Najważniejsze jest to, gdzie wyjedziecie. Z niemowlęciem lepiej nie wybierać się za granicę, do egzotycznych krajów, bo gwałtowne zmiany klimatu nie są dla dziecka w tym wieku korzystne. Lepszy będzie wyjazd na wieś położoną blisko lasu (np. do gospodarstwa agroturystycznego), nad morzem lub na nizinach. Sama zmiana miejsca nie wystarczy. Maluchowi trzeba zapewnić odpowiednie warunki.

Reklama

Jaką wodę podawać niemowlakowi?

Na wsiach często się zdarza, że woda w studni jest zanieczyszczona (np. bakteriami, azotynami), zwłaszcza tam, gdzie w pobliżu znajdują się źle zbudowane szamba. Do przyrządzania posiłków dla niemowląt (koniecznie!), ale też i starszych dzieci najlepiej używać niegazowanej, niskozmineralizowanej wody butelkowanej.

Jak wygląda higiena przy niemowlaku?

Smoczki, butelki i inne przybory służące do karmienia trzeba chronić przed muchami i co najmniej raz na dobę wygotowywać. Niewypite mleko należy od razu wylać, a butelkę dokładnie wymyć – gdy jest ciepło, ponieważ na resztkach pokarmu szybko rozwijają się chorobotwórcze bakterie. Zupy i mieszanki trzeba przechowywać w lodówce. Jeśli jej nie ma, małe porcje należy przygotowywać tuż przed podaniem.

Nie warto też latem planować odstawiania dziecka od piersi – mleko mamy chroni przed drobnoustrojami, które mogą wywoływać biegunki.

Jak ubierać i zapobiegać odparzeniom latem?

W czasie upałów łatwo o przegrzanie niemowlęcia, dlatego najlepsze są przewiewne ubranka z czystej bawełny.

Zobacz także

Przy każdej zmianie pieluszki skórę należy przetrzeć wilgotną chusteczką, a po kupce umyć wodą, by zapobiec odparzeniom. Nawet najlepsza jednorazowa pieluszka grzeje w upały. Co jakiś czas warto więc pozwolić dziecku pobawić się bez niej.

Polecamy: Odparzenie samo nie zniknie

Jak chronić niemowlę na dworze w upał?

Niemowlę trzeba zabezpieczyć przed gryzącymi i przenoszącymi choroby owadami (muchami, komarami), instalując w oknie siatkę. Warto kupić też moskitierę na wózek.

Trzeba pamiętać, że pod postawioną budką wózka panuje wysoka temperatura i dziecko może doznać udaru cieplnego. Do śpiącego na dworze malca trzeba więc często zaglądać. Musi on też dostać dużo picia! Jako przykrycie w upalne dni wystarczy tetrowa pieluszka.

Co powinno się znaleźć w letniej apteczce?

Nie można o niej zapomnieć! Należy zabrać: środki opatrunkowe, przeciw ukąszeniom komarów, przeciwgorączkowe, krem z filtrem UV i leki, które dziecko zażywa stale. Podawanie witaminy D3 latem należy skonsultować z pediatrą.
Gdy dziecko skończy rok, w porozumieniu z pediatrą można rozważyć szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu – dwie dawki w odstępie 4–12 tygodni, kolejna po roku.

Polecamy: Wakacyjna apteczka małego alergika

Tekst: prof. Maria Korzon; członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii.

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama