Pielęgnacja

Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog

Dziecko do 3. roku życia nie powinno się opalać, ponieważ jego skóra jest delikatna, cienka i łatwo może ulec oparzeniom słonecznym. Trzeba ją chronić, stosując m.in. krem z filtrem (minimum SPF 30).

Skóra dziecka do 3. roku życia jest jeszcze niedojrzała, delikatna i bardzo wrażliwa na agresywne działanie promieni słonecznych. Brakuje jej melaniny, która chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dr Anna Sulowska, dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, wyjaśnia, że to właśnie dlatego małe dzieci nie mogą się opalać, a ich skóra powinna być odpowiednio zabezpieczona przed wyjściem na plażę (i nie tylko). 

Opalanie dziecka prowadzi do groźnego oparzenia słonecznego

Zdaniem dr Anny Sulowskiej u dziecka „warstwa skóry rogowej jest znacznie cieńsza, niż u osoby dorosłej, a komórki skóry są bardzo luźno ułożone. Bariera hydrolipidowa również nie jest do końca jeszcze dojrzała”. To powoduje, że skóra maluszka znacznie szybciej się wysusza, tracąc przez skórę wodę. Tym samym łatwiej o oparzenia słoneczne

Dermatolog podkreśla, że „ochrona skóry dziecka przed poparzeniami jest bardzo istotna. Dzięki niej można uchronić malca przed negatywnymi konsekwencjami w przyszłości", takimi jak np. rak skóry. „Na przełomie lat 70. i 80. nie było w Polsce dbałości o smarowanie skóry dzieci przed słońcem i teraz mamy wysyp osób po 30. roku życia, które chorują na czerniaki skóry” – tłumaczy ekspertka.

Zobacz także: Filtry chemiczne czy mineralne: które lepsze i bezpieczniejsze?

Jak chronić skórę dziecka przed promieniami słonecznymi?

Obowiązkowo przed wyjściem z dzieckiem na plażę należy spakować do torby trzy rzeczy. Są to:

  • nakrycie głowy dla dziecka,
  • jak najbardziej zabudowany strój kąpielowy, najlepiej chroniący przed promieniami UV,
  • krem przeciwsłoneczny dla dzieci (o odpowiednio wysokim filtrze SPF: minimum 30, a w przypadku niemowląt, dzieci o jasnej karnacji lub ze skórą atopową – SPF 50+).


Co jeszcze warto wiedzieć o opalaniu dzieci:

  • dzieci do 6 miesiąca życia w ogóle nie powinny być wystawiane na słońce,
  • starsze niemowlaki mogą być bardzo krótko na słońcu i tylko posmarowane filtrem,
  • starsze dzieci (posmarowane kremem przeciwsłonecznym) powinny plażować w godzinach, kiedy słońce nie operuje mocno, czyli latem do godziny 10 rano i po południu po godzinie 17.
Należy również pamiętać, że latem nie tylko na plaży słońce mocno operuje. W upalne dni trzeba chronić skórę dziecka odpowiednim kremem również przed wyjściem na spacer czy plac zabaw. Tam również łatwo można się opalić.

Zobacz także:

oparzenie słoneczne ile trwa
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenie słoneczne – ile trwa w zależności od stopnia oparzenia?
To, ile trwa oparzenie słoneczne, zależy od stopnia oparzenia oraz postępowania, jakie się wdroży w celu łagodzenia objawów. Czas trwania dolegliwości zależy też od wieku osoby oparzonej.

Czas trwania oparzenia słonecznego, zależy od stopnia, w jakim skóra została uszkodzona w wyniku działania promieni ultrafioletowych. Gojenie się zmian po oparzeniu słonecznym może trwać od kilku dni do kilku tygodni , a nawet dłużej. Najszybciej ustępują najbardziej dotkliwe objawy – ból i pieczenie, jednak niektóre ze skutków oparzeń słonecznych trzeba leczyć nawet miesiącami. Spis treści: Ile trwa leczenie oparzeń słonecznych Oparzenie słoneczne a karnacja Powikłania po oparzeniu słonecznym Zapobieganie oparzeniom Ile trwa leczenie oparzeń słonecznych?  Oparzenie słoneczne 1. stopnia Ten rodzaj oparzenia słonecznego trwa kilka dni . Uszkodzeniu ulega najpłytsza warstwa skóry – naskórek. Pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, ból przy dotyku i lekki obrzęk. Po kilku dniach naskórek zaczyna się łuszczyć. fot. Adobe Stock Oparzenie słoneczne 2. stopnia Leczenie takiego oparzenia słonecznego trwa od kilka do kilkunastu dni . Zmiany dotyczą zarówno naskórka, jak i płytszych warstw skóry właściwej. Poza zaczerwienieniem, obrzękiem i tkliwością skóry w oparzeniu drugiego stopnia pojawiają się pęcherzyki lub pęcherze wypełnione płynem surowiczy, które z czasem zanikają, a tedy skóra zaczyna się łuszczyć. fot. Adobe Stock Oparzenie słoneczne 3. stopnia Jest najpoważniejsze, gdyż dotyczy naskórka, skóry właściwej oraz nerwów. Poza wymienionymi wyżej objawami pojawia się martwica skóry – jest ona blada i nie reaguje na dotyk. Mogą też pojawić się objawy ogólne takie jak: obniżenie temperatury ciała, spadek ciśnienia krwi, ogólne osłabienie i światłowstręt, które są objawami udaru cieplnego u dziecka lub dorosłego. Leczenie oparzeń 3. stopnia trwać może kilka tygodni i wymaga wsparcia farmakologicznego. Oparzenia słoneczne a karnacja Na oparzenia słoneczne...

objawy udaru słonecznego u dzieci
StockAdobe
Zdrowie
Objawy udaru słonecznego u dzieci – nie wolno ich bagatelizować
Objawy udaru słonecznego u dzieci mogą być dość łagodne lub bardzo poważne, w zależności od stopnia przegrzania. Jeśli wystąpią, koniecznie trzeba do dziecka wzywać pogotowie, a w międzyczasie udzielić pierwszej pomocy.

Objawy udaru słonecznego u dzieci mogą być różne. U niektórych maluchów zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się gorączką i złym samopoczuciem, u innych – dochodzi do utraty świadomości i poważnych powikłań, które zagrażają życiu . Zawsze w przypadku wystąpienia objawów udaru słonecznego u dzieci trzeba wezwać karetkę. Spis treści: objawy udaru słonecznego u dzieci pierwsza pomoc zapobieganie Objawy udaru słonecznego u dzieci Jeśli po pobycie na słońcu zauważysz u dziecka poniższe symptomy, to znak, że jego organizm jest przegrzany i może dojść lub już doszło do udaru słonecznego. Co powinno cię zaniepokoić? Udar słoneczny u dziecka daje następujące objawy: zawroty głowy, silny ból głowy, gorączka 40 st. C, przyspieszone tętno, przyspieszony oddech, dreszcze, nudności, wymioty , światłowstręt, przesuszona zaczerwieniona skóra, brak potu mimo wysokiej temperatury, ogólne osłabienie, uczucie niepokoju, płacz, zwiotczenie mięśni, zaburzenia widzenia, bełkotliwa mowa , trudności z utrzymaniem równowagi, trudności z oddawaniem moczu, skąpomocz, utrata przytomności, drgawki, trudności z oddychaniem, obniżenie ciśnienia krwi. Wszystkie wymienione powyżej objawy udaru słonecznego u dzieci nie muszą wystąpić jednocześnie . Zawsze natomiast pojawia się wysoka gorączka i światłowstręt. Częste są też nudności i wymioty. W zależności od stopnia przegrzania ciała, objawy mogą się utrzymywać, narastać, mogą dochodzić nowe. Już przy wystąpieniu pierwszych objawów udaru słonecznego u dziecka należy wezwać pomoc. Postępowanie przy udarze cieplnym u dziecka Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym polega na tym, że trzeba jak najszybciej przenieść dziecko w zacienione miejsce i spowodować, by temperatura ciała się obniżyła...

GIS ostrzega przez udarem słonecznym u dzieci
AdobeStock
Aktualności
GIS przypomina, jak pomóc dziecku, jeżeli ma udar słoneczny
Fala upałów daje się we znaki wszystkim, ale to dzieci są szczególnie narażone na gorąco - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny. Zbyt długie przebywanie na słońcu grozi udarem słonecznym. Czy umiesz rozpoznać jego objawy i czy wiesz jak pomóc dziecku w takiej sytuacji?

Ten kto teraz wybrał się na wakacje w Polsce na pewno ma powody do zadowolenia - pogoda jak marzenie – słońce i tropikalne temperatury. Wszystko dzięki strumieniowi gorącego powietrza, które przyszło do nas z Maroka i Algierii. Niestety takie afrykańskie temperatury – powyżej 30 stopni Celsjusza są szczególnie niebezpieczne dla dzieci , których organizm  nie potrafi tak skutecznie bronić się przed ciepłem. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie, jak postępować z dzieckiem w sytuacji, gdy mogło ulec udarowi słonecznemu. ​Jak rozpoznać udar? Przyczyną udaru słonecznego , zwanego też udarem cieplnym jest zbyt długie przebywanie na bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim poprzez wystawienie na działanie promieni słonecznych głowy oraz karku . Organizm staje się tak mocno nagrzany, że nie jest w stanie oddawać już ciepła do otoczenia i jego temperatura znacznie wzrasta (nawet do 41 stopni Celsjusza). Objawami udaru słonecznego są: bóle głowy, zawroty głowy , zaczerwienienie i poparzenia skóry, osłabienie, niepokój, nudności. Chłodne miejsce przede wszystkim GIS ostrzega, że jeżeli zauważysz u dziecka:  zawroty głowy, nudności, przyspieszoną akcję serca, lub stan podgorączkowy natychmiast udaj się z maluchem do chłodnego miejsca, np. wejdźcie do klimatyzowanej kawiarni lub sklepu. Zwilż maluchowi twarz, ręce i nogi – w takie gorące dni jak teraz miej zawsze przy sobie butelkę z wodą . Następnie zwróć się o pomoc do najbliższego punktu medycznego. Kiedy trzeba wezwać pogotowie? Jeżeli zauważysz u dziecka, że: majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe . Do czasu jego przyjazdu: ułóż dziecko na plecach, nogi i miednicę unieś...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj