiarach i wadze do 1 kg. Jej cechą charakterystyczną jest zielona skórka i żebrowana powierzchnia. Miąższ jest żółty.
Dynia Kamo Kamo, fot.: Rafael Ben-Ari/Adobe Stock
Zastosowanie dyni Kamo Kamo: najlepiej smakuje w zapiekankach i jako dynia faszerowana. Jej smak pozwala na szykowanie z niej dań słodkich i słonych.
Dynia kabocha
Najbardziej charakterystyczną cechą tej odmiany dyni jest zielona, chropowata skórka. Miąższ jest zupełnie pozbawiony włókien, pomarańczowy i słodki. Kształtem kabocha przypomina dynię Hokkaido. Nie jest zbyt duża – waży zwykle 1-2 kg. Jej skórka także jest jadalna.
Dynia kabocha, fot.: Picture Partners/Adobe Stock
Zastosowanie dyni kabocha: najlepsza w daniach na słodko, doskonała do ciast, ciasteczek i deserów. Japończycy wykorzystują ją do robienia tempury.
Dynia moonshine
Bardzo oryginalna, bo ma białą skórkę, ale miąższ pozostaje pomarańczowy lub jest kremowy. Dynia „księżycowa” ma okrągły, nieco spłaszczony kształt i wyraźne żebrowanie, a jej skórka jest nieco chropowata. Miąższ jest gruby, dobrej jakości. Dynia moonshine osiąga wagę 4-6 kg.
Dynia moonshine, fot.: amphaiwan/Adobe Stock
Zastosowanie dyni moonshine: świetna do dekoracji, można na niej rysować. Sprawdzi się też w kuchni – do kremów i do pieczenia. Łatwo się ją obiera, bo nie jest bardzo twarda.
Przeczytaj też: