Letnie zatrucia – jak się przed nimi ustrzec
Nawet dorosły nie ma żołądka z żelaza, a co dopiero dziecko. Dlatego w upał maluchom często zdarzają się zatrucia pokarmowe. Jak ustrzec się przed zatruciem pokarmowym – pytamy dr. Wojciecha Trzeciakowskiego, pediatrę neonatologa.
- Katarzyna Pinkosz
Co jest powodem zatruć pokarmowych? Oczywiście bakterie, które usadawiają się w jedzeniu. Wysokie temperatury są dla nich sygnałem, by intensywniej się namnażać. Zatrucie pokarmowe jest niebezpieczne dla dzieci, gdyż bardzo szybko może spowodować odwodnienie. Jak uniknąć zatrucia pokarmowego latem?
Uważaj na gotowe dania z barów
Nie zamawiaj dla dziecka takich potraw, jak kotlety mielone, gulasz, gołąbki, pierogi – nigdy nie wiadomo, co dokładnie znajduje się w środku i czy tego typu dania są świeże. Nie kupuj gotowych produktów garmażeryjnych (np. sałatki jarzynowej, ryby po grecku, mięsa w galarecie).
Ostrożnie kupuj nabiał i wędliny
- Jeśli robisz zakupy na bazarze, to wybieraj tylko te jogurty, twarożki, desery mleczne, które są przechowywane w lodówce. Nie kupuj takich, które mają wydęte wieczko. To tzw. bomba świadcząca o tym, że bakterie wyprodukowały gazy, a produkt jest zepsuty.
- Jeśli kupujesz żółty ser, zwróć uwagę, czy nie jest obeschnięty i czy nie ma plamek pleśniowych.
- Gdy wędlinę, sprawdź, jaki ma kolor (powinna być różowa) i jak pachnie (apetycznie!). Kupuj jej niewiele, porcję albo dwie, gdyż latem wędliny szybko tracą świeżość (nie trzymaj ich zawiniętych w folii).
Korzystaj z gotowych dań dla dzieci
Deserki, kaszki, obiadki w słoiczkach czy specjalnych plastikowych pojemnikach to wielka wygoda i w podróży, i na plaży, i na całodziennym pikniku. Jeśli są szczelnie zamknięte, nic im się nie stanie, nawet gdy jest wyższa temperatura. Gotowanie dania w słoiczkach przechowuj je tylko w cieniu albo w specjalnym termosiku. Po otwarciu danie powinno być jednak szybko zjedzone.
Zabieraj na plażę suchy prowiant i owoce
Chrupki chlebek, sucharki, biszkopty to bardzo dobre menu na plażę dla starszego dziecka. Dla trzylatka możesz też zabrać kanapki, np. z żółtym serem i pomidorem lub ogórkiem – pod warunkiem że przechowasz je w lodówce turystycznej. Dobre na dwór są również owoce, ale mają ten minus, że łatwo się psują, więc np. truskawki, czereśnie czy maliny trzeba umyć bezpośrednio przed podaniem ich dziecku. Uważaj też na banany – szybko gniją. Doskonałe na plażę są za to niektóre warzywa: świeże ogórki, pomidory, sałata, oskrobana marchewka.
Używaj wody butelkowanej
Woda najszybciej zaspokaja pragnienie. Najlepiej na wszelkich wyjazdach korzystać z wody butelkowanej. To szczególnie ważne, jeśli np. wybieracie się na wakacje w okolice Morza Śródziemnego. Często to właśnie zmiana rodzaju wody powoduje zatrucia pokarmowe. Woda butelkowana jest najbezpieczniejsza. Dla niemowląt można ją przegotować (a potem oczywiście przestudzić). Kupuj ją w małych butelkach, najwyżej półtoralitrowych, tak by została wypita w dniu ich otwarcia.
ZOBACZ TEŻ: Która woda jest najlepsza dla niemowlęcia?
[CMS_PAGE_BREAK]
Dbaj, by malec mył ręce przed jedzeniem
Brudne ręce to częsta przyczyna zatruć pokarmowych. Jeśli wybieracie się na cały dzień na wycieczkę na plażę czy w podróż samochodem, zabierz wodę nie tylko do picia, ale też do umycia rąk przed jedzeniem.
Bądź ostrożna z lodami
Często to właśnie one są przyczyną letnich zatruć pokarmowych. Nie kupuj lodów od sprzedawców na plaży. Co prawda są one w lodówce, jednak mogło się zdarzyć, że rozmroziły się, a potem zostały ponownie zamrożone. Niestety, takie ponowne mrożenie nie niszczy wszystkich bakterii i istnieje ryzyko zatrucia pokarmowego. Gdy kupujesz lody w sklepie, dokładnie im się przyjrzyj. Jeśli wyglądają na zdeformowane, to również oznacza, że mogły być rozmrożone i powtórnie zamrożone.
Nie przeciągaj posiłku na dworze
Wystarczy na to kilkanaście minut. W upał jedzenie łatwo się psuje. Zwracaj też uwagę, by nie siadały na nim muchy, gdyż mogą roznosić zarazki.
Sprawdzaj termin ważności
Niestety, w sklepach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, wciąż zdarzają się produkty przeterminowane albo takie, których termin ważności właśnie się kończy. Lepiej ich nie kupować. Szczególnie dotyczy to wędlin i nabiału.
Nie przechowuj długo produktów
Latem rób zakupy częściej, za to w mniejszych ilościach. Nawet jeśli przechowujesz je w lodówce, szybciej tracą świeżość i łatwiej się psują.
Jak pomóc dziecku, które się zatruło?
- Jeśli objawy zatrucia są łagodne: bóle brzuszka, rozwolnienie, podaj maluszkowi preparat probiotyczny (Trilac, Dicoflor, Acidolac, Lacidofil). Pomocny jest również kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200 oraz Floridral (uzupełnia straty elektrolitów). Pilnuj, by dziecko dużo piło.
- Jeśli malec ma silną biegunkę, a zwłaszcza gdy dołączają się do niej wymioty, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
ZOBACZ TEŻ: Zatrucia pokarmowe u dzieci