5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć w czasie upału
Wszyscy kochamy lato i słonce, ale co za dużo to niezdrowo. I gdy na dworze robi się za gorąco, dzieciom jako jednym z pierwszych zaczyna doskwierać upał. Zobacz, jak sobie radzić w czasie upału.
1 z 5
Spacer tylko w cieniu
Spaceruj tylko w cieniu
Kochamy słońce, ale na pewno nie wtedy, gdy grzeje najmocniej i jest najbardziej niebezpieczne dla skóry, czyli między 11.00 a 16.00 – to nie jest dobra pora na spacer z niemowlakiem (jego organizm dopiero się uczy termoregulacji). Lepiej z nim wyjść rano, gdy nie ma takiego upału, albo późnym popołudniem, gdy słońce przestaje tak prażyć. Jeśli musisz wyjść w środku dnia, szukaj cienia. Pełne słońce nie jest wskazane dla najmłodszych nie tylko dlatego, że ich skóra jest delikatna, takiemu maluchowi może też grozić udar słoneczny. Lepiej też nie spacerować po rozgrzanych chodnikach czy między blokami, tylko wybrać ścieżki w parku, gdzie drzewa i zieleń w ogóle tworzą naturalną klimatyzacją.
UWAGA! Budka w głębokim wózku chroni wprawdzie przed słońcem, ale sprawia też, że dziecko nie ma dostępu do świeżego powietrza. Dlatego w czasie upału lepiej zastosować parasolkę, by chronić dziecko przed promieniami słonecznymi.
ZOBACZ TEŻ: Dziecko w czasie upałów - poznaj fakty i mity
2 z 5
dużo pijcie
Karm piersią i pamiętaj o wodzie
Podczas upału wszystkim chce się bardziej pić, niż jeść, także dzieciom. Aby zaspokoić pragnienie dziecka, częściej powinnaś przystawiać je do piersi. W pierwszym półroczu niemowlaka wystarczy podawać tylko pierś (woda jest za to potrzebna mamie, która karmi piersią – w upalne dni powinna pić ponad dwa litry dziennie, najlepiej wodę nisko- i średniozmineralizowaną, od czasu do czasu kompot lub sok owocowy).
Uwaga! W czasie upału dziecko może ssać pierś inaczej niż zwykle – kilka łyków i koniec (być może chce mu się tylko pić). Dlatego warto podawać dziecku pierś częściej, ale właśnie na chwilę.
Jeśli karmisz butelką i wybieracie się na spacer, zabierz dla dziecka w termosie przegotowaną wodę i porcję mieszanki mlecznej do rozrobienia – w gotowej szybko namnożą się bakterie. Zawsze miej przy sobie butelkowaną wodę niskozmineralizowaną i pamiętaj, że ty też powinnaś dużo pić.
Uwaga! Przed przygotowaniem mieszanki, umyj ręce (miej przy sobie np. płyn antybakteryjny).
ZOBACZ TEŻ: Co może pić niemowlę – napoje dozwolone i zakazane
3 z 5
Nie przesadzaj z ubieraniem
Nie zakładaj dziecku zbyt wielu ubrań
Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników, skarpetek, bo łatwo o przegrzanie niemowlaka, co może skończyć się przeziębieniem (smyk poci się, a powiew wiatru go wychładza) lub udarem cieplnym. Maleństwo w pieluszce i koszulce przykryj tylko prześcieradłem lub pieluszką tetrową czy flanelową. Przy ubieraniu dziecka kieruj się zasadą: zakładam tyle samo warstw dla malucha, co dla siebie plus jedna dodatkowa, czyli przykrycie. Jest potrzebne, bo dziecko dużo śpi, a wtedy jest mu chłodniej.
ZOBACZ TEŻ: Jak przetrwać lato z noworodkiem
4 z 5
Chroń głowę
Pamiętaj o czapce... albo nie
Czapeczkę nosić powinien noworodek, nawet wtedy gdy na dworze jest ciepło. Starsze niemowlę powinno nosić czapeczkę, ale tylko wtedy... gdy na dworze jest mniej niż 15 st. C. Gdy jest cieplej, nie ma takiej potrzeby, chyba że jest wiatr. I nie dlatego, że trzeba chronić uszy (to mit, że wiatr przyczynia się do zapalenia uszu). Wiatr może wychłodzić organizm, co może skończyć się przeziębieniem.
Czapeczka na pewno się przyda, gdy świeci słońce (dzieci przegrzewają się szybciej niż dorośli). Najlepiej białą z przewiewnego materiału i z daszkiem osłaniającym oczy i buzię malucha. Gdy dziecko śpi w wózku w cieniu parasolki, może mieć gołą główkę.
ZOBACZ TEŻ: Jak chronić niemowlę przed słońcem
5 z 5
Chroń oczy
Chroń skórę i oczy dziecka
Zdaniem naukowców duże dawki promieni UV mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności, uszkodzenia wzroku – dziecko jest trzy razy bardziej narażone na promienie UV niż dorosły. Dlatego niemowlę, które leży w wózku, chroń przed słońcem budką lub parasolką, a starsze dziecko niech nie wychodzi z domu bez czapki z daszkiem. Możesz też kupić dla dziecka okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – w sklepie optycznym, a nie na stoisku przy plaży. To ważne, by okulary miały filtr, jeśli nie mają czynią więcej szkody niż ich brak – gdy rozszerzonych źrenic nie chroni filtr, do oczu wpada jeszcze więcej promieni UV.
Smaruj dziecko kremem z filtrem, ale uwaga – nie zaleca się ich używania przez pierwsze sześć miesięcy (ze względu na to, że skóra jest cienka i niedojrzała, specyfiki z kosmetyków, m.in. preparatów przeciwsłonecznych, mogą się w niej kumulować). Krem przeciwsłoneczny dla starszych niemowlaków i dzieci powinie mieć specjalny filtr fizyczny (tworzą na skórze nieprzepuszczającą promieni powłokę).
Uwaga! Olejki, kremy czy balsamy z filtrem przeciwsłonecznym działają dopiero po ok. 20 minutach od ich nałożenia. Dlatego nakładajmy je na skórę dziecka jeszcze przed wyjściem z domu
ZOBACZ TEŻ: Blade dziecko znaczy zdrowe dziecko