dziecko, tata, mowa, rozmowa, nauka mowy, usta
fotolia
Tata

5 rad dla taty, jak rozmawiać z dziećmi

Dzieci nie tylko robią to, co się im każe, ale przede wszystkim nas naśladują. Jeśli więc po raz kolejny prosisz malucha, żeby posprzątał zabawki, a on wciąż pozostaje niewzruszony, może czas coś zmienić. Sprawdź, jak rozmawiać z dziećmi.
Jeśli chodzi o dzieci, to zasada "robię to, co widzę, nie to, co każą mi robić" sprawdza się doskonale. Nic więc dziwnego, że jeśli sam leżysz na kanapie, przerzucając kanały i próbujesz przekonać syna, żeby pomógł przy sprzątaniu, twoje wysiłki na nic się zdadzą. Poniżej znajdziecie kilka dobrych rad, które sprawdzą się nie tylko w komunikacji z dzieckiem.

Nawiąż z dzieckiem kontakt 

Nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dzieckiem jest dużo skuteczniejsze niż przypadkowe wykrzykiwanie poleceń, gdy stoisz odwrócony plecami. Duże prawdopodobieństwo, że dziecko nawet cię nie usłyszy. Ukucnij, żeby wasze twarze były na tym samym poziomie. Zwróć się do dziecka po imieniu, upewnij się, że cię słyszy i słucha. Możesz zrobić krótki wstęp w rodzaju "Teraz chciałbym cię o coś poprosić".

Mów do dziecka prostym językiem

Nie staraj się przesadzać rozmawiając z dzieckiem, używać trudnych słów i wyszukanej składni. Prostszy przekaz ma większą szansę trafić do dziecka. Powstrzymaj się też przed próbą przekazania długich instrukcji - jest prawie pewne, że w głowie zostanie dziecku tylko pierwsze i ostatnie zdanie. Zamiast mówić: "Pozbieraj książeczki, idź do pokoju, po drodze umyj ręce", powiedz: "Posprzątaj książeczki i powiedz, jak skończysz". Wtedy będzie czas na kolejny etap.

Pamiętaj, że rozmawiasz z dzieckiem

Rozmawiając z dzieckiem, nie tylko dostosuj treść przekazu, ale też ton głosu i sposób, w jaki do niego mówisz. Najlepiej, gdyby wasze oczy znajdowały się na podobnej wysokości, wystarczy ukucnąć lub wziąć dziecko na kolana (patrz: nawiąż z dzieckiem kontakt).

Pozwól dziecku wybierać

Dzieci lubią wybór, ale nie olbrzymi. Jeśli zapytasz, w którym kubku chce wypić kakao, możesz być pewien, że albo będziecie pić kakao z dziesięciu kubków, albo nigdy nie skończycie śniadania. Wybór: czerwony lub w kropki w zupełności wystarczy.

Mów pozytywnie

Mówiąc do dziecka, staraj się unikać zakazów. Jeśli dziecko chce koniecznie pograć w piłkę w salonie, zamiast powiedzieć: "Nawet nie próbuj przynieść tu piłki", powiedz: "A może spróbujesz pograć na podwórku?".

Słuchaj, co mają do powiedzenia

Każde dziecko, nawet to najbardziej nieśmiałe, chce się podzielić z najbliższymi swoimi uczuciami. Nie ograniczaj się do wydawania poleceń, zadawaj pytania. I to takie, na które chcesz usłyszeć odpowiedź. Dopytuj, jeśli dziecko chce opowiedzieć historię z przedszkola, to najlepszy sposób, żeby okazać zainteresowanie jego światem.

Zobacz też:

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

macierzyństwo, mama z dzieckiem, niemowlę
Fotolia
Mama
Robiąc to, okazujesz dziecku miłość
Kochasz swoje dziecko nad życie, ale czasem masz wrażenie, że nie potrafisz mu tego okazać? Spokojnie, twoje dziecko doskonale wie, że je kochasz. Sprawdź, czy robisz to, co zapewnia malca o twojej miłości.

Uśmiechaj się do dziecka i patrz mu w oczy Pamiętaj, żeby pochylać się lub kucać, gdy do niego mówisz. Wtedy maluch dobrze cię widzi, a nie tylko słyszy twój głos z góry. Kontakt wzrokowy z dzieckiem jest bardzo ważny, często bez słów można wyrazić dużo więcej niż długą rozmową. Słuchaj tego, co dziecko ma do powiedzenia Myślisz sobie "oczywiście, przecież słucham". Ale czy na pewno? Czy nie przerywasz zniecierpliwiona mówiąc "tak, już dobrze, skończ obiadek", albo "teraz bądź cicho, mama ogląda film"? Rozmawiaj z dzieckiem i wysłuchuj do końca tego, co ma ci do powiedzenia! Czytaj i opowiadaj dziecku bajki To może być wasz mały wieczorny rytuał – kiedy maluch już jest w łóżku, czytasz mu bajkę na dobranoc. Słuchanie bajek jest bardzo rozwijające, a twoja obecność i głos dodatkowo budują poczucie bezpieczeństwa malucha. Dawaj dziecku wybór Oczywiście kilkulatek nie może zupełnie sam decydować o tym, co będzie robił, jadł i w co ubierał, ale możesz już od najmłodszych lat pokazywać swojemu dziecku, że jego zdanie się liczy. Zapytaj, czy woli marchewkę czy brokuły do obiadu albo czy wybiera bluzkę w paski czy groszki.  Wysyłaj dziecku kartki i listy Czasami zdarza się, że musisz wyjechać w podróż służbową, albo maluch jedzie na tydzień do dziadków. Wyślij mu list! Nie musi być długi, wystarczy kilka zdań. Zawsze znajdzie się ktoś, kto go dziecku przeczyta. Możesz mieć pewność, że takie listy dziecko będzie przechowywało jak największy skarb przez wiele lat. I pamiętaj: e-mail czy sms to nie to samo! Idź za dzieckiem, kiedy chce cię prowadzić Takim małym gestem mówisz mu bardzo wiele: że się dla ciebie liczy, że jest ważne, że bierzesz pod uwagę jego zdanie, że go słuchasz. Najczęściej maluch robi to, bo chce ci coś pokazać, czyli podzielić się z tobą swoim ważnym...

jak zachęcić dziecko do mówienia
Olga/Adobe Stock
Rozwój dziecka
Jak zachęcić dziecko do mówienia - 7 łatwych sposobów
Nad tym, jak zachęcić dziecko do mówienia najczęściej zastanawiają się rodzice maluchów, które w porównaniu z rówieśnikami spóźniają się z rozwojem mowy. Jednak motywować dziecko do mówienia można także wtedy, gdy dopiero zaczyna się czas wypowiadania przez malucha pierwszych słów i zdań. Sprawdź, co zrobić, żeby dziecko zaczęło mówić.

Kiedy dziecko zaczyna mówić , nic nie jest w stanie powstrzymać go od komunikowania się w ten sposób. Niektóre maluchy potrzebują jednak zachęty, aby zacząć mówić. Rozwój mowy u każdego dziecka przebiega we własnym tempie. Przedziały czasowe, w jakich dziecko powinno osiągnąć poszczególne etapy rozwoju mowy, są dość szerokie. Mimo to, można od samego początku wspierać dziecko w nauce mówienia. Opisujemy, jak zrobić to skutecznie. Kiedy dziecko zaczyna mówić? Dziecko zaczyna mówić wtedy, gdy jest do tego gotowe. Aby nadszedł ten moment, maluch musi rozumieć znaczenie różnych słów i chcieć zacząć się za ich pomocą komunikować. W tym dużą rolę mogą odegrać osoby z otoczenia dziecka, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo.  Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby dziecko zaczęło mówić, musisz wiedzieć, że choć dziecko wypowiada pierwsze słowa między 10. a 18. miesiącem życia, to nauka mówienia trwa od okresu prenatalnego i przyspiesza po narodzinach. Dziecko uczy się melodii języka, brzmienia i znaczenia słów, słuchając, jak mówią do niego rodzice i jak rozmawiają między sobą. Około pierwszych urodzin dziecko wie, co oznacza około 50 różnych słów. I jak tylko zacznie chcieć komunikować się za pomocą mowy, zacznie to robić. Można mu w tym pomóc. Sprawdź, jak zmotywować dziecko do mówienia. Jak zachęcić dziecko do mówienia?  Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest dla dziecka najsilniejszym bodźcem do kształtowania mowy. 1. Bardzo dużo mów do dziecka. Nawet o tym, co w danym momencie robisz. Gdy przewijasz niemowlę, mów: teraz zdejmę ci pieluszkę, teraz się ubieramy, założę ci ubranko. Gdy Przyrządzasz obiad, tłumacz dziecku: „Teraz obieram ziemniaki, a potem je ugotuję”. Dziecko nie jest za małe, aby można było z nim rozmawiać. Takie...

dziecko, przedszkolak, myśleć
Panthermedia
Wychowanie
Jak sprawić, by dziecko cię słuchało? 12 sprawdzonych rad
Dzieci nie chcą słuchać swoich rodziców z wielu powodów. Zamiast jednak twierdzić, że dziecko jest niegrzeczne i nieposłuszne, sprawdź, co robić, by zaczęło słuchać. Bo jest na to mnóstwo sposobów.

Dziecko nie chce słuchać z wielu powodów. Czasem jest mu to nie na rękę, a czasem po prostu zajęte zabawą cię nie słyszy. Niezależnie od powodów jego nieposłuszeństwa masz wiele sposobów, by kilkulatek słuchał tego, co do niego mówisz. Oto najbardziej skuteczne. Sprawdź też: 9 powodów, dla których dzieci nie słuchają 1. Spraw, by dziecko skupiło się na tobie Zawołaj je po imieniu, kucnij przy nim, spójrz mu w oczy. Możesz także wziąć je za ręce. Warto to zrobić zwłaszcza wówczas, gdy dziecko jest rozzłoszczone , przestraszone albo płacze . 2. Mów konkretnie  Dziecko powyciągało z szafy wszystkie buty? Zamiast mówić „Masz być grzeczny” czy „Znowu rozrabiasz?”, powiedz: „Miejsce butów jest w szafce. Powkładaj je tam”.  Zamiast „Posprzątaj swój pokój”, powiedz „Pozbieraj klocki i ustaw samochody na półce”. Proste, jednoznaczne komunikaty łatwiej dziecku zrozumieć i zapamiętać. Jeśli trzeba dziecku przypomnieć, co ma zrobić, wystarczy jedno słowo „Klocki” – to zadziała lepiej niż długie kazanie.  Czytaj też: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka 3. Nie przesadzaj ze słowem „nie” Zamiast mówić  „Nie hałasuj”, powiedz  „Mów ciszej”. Wbrew pozorom to spora różnica. 4. Zachęcaj Perspektywa przyjemnego zajęcia („Jeśli szybko posprzątasz zabawki, będziesz mógł bawić się w wannie dinozaurami”) działa lepiej niż groźba kary („Jeśli nie posprzątasz zabawek, nie pozwolę ci zabrać dinozaurów do wanny”). Sprawdź: Jak karać dziecko? 5. Pozwól decydować Dziecko, które może decydować w niektórych sprawach  (np. o tym, którą koszulkę założy, co zje na kolację – kanapki z rzodkiewką czy ogórkiem itd.), rzadziej upiera...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj