Reklama

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym. Zdania są różne: zapaleni cykliści kupują fotelik rowerowy dla niemowlaka, a producenci fotelików zapewniają, że w atestowanym sprzęcie można wozić dziecko już od 9. miesiąca życia. Z kolei wielu pediatrów zaleca, by kupić fotelik rowerowy dla rocznego, a nawet dopiero półtorarocznego dziecka.

Reklama

Akademia Młodych Rodziców

Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super! Czytaj więcej

Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym?

Jeśli zastanawiasz się, od jakiego wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, specjaliści mają jednoznaczną odpowiedź. Zdaniem fizjoterapeutów, ze względu na niedojrzałość aparatu kostno-stawowo-mięśniowego, dziecka nie powinno się wozić na rowerze, dopóki nie ukończy 1. roku życia. Choć nie reguluje tego prawo, fotelik rowerowy dla niemowlaka to nie jest dobry pomysł! Wożenie na rowerze niemowlaka może zaburzyć rozwój jego mięśni i kręgosłupa. O wiele lepiej niż fotelik rowerowy sprawdzi się przyczepka rowerowa dla niemowlaka: dwu- lub trzykołowa, chroniąca przy okazji przed wiatrem i deszczem.

„Lepiej chwilę poczekać i kupić fotelik rowerowy dla co najmniej rocznego dziecka, niż nadwyrężyć delikatny kręgosłup malucha. Najlepiej, by dziecko w foteliku już pewnie, stabilnie i samodzielnie siedziało, dobrze trzymało główkę, miało rozwinięte mechanizmy ruchowe i amortyzacyjne. Pamiętajmy, że dziecko w foteliku rowerowym jest narażone na wstrząsy” – tłumaczy Kamil Sawicki, fizjoterapeuta dziecięcy z warszawskiej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Konwaliowa”.

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

Jak poznać, że dziecko jest gotowe do jazdy w foteliku rowerowym? Dowodem na to, że aparat ruchu dziecka poradzi sobie z przeciążeniami, jakie powstają w czasie jazdy rowerem nawet po nierównym podłożu, jest moment, gdy dziecko zaczyna podskakiwać. Zwykle ma to miejsce ok. 18 miesiąca życia, a więc wtedy, gdy maluch kończy 1,5 roku. Jednak na jazdę po równym podłożu (np. asfaltową ścieżką rowerową) można zabrać dziecko w foteliku już od 1. roku życia.

Odpowiedni wiek, to nie jedyny czynnik, który warunkuje bezpieczeństwo dziecka w foteliku rowerowym. Ratownik medyczny, Kamil Kasiak, tłumaczy, na co jeszcze zwrócić uwagę, aby jazda w foteliku rowerowym była dla dziecka maksymalnie bezpieczna. Nie chodzi tylko o kask:

Fotelik rowerowy dla rocznego dziecka

Krzesełko na rower lub inaczej fotelik rowerowy dla rocznego dziecka musi zapewnić maluchowi maksimum bezpieczeństwa. Nie wybieraj sprzętu, kierując się jego niską ceną, a przed zakupem sprawdź opinię o producencie. Pamiętaj, że fotelik na rower dla rocznego dziecka powinien mieć:

  • 5-punktowe wzmocnione pasy bezpieczeństwa
  • regulację podpórek pod nóżki dziecka z możliwością regulowanej blokady stóp
  • odpowiednie zabezpieczenie dla głowy dziecka
  • odblask rowerowy

Fizjoterapeuci zwracają również uwagę na to, ile czasu tak małe dziecko może spędzić w foteliku rowerowym: „Pierwsze przejażdżki powinny być krótkie, potem można je stopniowo wydłużać. Należy robić przerwy na odpoczynek dziecka” − zaleca Kamil Sawicki.

Dzieci bardzo często zasypiają w foteliku rowerowym (usypia je kołysanie i podskakiwanie). Ważne więc, by fotelik miał funkcję rozkładania do pozycji półleżącej. Gdy dziecko uśnie, najlepiej jednak przerwać podróż rowerem. Warto wtedy wyjąć dziecko z fotelika i ułożyć je w wygodnej pozycji na rozłożonym na trawie kocu

Do jakiego wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?

Zgodnie z prawem w foteliku rowerowym należy przewozić dzieci do 7 roku życia. Ale producenci fotelików rowerowych nie podają maksymalnego wieku, tylko maksymalną wagę dziecka, dla jakiej dany fotelik się nadaje. Najczęściej foteliki rowerowe montowane z przodu roweru lub na jego ramie mogą być używane do wagi 15 kg, natomiast foteliki montowane z tyłu roweru – do wagi 22 kg.

Uwaga, nie wolno wozić w foteliku rowerowym dziecka cięższego niż maksymalna waga przewidziana dla danego modelu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama