Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Oparzenia słoneczne u dziecka
StockAdobe
Czas wolny

Oparzenia słoneczne u dziecka – objawy i ich łagodzenie

Oparzenia słoneczne u dziecka objawiają się m.in. zaczerwienioną skórą, bólem i pieczeniem. Gdy dojdzie do takich zmian, warto łagodzić dolegliwości, aby dziecko mniej cierpiało. Jednak najlepszą metodą na oparzenia słoneczne jest zapobieganie ich powstawaniu.

Oparzenia słoneczne u dzieci powstają szybciej niż u dorosłych. Powodem jest cienka i delikatna skóra dziecka. Szczególnie niebezpieczne są oparzenia słoneczne u noworodków i niemowląt, ale starsze dzieci również powinny być chronione przed nadmiarem słońca (w upalne dni najlepiej całkiem go unikać w godzinach od 10 do 15). Wyjaśniamy, jak wygląda oparzenie słoneczne i co robić, kiedy do niego doszło? 

Spis treści

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Oparzenia słoneczne u dziecka – zdjęcia

Objawy oparzenia słonecznego u dzieci pojawiają się mniej więcej od 2 do 4 godzin po pobycie na słońcu. Im szybciej zareagujemy, tym dziecko będzie odczuwało mniejszy dyskomfort z tym związany. Powinniśmy też obserwować dziecko, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować nie tylko oparzenie słoneczne, ale również udar słoneczny i odwodnienie organizmu.

Jeśli dziecko przebywało w pełnym słońcu zbyt długo, na jego skórze mogą pojawić się następujące objawy oparzenia słonecznego:

  • zaczerwienienie i bolesność lub brak czucia;
  • silniejsze ucieplenie skóry;
  • pęcherze lub bąble.

Inne objawy towarzyszące oparzeniu słonecznemu:

  • płaczliwość;
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • wymioty (wskazują na udar słoneczny).

Objawów oparzeń słonecznych u dzieci jest tym więcej i są one tym bardziej nasilone, im do wyższego stopnia oparzenia doszło u dziecka.

Oparzenie słoneczne I stopnia – obejmuje najpłytszą warstwę skóry – naskórek.
Objawy to: mocne zaczerwienienie i podwyższenie temperatury skóry, bolesność przy dotyku. Oparzeniu ulega skóra, która wystawiona była na działanie słońca. Granica oparzenia jest wyraźnie odcięta od osłoniętej ubraniem części ciała:

oparzenia słoneczne u dzieci zaczerwienienie
Adobe Stock

Oparzenie słoneczne I stopnia fot. Adobe Stock

Oparzenie słonecznego II stopnia: oparzeniu ulega naskórek i skóra właściwa.
Objawy to: zaczerwienienie, podwyższenie temperatury skóry, bąble (czasami zlewają się lub są duże) wypełnione płynem surowiczym, częściowa martwica naskórka.

oparzenia słoneczne u dzieci bąble
Adobe Stock

Oparzenie słoneczne II stopnia fot. Adobe Stock

Oparzenie słoneczne III stopnia: obejmuje naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną wraz z nerwami.
Objawy: jak w oparzeniu słonecznym II stopnia oraz brak czucia w skórze.

Przy II i III stopniu dochodzi do łuszczenia się naskórka i powstawania na skórze plam. Oba stopnie oparzenia słonecznego u dzieci wymagają leczenia pod nadzorem lekarza.

oparzenia słoneczne u dzieci łuszcząca się skóra
Adobe Stock

Łuszczenie się skóry po parzeniu słonecznym fot. Adobe Stock

Co na oparzenia słoneczne u dziecka?

Jeśli dziecko doznało oparzenie słonecznego w pierwszej kolejności należy zakończyć ekspozycję na słońce, by nie doszło do jeszcze większego oparzenia. Następnie należy złagodzić skutki oparzenia słonecznego u dziecka, stosując odpowiednie okłady lub kremy. Przyniesie to ulgę maluchowi i przyspieszy gojenie.

Kremy na oparzenia słoneczne dla dzieci

Najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne u dzieci jest niedopuszczanie do ich powstawania. W tym celu skóra dziecka nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chronić ją można ubraniami z filtrem UV i kremami przeciwsłonecznymi dla dzieci z wysokimi filtrami UV (minimum SPF 50).


Jeśli nie uda się ochronić dziecka przed oparzeniem słonecznym, warto zastosować preparaty łagodzące dolegliwości i nawilżające skórę (można je kupić w aptekach lub przez internet). Nie zapobiegną one łuszczeniu się naskórka, ale sprawią, że skóra będzie się lepiej regenerować, zmniejszy się równiez jej tkliwość.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci

W przypadku łagodnego oparzenia słonecznego (I stopień) u dzieci można zastosować domowe środki łagodzące objawy, takie jak:

  • spryskanie skóry wodą termalną w sprayu;
  • schładzanie czerwonych, rozgrzanych miejsc na skórze za pomocą zimnych kompresów;
  • zastosowanie kosmetyków z alantoiną, pantenolem lub aloesem (mają działanie łagodzące);
  • smarowanie skóry chłodnym jogurtem naturalnym, kefirem lub maślanką;
  • okłady z plasterków ogórka lub pomidora.

Jeśli dziecko uskarża się na duży ból, można podać bezpieczny środek przeciwbólowy, np. paracetamol.

W przypadku gdy objawy oparzenia nie ustępują lub kolejnego dnia wręcz się nasilają, a na skórze dziecka pojawiają się duże pęcherze, konieczna jest wizyta u lekarza.

Oparzenia słoneczne u niemowlaka – co robić?

Noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być szczególnie chronione podczas upalnych dni. Ich skóra nie powinna mieć w ogóle kontaktu ze słońcem. Jeśli wybieramy się na spacer, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • niemowlę powinno pozostawać w cieniu – rozkładajmy parasolkę nad wózkiem lub stawiajmy budkę, wybierajmy na przechadzkę zadrzewione alejki w parku, a nie uliczki osiedlowe, gdzie operuje pełne słońce;
  • ubierajmy dziecko w odzież z przewiewnego, oddychającego materiału, zapobiegającego przegrzaniu dziecka;
  • jeśli kontakt ze słońcem jest nieunikniony, chrońmy skórę dziecka odpowiednim kremem z filtrem UV;
  • spacerujmy wyłącznie rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie operuje już tak mocno.

W przypadku pojawienia się oparzenia słonecznego u niemowlaka najlepiej skonsultować się z lekarzem. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego pojawienie się oparzenia jest dla tak małego dziecka bardzo bolesne – konieczne może być podanie środków przeciwbólowych. Warto też częściej niż zwykle przystawiać dziecko do piersi lub podawać butelkę, aby maluszek był dobrze nawodniony. Bezwzględnej konsultacji wymagają oparzenia słoneczne II i III stopnia u niemowlaka.

Sprawdź też:

objawy udaru słonecznego u dzieci
StockAdobe
Zdrowie
Objawy udaru słonecznego u dzieci – nie wolno ich bagatelizować
Objawy udaru słonecznego u dzieci mogą być dość łagodne lub bardzo poważne, w zależności od stopnia przegrzania. Jeśli wystąpią, koniecznie trzeba do dziecka wzywać pogotowie, a w międzyczasie udzielić pierwszej pomocy.

Objawy udaru słonecznego u dzieci mogą być różne. U niektórych maluchów zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się gorączką i złym samopoczuciem, u innych – dochodzi do utraty świadomości i poważnych powikłań, które zagrażają życiu . Zawsze w przypadku wystąpienia objawów udaru słonecznego u dzieci trzeba wezwać karetkę. Spis treści: objawy udaru słonecznego u dzieci pierwsza pomoc zapobieganie Objawy udaru słonecznego u dzieci Jeśli po pobycie na słońcu zauważysz u dziecka poniższe symptomy, to znak, że jego organizm jest przegrzany i może dojść lub już doszło do udaru słonecznego. Co powinno cię zaniepokoić? Udar słoneczny u dziecka daje następujące objawy: zawroty głowy, silny ból głowy, gorączka 40 st. C, przyspieszone tętno, przyspieszony oddech, dreszcze, nudności, wymioty , światłowstręt, przesuszona zaczerwieniona skóra, brak potu mimo wysokiej temperatury, ogólne osłabienie, uczucie niepokoju, płacz, zwiotczenie mięśni, zaburzenia widzenia, bełkotliwa mowa , trudności z utrzymaniem równowagi, trudności z oddawaniem moczu, skąpomocz, utrata przytomności, drgawki, trudności z oddychaniem, obniżenie ciśnienia krwi. Wszystkie wymienione powyżej objawy udaru słonecznego u dzieci nie muszą wystąpić jednocześnie . Zawsze natomiast pojawia się wysoka gorączka i światłowstręt. Częste są też nudności i wymioty. W zależności od stopnia przegrzania ciała, objawy mogą się utrzymywać, narastać, mogą dochodzić nowe. Już przy wystąpieniu pierwszych objawów udaru słonecznego u dziecka należy wezwać pomoc. Postępowanie przy udarze cieplnym u dziecka Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym polega na tym, że trzeba jak najszybciej przenieść dziecko w zacienione miejsce i spowodować, by temperatura ciała się obniżyła...

jak ubierać noworodka latem
nataliaderiabina/Adobe Stock
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Opiekowanie się noworodkiem latem jest dla rodzica o wiele prostsze niż podczas chłodnych miesięcy. Masz teraz mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Musisz tylko zadbać, aby dziecku nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?

Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej być rodzicem małego dziecka.  Latem opieka nad dzieckiem jest prostsza niż podczas chłodnych miesięcy. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących lub początkujących, którzy nie czują się pewni w temacie ubierania małych dzieci. Sprawdź, jak ubierać noworodka latem, aby go nie przegrzać? Spis treści: Jak ubierać noworodka latem w szpitalu Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala? Jak ubierać noworodka do snu Jak ubierać noworodka na spacer Na co zwrócić uwagę, wybierając letnie ubranka? Jak ubierać noworodka latem w szpitalu? To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw odzieży, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ noworodek większość czasu śpi). Letnia wyprawka noworodka , którą zabierzesz ze sobą do szpitala, powinna zawierać  kilka sztuk body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach i tzw. pajacyki. W rezerwie można mieć śpioszki i kaftaniki, a także cienkie bawełniane czapeczki. Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia, ewentualnie sweterek. Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala? Ubranko zakładane na czas podróży noworodka ze szpitala do domu zależy od warunków pogodowych, jakie panują tego konkretnego dnia. W upał dziecku wystarczy body z krótkim rękawem, jeśli nie ma wiatru, nawet czapeczki nie trzeba mu zakładać. Gdy temperatura wynosi 21 stopni lub mniej noworodkowi na wyjście ze szpitala wystarczy body z długim rękawem. Jeśli jest chłodniej, dziecku lepiej założyć dodatkowy kaftanik i w razie potrzeby czapeczkę, a zapakowane w fotelik maleństwo okryć flanelowa...

upał, gorąco, dziecko, kąpiel w baseniku, rady na upał
Theresia Karanitsch - Fotolia.com
Zdrowie
Za gorąco? Pomóż dziecku się ochłodzić
Dzieci, podobnie jak osoby starsze, mogą źle znosić zbyt wysoką temperaturę. Mamy 7 sprawdzonych sposobów, które pomogą przetrwać upał w dobrej formie. Sprawdź, czy wiesz, jak ochłodzić dziecko.

Podczas wielkiego upału dzieci tracą dobry humor, marudzą i popłakują. Martwisz się, że wysoka temperatura może zaszkodzić niemowlęciu czy noworodkowi, który dopiero co przyszedł na świat? Spraw, by upał był dla niego mniej dokuczliwy. Większość naszych rad pomoże też tobie.   1. Podawaj wodę  Jeśli dziecko pije podczas upałów za mało, może być zmęczone, mieć zawroty głowy i osłabioną koncentracją. Staraj się mieć zawsze przy sobie butelkę wody i często podsuwaj ją maluszkowi. Dla dzieci najlepszym napojem jest woda niegazowana, niskozmineralizowana (poniżej 500 mg składników mineralnych na litr). Dla urozmaicenia możesz również podawać herbatki ziołowe i niewielkie porcje soczków owocowych rozcieńczonych z wodą. Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, patrz punkt 2.   2. Często przystawiaj do piersi Dotyczy to noworodka lub niemowlęcia, który pije tylko mleko mamy. Podczas upału nie musisz dopajać dziecka wodą. Pierwsze łyki twojego pokarmu są bardzo wodniste i znakomicie zaspokajają pragnienie . Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym w upalne dni powinny między posiłkami dostawać także wodę .    3. Przyrządzaj lekkie i chłodne dania Zamiast gęstych i ciepłych potraw przygotuj chłodnik lub rozrzedzoną zupkę jarzynową. Wypróbuj nasze przepisy na  dania na upały  dla starszego dziecka. Nie dziw się, że dziecko nie je z wielkim apetytem – upał sprawia, że tracimy łaknienie.  Możesz zmienić godziny dziecięcych posiłków. Być może dziecko chętniej zje zupkę rano albo po południu, kiedy upał się zmniejszy. 4. Ubieraj dziecko w jasne, luźne ubranka Najlepsze są uszyte z naturalnych tkanin, np. z bawełny lub lnu, w których skóra oddycha. Maluch mniej się w nich poci i nie jest mu tak gorąco. Gdy wychodzicie na dwór, nie zapomnij o ochronie głowy. ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz