Czas wolny

Słyszę, czyli… jak rozwijać wrażliwość na dźwięki? [WEBINAR 3.]

Za nami trzeci z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o zmyśle słuchu i o tym, jak go kształtować i o niego dbać.

Chociaż to wzrok, o którym rozmawialiśmy podczas ostatniego spotkania, najbardziej pomaga kontrolować świat, to również słuch jest niezwykle istotny w jego poznawaniu. I co ciekawe, to właśnie zmysł słuchu pojawia się jako pierwszy w życiu płodowym, dzięki czemu maluch około 20. tygodnia życia słyszy dźwięki. Badacze podkreślają, że na początku dziecko w brzuchu mamy słyszy tylko te o niskich częstotliwościach, a już w III trymestrze słyszy i rozpoznaje głos mamy oraz muzykę.

 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o słuchu dziecka?

Gdy dziecko się rodzi, nie zdaje sobie sprawy z tego, czy słyszy, czy nie, a także czy np. słyszy tylko na jedno ucho, czy jednak na oba. Dlatego też tak ważne są, wykonywane w naszym kraju dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, przesiewowe  badania słuchu u noworodków. Po nich rodzice otrzymują wyniki w formie niebieskiej lub żółtej kartki. Pierwsza z nich oznacza, że słuch maluszka jest prawidłowy, a druga świadczy o tym, że wynik badania był niezgodny z normą, dlatego należy udać się do specjalisty i sprawdzić, co konkretnie jest nie tak.
Tym samym bardzo ważne jest, by od początku opiekunowie zwracali uwagę na to, czy dziecko słyszy dobrze, czy może ze słuchem jest jakiś problem. Jest to istotne, gdyż pierwszy rok życia niemowlęcia jest najważniejszy dla tego zmysłu i powstałe wtedy zaniedbania, mogą okazać się później nie do nadrobienia…

W domu pojawia się niemowlę… i co dalej?

Bardzo często jest tak, że po urodzeniu maluszka, gdy rodzina powiększyła się po raz pierwszy, po wyjściu ze szpitala i wejściu do domu chodzimy na paluszkach, aby nie obudzić śpiącej pociechy. Od tego momentu ściszamy radio bądź inne sprzęty, mówimy szeptem oraz wyłączamy dzwonek do drzwi… Czy faktycznie jest to potrzebne? Czy dziecko do prawidłowego rozwoju i odpoczynku potrzebuje absolutnej ciszy? Chociaż zrozumiałe jest, że rodzice po zaśnięciu maluszka robią wszystko, by tylko się nie obudziło, to jednak trzeba pamiętać, że w środowisku dziecka nie może być zupełnej ciszy. Warto zatem nie uwrażliwiać dziecka pod tym względem, bo każdy, drobny, ale głośniejszy dźwięk nie tylko je wybudzi, ale dodatkowo może wzbudzić w nim również lęk.
Nie wiesz, czy słuch dziecka rozwija się prawidłowo? Zwróć uwagę na to, czy maluch:

  • między 3. a 6. miesiącem życia reaguje na znane odgłosy, odwraca głowę w ich stronę i zaczyna najpierw gruchać potem głużyć, czyli wydawać dźwięki inne niż pisk;
  • między 6. a 9. miesiącem życia naśladuje odgłosy z otoczenia i gaworzy, czyli próbuje je powtarzać;
  • do około 18. miesiąca życia, reaguje już na polecenia i sam wypowiada proste słowa.

Stymulacja dźwiękowa przedszkolaka

Podczas spotkania ekspertka zauważyła, że wiele maluchów w przedszkolu jest niedostymulowanych dźwiękowo. Co to oznacza? Zwykle takie dziecko reaguje nerwowo na każdy odgłos, z którym się zetknie, a dodatkowo wiele z nich budzi w nim strach. Tym samym, aby brzdąc nie reagował lękowo, konieczne jest dostarczanie mu różnych dźwięków na co dzień, tak by mógł je poznać.
By rozwijać słuch malucha, warto nie tylko umożliwić mu słuchanie muzyki, ale również jej tworzenie. Wszelkie zajęcia umuzykalniające poszerzają możliwości jego rozwoju. Jest to istotne, bo obecnie mamy bardzo często do czynienia z zanieczyszczeniem dźwiękowym, które podobnie jak np. zanieczyszczenie powietrza, wpływa negatywnie na organizm, a także jego rozwój. Tym samym należy zadbać o to, by w tym okresie decydować się na zabawy takie jak:

  • naśladowanie głosów zwierząt,
  • odtwarzanie rytmów lub konkretnych melodii,
  • rozpoznawanie natężenia głosu,
  • lokalizowanie dźwięków, 
  • różnicowanie dźwięków – cichy/głośny, niski/wysoki, dużo dźwięków/mało dźwięków

To, co słyszymy vs. to, jak mówimy

Ponadto warto pamiętać, że rozwój słuchu nierozerwalnie jest związany z rozwojem mowy. Jeśli prawidłowo słyszymy, to też prawidłowo mówimy, a później również prawidłowo piszemy i czytamy, co przekłada się na sukces szkolny. Dlatego też nieprawidłowy słuch może wiązać się z niegramatycznym mówieniem oraz niepoprawnym konstruowaniem zdań. Warto, by w pewnym momencie rodzice wybrali się z maluchem do logopedy, aby sprawdzić, czy mówi prawidłowo. Można to zrobić, gdy brzdąc ma 2,5-3 lata.
 

Historia rodziny
Fundacja Polki Mogą Wszystko
Aktualności
Miłość i dom potrzebne jak tlen. Historia wyjątkowej rodziny zastępczej
Edyta i Marcin są specjalistyczną rodziną zastępczą. Tworzą szczęśliwy i bardzo wyjątkowy dom. Wzięli pod swoją opiekę dzieci chore, wymagające opieki i poświęcenia. Jak sami twierdzą, dają dzieciom siebie, jednak od nich dostają jeszcze więcej: miłość, radość życia, wolę walki.

Edyta i Marcin od zawsze wiedzieli, że chcą pomagać dzieciom. Kobieta planowała zostać pracownikiem socjalnym. W trakcie studiów odbyła praktyki w domu dziecka, była wychowawczynią na koloniach. Oboje angażowali się w akcje charytatywne. Gdy się poznali - wiedzieli, że chcą mieć dużą rodzinę, w której będzie miejsce nie tylko dla ich biologicznych dzieci. Po urodzeniu pierwszego dziecka - Joachima, Edyta nie mogła ponownie zajść w ciążę. Wtedy właśnie zrodził się pomysł, by zostać rodziną zastępczą. Wspólnie z mężem podjęli decyzję, że zaopiekują się dziećmi obciążonymi zdrowotnie. Kupili dom na obrzeżach Krakowa – miał stać się miejscem, gdzie maluchy znajdą miłość. Emilek zaznał miłości i rodzinnego ciepła Kilka lat temu w wielkanocny poniedziałek na Facebooku Fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum dla dzieci, pojawiła się informacja, że „bardzo chory Książę poszukuje rodziny”. „Księżniczka, książę” - tak określa się tam dzieci chore. Dla Edyty był to znak: „A może on szuka właśnie nas?”. Na pierwsze spotkanie do hospicjum pojechała sama. Rodzice Emilka zrzekli się praw do niego, chłopczyk przez kilka miesięcy w szpitalu walczył o życie. Miał mukowiscydozę , zespół krótkiego jelita, wyłonioną stomię, musiał być żywiony pozajelitowo: przez 18 godzin na dobę dostawał specjalistyczną mieszankę przez cewnik do żyły. „Mąż początkowo uważał, że nie damy sobie rady z dzieckiem, które ma tak wiele problemów zdrowotnych. Powiedziałam jednak, że jak nie my, to kto? Potem były długie rozmowy z lekarzami, psychologami, uczyliśmy się opiekować Emilem. Rozmawialiśmy też z Joachimem, on jednak bardzo szybko zaakceptował nowego brata” ‒ opowiada Edyta. Emil stał się częścią ich rodziny. Miłość, którą małżonkowie obdarowali chłopca, sprawiła, że odżył: nauczył się...

Finał Wośp 2021
Adobe Stock
Aktualności
WOŚP 2021: Nasz sztab uzbierał ponad 111 TYSIĘCY ZŁOTYCH!
Zdrowie dzieci jest dla nas priorytetem, dlatego już po raz siódmy graliśmy razem z Orkiestrą. Pomimo szalejącej pandemii, uśmiechy nie schodziły z twarzy naszych dzielnych wolontariuszy, którzy zebrali ponad 111 tysięcy!

Już kolejny raz redakcje Edipresse połączyły siły, aby zebrać jak największą kwotę na rzecz WOŚP. Redakcja „Mamo, to ja” zaoferowała aukcję z sesją okładkową dla malucha  ( licytacja kończy się 3 lutego o godzinie 16.00 ). Już wiemy, że do naszej internetowej e-puszki, a także tych dzielnie noszonych ulicami Warszawy przez naszych wolontariuszy, trafiło ponad 111 tysięcy złotych! Ta kwota może się jeszcze zmienić! Nasza e-skarbonka aktywna jest dziś do północy. Trwają jeszcze precyzyjne obliczenia wszystkich darowizn. I wciąż czekamy na zakończenie aukcji okładki „Mamo, To Ja” ! Edipresse ponownie grał z WOŚP Przygotowania do 29. Finału WOŚP podjęliśmy już w 2020 roku. W naszym zespole grało 80 wolontariuszy, mieliśmy też 7 stacjonarnych puszek. Tradycyjnie już sztab rezydował w budynku wydawnictwa przy ulicy Wiejskiej i jak co roku do wolontariuszy dołączyli nie tylko pracownicy Edipresse, ale także ich najbliżsi, nawet ci najmłodsi. Tym razem pomagał nam także czworonożny wolontariusz, który podnosił morale i poprawiał humor wszystkim zebranym! Charytatywną ekipą z Edipresse kieruje redaktorka naczelna „Mamo, to ja” – Ola Sokalska. Nasza niezawodna szefowa sztabu odebrała w tym roku puchar z rąk Jurka Owsiaka za wieloletnią współpracę i wielki wkład w coroczne zbiórki finałowe WOŚP. Wręczenie odbyło się w sztabie generalnym przy Placu Defilad w Warszawie. Na zdjęciu możecie zobaczyć ją z Sylwią Niemczyk, redaktorką naczelną „Urody Życia”, zaangażowaną w prace naszego sztabu od samego początku jego istnienia: Pomaganie w dobie pandemii Mimo obostrzeń i pandemii, w sztabie przy Wiejskiej wszystko chodziło jak w zegarku. Na każdym kroku stały stacje dezynfekujące, a pracownicy zliczający darowizny byli odgrodzeni przegrodami z pleksi.  W związku z pandemią,...

Michał Wiśniewski został ojcem po raz piąty
Instagram/m_wisniewski1972
Aktualności
Michał Wiśniewski znowu ZOSTAŁ TATĄ! To jego 5. dziecko z 5. żoną!
Michał i Pola Wiśniewscy właśnie zostali rodzicami synka. To pierwsze wspólne dziecko pary, jednak obydwoje posiadają już pociechy z poprzednich związków.

Rodzina Michała Wiśniewskiego jest wyjątkowo duża. Wokaliście urodziło się właśnie piąte dziecko, a jego mamą jest piąta żona lidera Ich Troje. Michał posiada już czwórkę dzieci:  Xaviera Michała i Fabienne Martę ze związku z Martą Wiśniewską (Mandaryną) oraz Etienette Annę i Vivienne Viennę ze związku z Anną Świątczak. Michał Wiśniewski ZNOWU ZOSTAŁ OJCEM! Jak ustalił „Fakt”, Pola Wiśniewska jest już po szczęśliwym rozwiązaniu. Jako że wszystkie pociechy Wiśniewskiego słyną z wyjątkowych, zagranicznych imion, tak samo synek Poli i Michała nazwany został Falco Amadeus. Rodzicom gratulujemy, a maluchowi życzymy dużo zdrowia!           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Michał Wiśniewski (@m_wisniewski1972) Źródło: Pudelek, Fakt Zobacz też: Michał Wiśniewski szykuje się na narodziny dziecka: „Wyczekujemy DZIEWIĄTEGO do podziału” Michał Wiśniewski pochwalił się wyprawką dla PIĄTEGO dziecka Wiśniewski nie płacił alimentów na dzieci? Mandaryna: „Dostawałam GROSZE!”

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj