dziecko, niemowlę, śmiech, łąka, lato
drubig-photo - Fotolia.com
Czas wolny

Na wakacje z niemowlakiem?

Narodziny dziecka nie oznaczają, że pierwsze wakacje musimy spędzić w domu. Wystarczy poczynić trochę przygotowań i można już z 4-5 miesięcznym malcem ruszać w podróż. Wystarczy się do niej dobrze przygotować. Podpowiemy, jak to zrobić.

Wielu młodych rodziców marzy o wakacyjnym wyjeździe z niemowlakiem. Zmieniony styl życia, dopasowany do noworodka sprawia, że rodzice chcą odpocząć od kilkumiesięcznej rutyny i zbiera się w nich silna potrzeba, by się od niej oderwać i odpocząć.  Sama zmiana otoczenia pozwoli złapać oddech i równowagę – szczególnie młodej mamy.
Mamy na forach internetowych podpytują, od kiedy można zabrać niemowlaka w podróż. Pediatrzy radzą, że warto odczekać mniej więcej 3-4 miesiące od narodzin dziecka, by móc udać się z nim na urlop. Wcześniej podróż nie jest zalecana, ponieważ maluszek musi przejść podstawowe szczepienia i wykształcić odpowiednią odporność. Przed wyjazdem dla pewności lepiej poradzić się lekarza pediatry, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do podróży. Gdy ten da zielone światło  możemy rozpocząć przygotowania.
Jeśli nie masz pewności, jak twój maluch zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, jak zniesie podróż, na pierwszy wyjazd możesz udać się na krótszy weekendowy wyjazd około 80 km od domu. Wszystko jedno, czy chcesz wyjechać na dłużej w góry, nad morze,  czy na Mazury do wyjazdu musisz się odpowiednio przygotować.

Czytaj także: Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Jak się przygotować do wyjazdu z maluszkiem?

  • Podróż – koniecznie zaplanuj wcześniej wyjazd. Dzięki nawigacji możesz spokojnie zaplanować podróż tak, by nie była dla malucha zbyt męcząca. Podróżując samochodem – jeśli udajesz się w dalszą podróż – rób przerwy co 2 godziny. Zaplanuj postoje na odpoczynek i karmienie, żeby uniknąć stresu z płaczącym w aucie niemowlakiem. Zwracaj uwagę, by słońce nie świeciło maluchowi przez szybę podczas podróży. Kup wcześniej osłonkę na szybę.
  • Samochód – koniecznie sprawdźmy czy fotelik jest porządnie zamontowany. Ostre hamowanie na autostradzie, nie może być przyczyną swobodnego poruszania się fotelika. Pas musi być dobrze zapięty i zaciśnięty. Na tylnym siedzeniu warto położyć kocyk, aby w podróży nie pobrudzić tapicerki podczas jedzenia, czy przewijania. W czasie podróży, zwłaszcza w upalne dni, musimy zwrócić uwagę, by nie skierować nawiewu chłodnego powietrza na niemowlę – bardzo łatwo o przeziębienie. Nie wolno też z tego powodu przesadzać z klimatyzacją. Maluch może przez to nabawić się bólu gardła.
  • Bagaż – oprócz spakowania dużej torby podróżnej, koniecznie weźmy do samochodu bagaż podręczny z zapakowanymi mokrymi chusteczkami, pieluchami, smoczkami (drugi zapasowy- przypnij w podręcznej torebce), przekąskami, wodą, lub ulubionym soczkiem, kompletem ubranek na zmianę. Możemy nie mieć czasu na szukanie potrzebnych rzeczy w bagażniku, dlatego warto mieć taki zestaw zawsze pod ręką a nie czekać na możliwość postoju. Pod ręka też miej ulubioną zabawkę dziecka lub pieluchę terową do buzi dziecka – jeśli używasz. Do bagażnika zapakuj wózek, nosidełko, lub chustę i jeśli zmieścisz warto byłoby zabrać łóżeczko turystyczne.
  • Nocleg – wybierając miejsce noclegowe sprawdźmy, czy jest przystosowane do osób podróżujących z małymi dziećmi. W wyposażeniu dobrze, jak znalazły by się: wanienka, krzesełko do karmienia. Wcześniej dowiedz się również, czy miejsce hotelowe jest bardziej przyjazne rodzinom, czy młodym parom, które przyjechały poimprezować pijąc drinki i bawić się przy głośnej muzyce. Wcześniej sprawdź również lokalizację hotelu, czy pensjonatu. Warto zwrócić uwagę, by nocleg był z dala od hałaśliwej ulicy, czy ruchliwego deptaku, na którym gwarno jest nawet całą noc.
  •  Ostrożnie ze słońcem – pamiętajmy o ochronie wrażliwej skóry dziecka przed słońcem. Nie wystawiajmy go na promienie słoneczne - wybierajmy miejsca zacienione. Jeśli już znajdziemy się na krótko w miejscu nasłonecznionym dbajmy o to, by ciało niemowlaka chronił krem z filtrem. Nie przegrzewajmy także malucha - w upalne dni wystarczy, że ubierzemy go w body z krótkim rękawkiem oraz koniecznie w cienką czapeczkę osłaniającą głowę i kark).
  • Środki ostrożności – zawsze w czasie wyjazdu mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, na które nie mamy wpływu; np. choroba dziecka. Dlatego warto przed wyjazdem zorientować się, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia, czy szpital. Miejmy też przy sobie książeczkę zdrowia dziecka a co ważniejsze PESEL dziecka. Do podręcznej apteczki zapakujmy też lek przeciwgorączkowy i krople na katar do noska.

Polecamy: Pierwszy wyjazd z dzieckiem.

Pamiętajcie, by nie bać się wyjazdu. Jeśli mama będzie zestresowana, maluch będzie czuł jej emocje i również będzie odczuwał niepokój. Może być wówczas marudny i płaczliwy w podróży. Pamiętaj, że jedziesz tam odpocząć, odetchnąć, więc spokojnie… Miłej podróży. 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA